Szukanie zaawansowane

Szukanie wraz z odmianą wyrazów
Wstaw * (gwiazdka) po wpisaniu początku wyrazu
np. podatk*, aby znaleźć podatkami, podatkach itd.

Dokładne dopasowanie
Wpisz wyrażenie w cudzysłowie.
Na przykład: "podatek dochodowy".

Wykluczenie wyrażenia
Wstaw - (minus) przed słowem, które chcesz wykluczyć. Na przykład: "sprzedaż -towar"

Brak wyników

VAT NALEŻNY , GMINY I POWIATY

May 2, 2014

Termin wystawienia faktury za użytkowanie wieczyste w 2014 roku

0 945

W związku ze zmianami w ustawie o podatku VAT (art. 19a ust. 4 w związku z ust. 3) proszę o opinię w sprawie wystawiania faktur dotyczących opłaty za wieczyste użytkowanie gruntu za 2014 rok. W roku 2013 można było wystawić fakturę tylko do 31 marca 2013 roku, zgodnie z upływem terminu płatności. Interpretując nowe przepisy w roku 2014 można wystawiać faktury do 31 grudnia 2014. W związku z tym, jak się ma termin płatności do wystawionej faktury np. w grudniu i odsetkami od zaległości. Może to wywołać niezadowolenie wśród podatników, którzy otrzymają fakturę dopiero w grudniu. Czy należy odprowadzać podatek VAT tylko od wpłat, a dla osób, które nie uregulowały należności wystawić fakturę w m-cu grudniu? Jak rozumieć fakt, że dla celów VAT wpłaty pomiędzy 31 marca a 31 grudnia muszą być traktowane jako przedpłaty, zaś z punktu widzenia ustawy o gospodarce nieruchomościami będzie to już zaległość? Czy można w świetle obowiązujących przepisów wystawić wszystkie faktury w roku 2014 z dniem 1 marca 2014 i analogicznie w latach następnych ? (rozliczyć cały VAT).

ODPOWIEDŹ

Obowiązek podatkowy z tytułu wnoszonych opłat za oddanie nieruchomości gruntowej w użytkowanie wieczyste powstaje z upływem każdego roku, do którego odnoszą się te płatności. Każda wpłata całości lub części płatności przed dniem 31 grudnia danego roku winna być traktowana jako zaliczka.

UZASADNIENIE

Zgodnie z art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 roku o podatku VAT, opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług, podlega odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju.

Przez dostawę towarów, w myśl art. 7 ust. 1 pkt 6 ww. ustawy, rozumie się przeniesienie prawa do rozporządzania towarami jak właściciel, w tym również oddanie gruntów w użytkowanie wieczyste.

Od 1 stycznia 2014 kwestię obowiązku podatkowego reguluje art. 19a ust. 1 ustawy, zgodnie z którym obowiązek podatkowy powstaje z chwilą dokonania dostawy towarów lub wykonania usługi, z zastrzeżeniem ust. 5 i 7-11, art. 14 ust. 6, art. 20 i art. 21 ust. 1.

W myśl art. 19a ust. 3 ustawy, usługę, dla której w związku z jej świadczeniem ustalane są następujące po sobie terminy płatności lub rozliczeń, uznaje się za wykonaną z upływem każdego okresu, do którego odnoszą się te płatności lub rozliczenia, do momentu zakończenia świadczenia tej usługi. Usługę świadczoną w sposób ciągły przez okres dłuższy niż rok, dla której w związku z jej świadczeniem w danym roku nie upływają terminy płatności lub rozliczeń, uznaje się za wykonaną z upływem każdego roku podatkowego, do momentu zakończenia świadczenia tej usługi. Przepis ten, zgodnie z art. 19a ust. 4, stosuje się odpowiednio do dostawy towarów, z wyjątkiem dostawy towarów, o której mowa w art. 7 ust. 1 pkt 2.

Natomiast w myśl art. 19a ust. 8 ustawy, jeżeli przed dokonaniem dostawy towaru lub wykonaniem usługi otrzymano całość lub część zapłaty, w szczególności: przedpłatę, zaliczkę, zadatek, ratę, wkład budowlany lub mieszkaniowy przed ustanowieniem spółdzielczego prawa do lokalu mieszkalnego lub lokalu o innym przeznaczeniu, obowiązek podatkowy powstaje z chwilą jej otrzymania w odniesieniu do otrzymanej kwoty, z zastrzeżeniem ust. 5 pkt 4.

Jak wynika z pytania, Czytelnik wystawia faktury dotyczące opłaty za wieczyste użytkowanie gruntu w 2014 i ma wątpliwości w jaki sposób wystawiać faktury, jak traktować brak zapłaty, jak traktować faktury wystawione po 31 marca 2014, a także, czy można wystawić wszystkie faktury z dniem 01.03.2014r. i analogicznie w latach następnych.

Zgodnie z obowiązującymi przepisami, podatnik zobowiązany jest opodatkować daną czynność w momencie powstania obowiązku podatkowego.

Oddanie gruntu w użytkowanie wieczyste jest dostawą towaru i jednocześnie czynnością odpłatną. W przypadku użytkowania wieczystego właścicielem gruntu przez cały okres użytkowania pozostaje Skarb Państwa lub jednostka samorządu terytorialnego. Użytkownik wieczysty w tym czasie posiada zatem we władaniu rzecz cudzą. Jego prawo w stosunku do tego gruntu pozwala na dysponowanie rzeczą w sposób zbliżony do właściciela. Ponadto, oddanie nieruchomości gruntowej w użytkowanie wieczyste jest czynnością, o której mowa w art. 19a ust. 3 w zw. z ust. 4 ustawy - w stosunku do której ustalane są następujące po sobie terminy płatności lub rozliczeń, gdyż w zamian pobierane są opłaty roczne w terminie do dnia 31 marca każdego roku, z góry za dany rok, przez okres użytkowania wieczystego. W związku z tym czynność tą (dostawę) należy uznać za wykonaną z upływem każdego okresu (roku), do którego odnoszą się te płatności lub rozliczenia, do momentu zakończenia świadczenia tej usługi.

Tak więc, w odniesieniu do opłat rocznych obowiązek podatkowy w powstaje 31 grudnia 2014, tj. z końcem okresu (roku), do którego odnoszą się te płatności. Należy pamiętać, że w takim przypadku, zgodnie z ogólną zasadą określoną w art. 106i ustawy, fakturę wystawia się nie później niż 15 dnia miesiąca następującego po miesiącu, w którym dokonano dostawy towaru lub wykonano usługę.

Natomiast w przypadku otrzymania części lub całości płatności z tytułu opłaty rocznej dotyczącej przyszłego roku przed dniem 31 grudnia danego roku, płatność taką należy traktować jako otrzymanie całości lub części zapłaty przed dokonaniem dostawy towaru, o której mowa w art. 19a ust. 8 ustawy. W przypadku takiej płatności obowiązek podatkowy powstanie zatem na podstawie wskazanego przepisu - z chwilą jej otrzymania w odniesieniu do otrzymanej kwoty.

Należy pamiętać, że jeżeli przed dokonaniem dostawy towaru otrzymano całość lub część zapłaty, fakturę wystawia się nie później niż 15. dnia miesiąca następującego po miesiącu, w którym otrzymano całość lub część zapłaty od nabywcy.

Tak więc w każdym przypadku, kiedy podatnik uiści opłatę, Czytelnik jest zobowiązany do wystawienia faktury. Jeżeli przed 31 grudnia danego roku nie wpłynie zapłata, Czytelnik będzie zobowiązany do wykazania obowiązku podatkowego i odprowadzenia podatku należnego od tej czynności w deklaracji za grudzień.

Czytelnik nie może zatem wystawić wszystkich faktur z dniem 31 marca każdego roku, gdyż nie będzie w tym czasie powstawał obowiązek podatkowy z tytułu opłat za wieczyste użytkowanie.

Należy zaznaczyć, że Ministerstwo Finansów w zamieszczonej na swojej stronie broszurze „Zmiany w zakresie określania momentu powstania obowiązku podatkowego w VAT od 1 stycznia 2014 r.” potwierdziło taki sposób rozliczenia podatku za oddanie nieruchomości gruntowej w wieczyste użytkowanie.

Iwona Porez