Szukanie zaawansowane

Szukanie wraz z odmianą wyrazów
Wstaw * (gwiazdka) po wpisaniu początku wyrazu
np. podatk*, aby znaleźć podatkami, podatkach itd.

Dokładne dopasowanie
Wpisz wyrażenie w cudzysłowie.
Na przykład: "podatek dochodowy".

Wykluczenie wyrażenia
Wstaw - (minus) przed słowem, które chcesz wykluczyć. Na przykład: "sprzedaż -towar"

Brak wyników

ROZLICZENIA VAT

May 1, 2013

Termin otrzymania zwrotu VAT w przypadku korekty deklaracji

0 1071

W deklaracji VAT-7 za styczeń złożonej 25 lutego tego roku wykazaliśmy zwrot podatku w kwocie 35.000 zł w terminie 60 dni. 15 kwietnia z powodu błędów złożyliśmy korektę tej deklaracji, z której wynika większy zwrot tj. 42.500 zł. Nie otrzymaliśmy jeszcze zwrotu kwoty 35.000 zł z deklaracji złożonej w lutym. Czy nie powinniśmy w kwietniu otrzymać zwrotu 35.000 zł, a zwrotu różnicy w czerwcu? 

ODPOWIEDŹ

Nie, całość kwoty podatku do zwrotu powinni państwo otrzymać w czerwcu br.

UZASADNIENIE

W opisanym przez państwa przypadku zastosowanie znajdzie art.87 ust.2 ustawy o podatku od towarów i usług, zgodnie z którym termin zwrotu różnicy podatku następuje w terminie 60 dni od dnia złożenia rozliczenia. W sytuacji jeżeli zasadność zwrotu wymaga dodatkowego zweryfikowania, naczelnik urzędu skarbowego może przedłużyć ten termin do czasu zakończenia weryfikacji rozliczenia w ramach czynności sprawdzających, kontroli podatkowej lub postępowania podatkowego. Natomiast na mocy art.99 ust.12 ustawy o VAT zobowiązanie podatkowe czy kwotę zwrotu różnicy podatku przyjmuje się w kwocie wynikającej z deklaracji podatkowej, chyba że naczelnik urzędu skarbowego lub organ kontroli skarbowej określi je w innej wysokości.

Realizacja prawa do zwrotu różnicy podatku od towarów i usług następuje poprzez złożenie rozliczenia w formie deklaracji VAT-7, VAT-7K lub VAT-7D, w terminie zadeklarowanym przez podatnika (25, 60 lub 180 dni), najczęściej na jego rachunek bankowy. Termin ten określa podatnik w złożonej deklaracji i liczony jest on w dniach od dnia złożenia deklaracji podatkowej. W Państwa przypadku złożenie deklaracji nastąpiło 25 lutego, a więc termin do zwrotu z pierwotnie złożonej deklaracji przypadał na 26 kwietnia.

Na mocy art.81 ordynacji podatkowej podatnicy mogą skorygować uprzednio złożoną deklarację. W świetle tego przepisu skorygowanie deklaracji następuje przez złożenie korygującej deklaracji wraz z dołączonym pisemnym uzasadnieniem przyczyn korekty. Skorzystanie z prawa do korekty deklaracji powoduje, iż złożona korygująca deklaracja zastępuje pierwotną deklarację. Wywołuje to skutki prawne w postaci pozbawienia pierwotnej deklaracji mocy prawnej. Podatnik może bez przeszkód złożyć korektę deklaracji VAT zanim otrzyma zwrot wykazany w deklaracji pierwotnej. Jednak w takim przypadku termin zwrotu liczony będzie od dnia złożenia korekty deklaracji. Z przedstawionych bowiem na wstępie unormowań wynika, iż termin na dokonanie zwrotu wiąże się z faktem złożenia przez podatnika rozliczenia oraz koniecznością sprawdzenia przez organ podatkowy, czy rozliczenie to jest prawidłowe. Ustawodawca wprost określił, że termin zwrotu liczony jest od dnia złożenia rozliczenia przez podatnika. Korekta deklaracji jest zatem nowym rozliczeniem danego okresu i od jej złożenia można dopiero na nowo liczyć termin zwrotu.

Zatem w Państwa sytuacji, z powodu popełnionych błędów i konieczności skorygowania deklaracji, 60-dniowy termin zwrotu liczony będzie ponownie od dnia złożenia korekty deklaracji tj. Od dnia 15 kwietnia.

Orzecznictwo Sądów Administracyjnych jest w tym temacie jednolite i ugruntowane. Przykładowo, naczelny sąd administracyjny w wyroku z 24 marca 2010 roku, sygn. Akt I FSK 515/09 podkreślił, że „godzi się zauważyć, że termin określony w art.87 ust.2 ustawy o VAT został zastrzeżony dla każdego rozliczenia przedłożonego organowi podatkowemu za dany okres przez podatnika, w tym również jego korekty. Korekta deklaracji podatkowej, która zmienia pierwotną treść złożonej deklaracji, stanowi w swojej istocie rozliczenie o nowym brzmieniu. Zatem termin 60 dniowy musi biec od jej złożenia, ponieważ będąc oświadczeniem o nowym brzmieniu, nie tylko w zakresie danego rozliczenia ale również woli otrzymania zwrotu różnicy podatku w wysokości wyższej od wskazanej w uprzednio złożonej deklaracji, nie może działać wstecz”. Stanowisko to potwierdził także Wojewódzki Sąd Administracyjny w Poznaniu w wyroku z dnia 27 maja 2011 roku, sygn. Akt I SA/PO 132/11. WSA podkreślił także, że „złożenie korekty deklaracji przez podatnika prowadzi do przerwania biegu terminu dla dokonania sprawdzenia samoobliczenia podatku w tej korekcie przez organy podatkowe i sprawia, że zaczynają one biec od początku, tj. od dnia złożenia korekty deklaracji”.

Agnieszka Falkowska

Komisarz Skarbowy