Szukanie zaawansowane

Szukanie wraz z odmianą wyrazów
Wstaw * (gwiazdka) po wpisaniu początku wyrazu
np. podatk*, aby znaleźć podatkami, podatkach itd.

Dokładne dopasowanie
Wpisz wyrażenie w cudzysłowie.
Na przykład: "podatek dochodowy".

Wykluczenie wyrażenia
Wstaw - (minus) przed słowem, które chcesz wykluczyć. Na przykład: "sprzedaż -towar"

Brak wyników

VAT NALICZONY , GMINY I POWIATY

October 2, 2014

Termin rozliczenia faktury korekty zmniejszającej podatek naliczony

0 879

W miesiącu czerwcu i lipcu gmina otrzymała fakturę VAT za zużycie energii elektrycznej m.in. w hydroforniach i świetlicach. Podatek VAT został odliczony za czerwiec i lipiec zgodnie z datą wpływu faktur do gminy. W miesiącu sierpniu otrzymaliśmy fakturę korygującą zmniejszającą wartość do zapłaty. W związku z powyższym podatek VAT za miesiąc czerwiec i lipiec do odliczenia należy pomniejszyć? Czy należy zrobić korektę deklaracji VAT za miesiąc czerwiec i lipiec, jeżeli faktura korygująca wpłynęła do gminy w miesiącu sierpniu i była wystawiona w miesiącu sierpniu, czy też można zmniejszyć o wartość korygowaną podatek VAT w deklaracji za sierpień?

ODPOWIEDŹ

Tak, podatek naliczony w wysokości wskazanej w korekcie faktury należy skorygować w deklaracji za sierpień.

UZASADNIENIE

Prawo do odliczenia podatku naliczonego wynika bezpośrednio z art. 86 ust. 10 i 10b ustawy o podatku od towarów i usług, zgodnie z którym powstaje w rozliczeniu za okres, w którym w odniesieniu do nabytych lub importowanych przez podatnika towarów i usług powstał obowiązek podatkowy. Co istotne, prawo do odliczenia powstaje nie wcześniej niż w rozliczeniu za okres, w którym podatnik otrzymał fakturę. Tak więc, aby podatnik mógł odliczyć naliczony podatek VAT od nabycia towarów lub usług, muszą koniecznie zostać spełnione dwa warunki, tj. musi wystąpić obowiązek podatkowy u sprzedawcy oraz podatnik musi otrzymać fakturę. Należy nadmienić, że w przypadku dostawy energii elektrycznej, obowiązek podatkowy powstaje w dacie wystawienia faktury (art. 19a ust. 5 pkt 4 lit.a ustawy).

Jeżeli podatnik nie dokona odliczenia w okresie rozliczeniowym, w którym wystąpił obowiązek podatkowy, wówczas odliczenie będzie możliwe w dwóch kolejnych miesiącach. Jak wynika z pytania, w miesiącu czerwcu i lipcu Gmina otrzymała fakturę VAT za zużycie energii elektrycznej i odliczyła podatek VAT zgodnie z datą wpływu faktur do gminy. W miesiącu sierpniu Gmina otrzymała fakturę korygującą, w której została pomniejszona pierwotna wartość do zapłaty. Gmina ma wątpliwość, czy skorygować deklarację za maj i czerwiec, czy można zmniejszyć o wartość korygowaną podatek VAT w deklaracji za sierpień.

Podstawowa zasada w zakresie skorygowania podatku naliczonego wynika z art.86 ust.19a ustawy o podatku VAT, który stanowi, iż w przypadku gdy nabywca towaru lub usługi otrzymał fakturę korygującą,o której mowa w art. 29a ust. 13 i 14 (czyli obniżającą podstawę opodatkowania i wartość podatku wynikającą z faktury pierwotnej), jest on zobowiązany do zmniejszenia kwoty podatku naliczonego w rozliczeniu za okres, w którym tę korektę otrzymał. Jeżeli podatnik nie obniżył kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego określonego w fakturze, której korekta dotyczy, a prawo do takiego obniżenia mu przysługuje, zmniejszenie kwoty podatku naliczonego uwzględnia się w rozliczeniu za okres, w którym podatnik dokonuje tego obniżenia.

Zatem, ponieważ Gmina odliczyła podatek naliczony w czerwcu i lipcu, a w sierpniu otrzymała korektę faktury to w świetle obowiązujących przepisów, pomimo, że Gmina, jak wynika z korekty faktury, zaniżyła zobowiązanie podatkowe w czerwcu i lipcu (został odliczony podatek naliczony w wyższej kwocie), korekty należy dokonać w rozliczeniu za okres, w którym tę korektę faktury otrzymała, czyli w deklaracji za miesiąc sierpień.

Iwona Porez