Szukanie zaawansowane

Szukanie wraz z odmianą wyrazów
Wstaw * (gwiazdka) po wpisaniu początku wyrazu
np. podatk*, aby znaleźć podatkami, podatkach itd.

Dokładne dopasowanie
Wpisz wyrażenie w cudzysłowie.
Na przykład: "podatek dochodowy".

Wykluczenie wyrażenia
Wstaw - (minus) przed słowem, które chcesz wykluczyć. Na przykład: "sprzedaż -towar"

Brak wyników

VAT NALEŻNY , GMINY I POWIATY

September 2, 2015

Termin zwrotu VAT z tytułu ulgi na złe długi

0 1035

Gmina ma sprzedaż mieszaną (opodatkowaną i zwolnioną od VAT oraz poza VAT), ale w związku z tym, że udział sprzedaży opodatkowanej w sprzedaży ogółem jest znikomy, nie odlicza podatku naliczonego, a w deklaracji VAT-7 wykazuje tylko VAT należny. W deklaracji za sierpień Gmina zamierza skorzystać z ulgi na złe długi i wystąpić o zwrot podatku. Czy ma prawo do zwrotu w terminie 25 dni?

ODPOWIEDŹ

Nie, w takim przypadku Gminie przysługuje zwrot różnicy podatku w terminie 60 dni od dnia złożenia rozliczenia.

UZASADNIENIE

W myśl art.89a ust.1 ustawy o podatku od towarów i usług podatnik może skorygować podstawę opodatkowania oraz podatek należny z tytułu dostawy towarów lub świadczenia usług na terytorium kraju w przypadku wierzytelności, których nieściągalność została uprawdopodobniona. Korekta dotyczy również podstawy opodatkowania i kwoty podatku przypadającej na część kwoty wierzytelności, której nieściągalność została uprawdopodobniona. Korekta ta następuje poprzez zmniejszenie w deklaracji za okres, w którym upływa 150. dzień od upływu terminu płatności należności, podstawy opodatkowania oraz podatku należnego, w części C deklaracji („Rozliczenie podatku należnego”).

Zgodnie z art.87 ust.1 ustawy o VAT podatnik ma prawo do zwrotu różnicy podatku na rachunek bankowy w sytuacji, gdy w danym okresie rozliczeniowym kwota podatku naliczonego jest wyższa od kwoty podatku należnego. Podstawowym terminem zwrotu takiej różnicy podatku jest 60 dni od dnia złożenia deklaracji VAT (art.87 ust.2 ustawy

o podatku od towarów i usług), jednakże w myśl art.87 ust.6 ustawy na wniosek podatnika, złożony wraz z deklaracją podatkową, urząd skarbowy jest obowiązany dokonać zwrotu różnicy podatku w terminie 25 dni, licząc od dnia złożenia rozliczenia, w przypadku gdy kwoty podatku naliczonego, wykazane w deklaracji podatkowej, wynikają z:

  1. faktur dokumentujących kwoty należności, które zostały w całości zapłacone, z uwzględnieniem art. 22 ustawy z dnia 2 lipca 2004 roku o swobodzie działalności gospodarczej,

  2. dokumentów celnych, deklaracji importowej oraz decyzji naczelnika urzędu celnego, i zostały przez podatnika zapłacone.

  3. importu towarów rozliczanego zgodnie z art. 33a, wewnątrzwspólnotowego nabycia towarów, świadczenia usług, dla którego podatnikiem jest ich usługobiorca, lub dostawy towarów, dla której podatnikiem jest ich nabywca, jeżeli w deklaracji podatkowej została wykazana kwota podatku należnego od tych transakcji.

Zdaniem Redakcji, w opisanym w pytaniu przypadku nie zostaną spełnione przesłanki do dokonania zwrotu różnicy podatku w terminie 25 dni, gdyż podatek, o którego zwrot ubiega się Gmina nie wynika ani z faktur czy dokumentów celnych, które zostały w całości zapłacone, ani nie jest podatkiem naliczonym z tytułu importu towarów rozliczanego zgodnie z art. 33a, wewnątrzwspólnotowego nabycia towarów, świadczenia usług, dla którego podatnikiem jest ich usługobiorca, lub dostawy towarów, dla której podatnikiem jest ich nabywca.

W tym momencie pojawia się wątpliwość, czy kwota skorygowanego podatku należnego stanowi w istocie nadwyżkę podatku naliczonego nad należnym i, w konsekwencji, czy w ogóle podlega zwrotowi na rachunek bankowy Gminy w trybie art.87 ust.1 i 2 ustawy o VAT. Zdaniem Redakcji, odpowiedź na powyższe pytanie jest twierdząca. W art.87 ust.1 ustawy o podatku od towarów i usług ustawodawca przyznał bowiem podatnikom prawo do zwrotu różnicy podatku na rachunek bankowy w sytuacji, gdy kwota podatku naliczonego jest wyższa od kwoty podatku należnego.

W opisanym w pytaniu przypadku kwota podatku naliczonego wynosi 0, natomiast kwota podatku należnego jest ujemna. Stosując proste matematyczne reguły należy uznać, że wartość ujemna jest kwotą mniejszą od zera, a zatem skorygowany podatek należny stanowi różnicę podatku podlegającą zwrotowi na rachunek bankowy w trybie art.87 ust.1 i 2 ustawy o VAT. Powyższe stanowisko potwierdza też konstrukcja deklaracji VAT-7, gdzie w poz.53 („Nadwyżka podatku naliczonego nad należnym”) należy wpisać kwotę różnicy pomiędzy podatkiem naliczonym a należnym (powiększoną o kwotę ulgi z tytułu zakupu kasy rejestrującej), w sytuacji, gdy różnica ta jest kwotą większą od 0.

Kolejnym argumentem za przedstawionym powyżej stanowiskiem jest to, że kwota skorygowanego w opisany w pytaniu sposób podatku należnego nie spełnia definicji nadpłaty podatku. Zgodnie bowiem z treścią art.72 §1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 roku - Ordynacja podatkowa za nadpłatę uważa się kwotę:

  1. nadpłaconego lub nienależnie zapłaconego podatku;

  2. podatku pobraną przez płatnika nienależnie lub w wysokości większej od należnej;

  3. zobowiązania zapłaconego przez płatnika lub inkasenta, jeżeli w decyzji, o której mowa w art. 30 § 4, określono je nienależnie lub w wysokości większej od należnej;

  4. zobowiązania zapłaconego przez osobę trzecią lub spadkobiercę, jeżeli w decyzji o ich odpowiedzialności podatkowej lub decyzji ustalającej wysokość zobowiązania podatkowego spadkodawcy określono je nienależnie lub w wysokości większej od należnej.

Kwota podatku należnego, skorygowanego z tytułu ulgi na złe długi nie spełnia, zdaniem Redakcji, żadnej z powyższych przesłanek. Nie można tu bowiem mówić o podatku zapłaconym nienależnie, czy też nadpłaconym, jest to jedynie korekta podatku, który został zapłacony należnie, ale w myśl przepisów ustawy o podatku od towarów i usług może zostać skorygowany w bieżącym okresie. Nie można tu również mówić o wystąpieniu jakiejkolwiek z innych przesłanek przewidzianych w cytowanym powyżej przepisie Ordynacji podatkowej.

Zatem, zdaniem Redakcji, w opisanej w pytaniu sytuacji Gmina ma prawo do zwrotu różnicy podatku w terminie 60 dni od dnia złożenia deklaracji VAT-7.

Ewa Konarska