Szukanie zaawansowane

Szukanie wraz z odmianą wyrazów
Wstaw * (gwiazdka) po wpisaniu początku wyrazu
np. podatk*, aby znaleźć podatkami, podatkach itd.

Dokładne dopasowanie
Wpisz wyrażenie w cudzysłowie.
Na przykład: "podatek dochodowy".

Wykluczenie wyrażenia
Wstaw - (minus) przed słowem, które chcesz wykluczyć. Na przykład: "sprzedaż -towar"

Brak wyników

WEWNĄTRZWSPÓLNOTOWE NABYCIE TOWARÓW

September 1, 2014

Termin rozliczenia faktury korygującej WNT

0 1084

W maju 2014 spółka dokonała wewnątrzwspólnotowego nabycia towarów wraz z opakowaniami zwrotnymi. W deklaracji podsumowującej za maj 2014 ujęliśmy powyższą transakcję łącznie z opakowaniami wyceniając po kursie z poprzedniego dnia roboczego wystawienia faktury. W deklaracji VAT-7 za maj 2014 wykazaliśmy podatek należny i naliczony (spółka prowadzi sprzedaż opodatkowaną). W miesiącu czerwcu i lipcu dokonaliśmy zwrotu części opakowań. W lipcu 2014 spółka otrzymała dwie faktury korygujące (jedna faktura korygująca wystawiona 30 czerwca 2014, druga z datą lipcową). W czerwcu nie wystąpiły w spółce inne transakcje WNT. Jak prawidłowo postąpić: jak i kiedy ująć otrzymane faktury korygujące w deklaracji VAT-7 oraz w informacji podsumowującej. Nie składaliśmy informacji podsumowującej za czerwiec do 15 lipca (wersja papierowa) to jak wybrnąć w tej sytuacji. Jaki kurs zastosować do otrzymanych korekt?

ODPOWIEDŹ

Przepisy ustawy z dnia 11 marca 2004 roku o podatku od towarów i usług nie określają terminu rozliczenia faktury korygującej dotyczącej wewnątrzwspólnotowego nabycia towaru. W omawianym przypadku należy zwrócić uwagę na art.86 ust.19a ustawy o VAT, zgodnie z którym nabywca towaru lub usługi, który otrzymał fakturę korygującą, o której mowa w art. 29a ust.13 i 14, jest on obowiązany do zmniejszenia kwoty podatku naliczonego w rozliczeniu za okres, w którym tę fakturę korygującą otrzymał. (...)

Biorąc pod uwagę powołany powyżej przepis w sytuacji, gdy podatnik otrzyma korektę faktury dotyczącą WNT, to podatek naliczony, jak i podatek należny powinien skorygować w deklaracji VAT w miesiącu (lub w kwartale), w którym otrzymał taką korektę. W Państwa przypadku będzie to korekta „in minus”. Przy przeliczaniu kwot wynikających z faktury korygującej wystawionej w walucie obcej należy zastosować kurs z faktury pierwotnej. Zatem w sytuacji opisanej w pytaniu korekty WNT „in minus” w związku ze zwrotem sprzedającemu części opakowań należy dokonać w rozliczeniu za okres, w którym Spółka otrzymała fakturę korygującą od dostawcy tj. za lipiec 2014 roku.

Ponadto, podatnicy mają obowiązek złożenia informacji podsumowującej o dokonanych m.in. wewnątrzwspólnotowych nabyciach towarów, o których mowa w art. 9 ust. 1 lub art. 11 ust. 1, od podatników podatku od wartości dodanej, zidentyfikowanych na potrzeby podatku od wartości dodanej (art.100 ust.1 pkt 2 ustawy o VAT). Informację podsumowującą w formie papierowej składa się do 15. dnia miesiąca po okresie (miesiącu lub kwartale), za który składana jest informacja. Natomiast za pomocą środków komunikacji elektronicznej składa się ją do 25. dnia miesiąca po okresie (miesiącu lub kwartale), za który składana jest informacja. Informację VAT-UE składa się za okresy miesięczne w terminie do 15 dnia miesiąca następującego po miesiącu, w którym powstał obowiązek podatkowy z tytułu dokonania transakcji WNT (art.100 ust.3 ustawy o VAT). Natomiast z art.100 ust. 4 pkt 1 i 2 wynika, że informacje podsumowujące mogą być składane za okresy kwartalne w terminie do 15 dnia miesiąca następującego po kwartale, w którym powstał obowiązek podatkowy z tytułu dokonania transakcji, o których mowa w ust. 1, w przypadku gdy dotyczą one:

  1. transakcji, o których mowa w ust. 1 pkt 1 i 3 (WDT i transakcje trójstronne), jeżeli całkowita wartość tych transakcji, bez podatku od wartości dodanej, nie przekracza w danym kwartale i w żadnym z czterech poprzednich kwartałów kwoty 250.000 zł;

  2. transakcji, o których mowa w ust. 1 pkt 2 (WNT), jeżeli całkowita wartość tych transakcji, bez podatku, nie przekracza w danym kwartale 50.000 zł.

A zatem, z tytułu otrzymanych korekt mają Państwo obowiązek złożenia VAT-UE do 15 sierpnia 2014 roku – za okres miesięczny, czyli za lipiec 2014 roku. A jeżeli całkowita wartość transakcji WNT, bez podatku, nie przekroczy w III kwartale 50.000 zł, obowiązek złożenia VAT-UE za III kwartał 2014 roku to termin do 15 października 2014 roku. W przypadku, gdy w lipcu 2014 roku (lub w III kwartale 2014) nie wystąpią inne transakcje WNT, wówczas w deklaracji VAT-UE wykażą Państwo ujemne wartości.

Agnieszka Falkowska

Starszy Komisarz Skarbowy