Szukanie zaawansowane

Szukanie wraz z odmianą wyrazów
Wstaw * (gwiazdka) po wpisaniu początku wyrazu
np. podatk*, aby znaleźć podatkami, podatkach itd.

Dokładne dopasowanie
Wpisz wyrażenie w cudzysłowie.
Na przykład: "podatek dochodowy".

Wykluczenie wyrażenia
Wstaw - (minus) przed słowem, które chcesz wykluczyć. Na przykład: "sprzedaż -towar"

Brak wyników

NABYCIE TOWARÓW I USŁUG W KRAJU , TRANSPORT

June 1, 2018

Termin złożenia VAT-26 a prawo do odliczenia VAT w wysokości 100%

0 1160

Została wpłacona zaliczka na zakup nowego samochodu osobowego ale dopiero teraz dostałam informacje o tym (prowadzę Biuro Rachunkowe). Aby odliczać 100% VAT to trzeba było zgłosić wpłatę tej zaliczki w ciągu 7 dni na VAT-26. Czy wpłata zaliczki, jeżeli odbiór samochodu będzie za 3 miesiące jest tzw. pierwszą czynnością i należało ją zgłosić w ciągu 7 dni? Jeżeli tak, to czy mogę „oddać” zaliczkę i ponownie wpłacić tę pierwszą wpłatę i wówczas liczyć 7 dni?

ODPOWIEDŹ

Przez pierwszy wydatek związany z pojazdem należy uznać czynność, która będzie podlegać ustawie o podatku od towarów i usług. Takim wydatkiem jest wpłata zaliczki na poczet zakupu.

UZASADNIENIE

Co do zasady, prawo do odliczenia podatku naliczonego przysługuje w wysokości 50% od wszystkich wydatków związanych z pojazdami samochodowymi wykorzystywanymi do tzw. użytku mieszanego, tj. do prowadzonej działalności gospodarczej, jak również do celów prywatnych.

Podatnik ma jednak prawo odliczenia podatku naliczonego w 100% od wydatków związanych z samochodem (np. z tytułu nabycia, zakupu paliwa, napraw), jeśli będzie wykorzystywał go wyłącznie do celów działalności gospodarczej lub będzie to samochód konstrukcyjnie przeznaczony do przewozu co najmniej 10 osób łącznie z kierowcą i z dokumentów wydanych na podstawie przepisów drogowych będzie wynikać takie właśnie przeznaczenie pojazdu. Z kolei pojazdy samochodowe są uznawane za wykorzystywane wyłącznie do działalności gospodarczej podatnika, jeżeli:

  1. sposób wykorzystywania tych pojazdów, zwłaszcza określony w ustalonych przez niego zasadach ich używania, dodatkowo potwierdzony prowadzoną przez podatnika ewidencją przebiegu pojazdu, wyklucza ich użycie do celów niezwiązanych z działalnością gospodarczą lub

  2. konstrukcja tych pojazdów wyklucza ich użycie do celów niezwiązanych z działalnością gospodarczą lub powoduje, że ich użycie do celów niezwiązanych

Podatnicy wykorzystujący pojazdy samochodowe wyłącznie do działalności gospodarczej, dla których są obowiązani prowadzić ewidencję przebiegu pojazdu, są również obowiązani do złożenia w urzędzie skarbowym informacji o tych pojazdach w terminie 7 dni od dnia, w którym poniosą pierwszy wydatek związany

Należy pamiętać, że formularz VAT-26 trzeba złożyć w terminie 7 dni od dokonania pierwszego wydatku związanego z samochodem i trzeba złożyć ponownie – gdy zmieni się sposób wykorzystania pojazdu. Przez „poniesienie wydatku” należy rozumieć dokonanie wpłaty zaliczki na poczet zakupu towaru czy usługi lub też nabycie towaru lub usługi, w zależności od tego, która z tych sytuacji wystąpiła jako pierwsza.

Tym samym, w oparciu o obowiązujące przepisy, za pierwszy wydatek związany z pojazdem, od którego przysługuje pełne odliczenie podatku VAT należy uznać czynność przekazania zaliczki.

Natomiast zgłoszenie po przekroczeniu obowiązującego terminu daje możliwość pełnego odliczania VAT dopiero od dnia dostarczenia informacji VAT-26 do urzędu.

Tak więc, Czytelnik musi rozważyć, czy wycofać wpłaconą zaliczkę, skoro samochód otrzyma za 3 miesiące i na razie nie ponosi wydatków z nim związanych. Podatnik będzie miał prawo do pełnego odliczenia VAT od wydatków związanych z tym samochodem od dnia złożenia formularza VAT-26.

Do czasu złożenia tej informacji uznaje się, że samochód nie jest wykorzystywany przez podatnika wyłącznie do działalności gospodarczej, a zatem przysługuje mu jedynie 50% odliczenia podatku VAT. Po złożeniu tej informacji, będzie uprawniony do pełnego odliczenia VAT, począwszy od dnia, w którym złożył informację.

EWIDENCJA W DEKLARACJACH: W deklaracji VAT-7(17) w pozycji 45 i 46 (kwota zakupu netto i podatek naliczony).

Karol Zen

Podstawa prawna: art.86a ust.1, ust. 2, ust.3, ust.4, ust.12, ust.13 i ust.14, ustawy o VAT.