Szukanie zaawansowane

Szukanie wraz z odmianą wyrazów
Wstaw * (gwiazdka) po wpisaniu początku wyrazu
np. podatk*, aby znaleźć podatkami, podatkach itd.

Dokładne dopasowanie
Wpisz wyrażenie w cudzysłowie.
Na przykład: "podatek dochodowy".

Wykluczenie wyrażenia
Wstaw - (minus) przed słowem, które chcesz wykluczyć. Na przykład: "sprzedaż -towar"

Brak wyników

DOSTAWA TOWARÓW W KRAJU , BUDOWNICTWO

January 14, 2015

Termin wystawienia faktury zaliczkowej i końcowej

0 1089

Spółka może zrezygnować z wystawienia faktury zaliczkowej i ograniczyć się do wystawienia faktury końcowej, w której opodatkuje całość dokonanej dostawy, tj. łącznie z kwotą otrzymanej zaliczki.

Stanowisko Dyrektora Izby Skarbowej w Łodzi w interpretacji indywidualnej z 2 grudnia 2014 roku nr IPTPP2/443-694/14-2/DS..

Sytuacja podatnika

O wydanie indywidualnej interpretacji do organu podatkowego zwróciła się Spółka, która prowadzi działalność gospodarczą polegającą na sprzedaży: kruszyw, mas bitumicznych, towarów chemii, drogowej, pokryć dachowych i inne. Spółka jest czynnym podatnikiem podatku od towarów i usług oraz jest podatnikiem VAT-UE.

Spółka na poczet przyszłych dostaw towarów pobiera od nabywców krajowych zaliczki przed realizacją dostaw krajowych. W związku z tym, wystawia faktury dokumentujące otrzymane zaliczki w dniu otrzymania zaliczki. Natomiast po zrealizowaniu dostaw wystawia faktury końcowe rozliczające przyjętą zaliczkę i zrealizowaną dostawę.

Jeżeli faktura zaliczkowa nie obejmuje całej zapłaty, w fakturze wystawionej po wydaniu towaru, sumę wartości towarów pomniejsza się o wartość otrzymanych części zapłat, a kwotę podatku pomniejsza się o sumę kwot podatku wykazanego w fakturach zaliczkowych. W większości przypadków otrzymana zaliczka oraz realizacja dostawy towarów ma miejsce w tym samym miesiącu, co oznacza, że obowiązek w podatku VAT z tytułu otrzymanej zaliczki i zrealizowanej sprzedaży powstaje w tym samym miesiącu.

W związku z powyższym Spółka zwróciła się do organu podatkowego z zapytaniem, czy w przypadku gdy otrzymana zaliczka na poczet dostaw towarów oraz realizacja dostawy towarów odbywa się w tym samym miesiącu i w związku z tym obowiązek podatkowy z tytułu otrzymanej zaliczki i zrealizowanej sprzedaży powstaje również w tym samym miesiącu, to czy może zrezygnować z wystawienia faktury zaliczkowej i ograniczyć się tylko do wystawienia faktury rozliczającej z podaniem na fakturze rozliczającej informacji, że faktura została zapłacona w całości lub w części.

Odpowiedź Dyrektora Izby Skarbowej

Odnosząc się do wątpliwości Spółki organ podatkowy stwierdził, iż z przepisów art. 106i ust. 1-2 ustawy o podatku od towarów i usług wynika, że fakturę wystawia się odpowiednio nie później niż 15. dnia miesiąca następującego po miesiącu, w którym dokonano dostawy towaru lub wykonano usługę, jak również nie później niż 15. dnia miesiąca następującego po miesiącu, w którym otrzymano całość lub część zapłaty, jeżeli przed dokonaniem dostawy towaru lub wykonaniem usługi otrzymano całość lub część zapłaty.

Zatem w przypadku, gdy otrzymana zaliczka na poczet dostawy towarów oraz realizacja dostawy odbywa się w tym samym okresie rozliczeniowym, wówczas obowiązek podatkowy, zarówno dla zaliczki jak i dostawy towarów, powstaje w tym samym miesiącu. Wobec powyższego Spółka może zrezygnować z wystawienia faktury zaliczkowej i ograniczyć się do wystawienia faktury zawierającej elementy, o których mowa w art. 106e-106f ww. ustawy, w której opodatkuje całość dokonanej dostawy, tj. łącznie z kwotą otrzymanej zaliczki.

Podstawa prawna: art. 106e-106f ustawy z dnia 11 marca 2004 roku o podatku od towarów i usług.