Szukanie zaawansowane

Szukanie wraz z odmianą wyrazów
Wstaw * (gwiazdka) po wpisaniu początku wyrazu
np. podatk*, aby znaleźć podatkami, podatkach itd.

Dokładne dopasowanie
Wpisz wyrażenie w cudzysłowie.
Na przykład: "podatek dochodowy".

Wykluczenie wyrażenia
Wstaw - (minus) przed słowem, które chcesz wykluczyć. Na przykład: "sprzedaż -towar"

Brak wyników

W związku z prowadzoną działalnością gospodarczą w zakresie świadczenia usług fryzjerskich od 1 marca 2012 roku jestem zobowiązana do prowadzenia ewidencji obrotu i kwot podatku należnego przy zastosowaniu kas rejestrujących. W chwili obecnej posiadam dwa salony fryzjerskie, 1 kwietnia i 1 sierpnia bieżącego roku zostaną otwarte kolejne dwa. Czy wszystkie kasy muszę ufiskalnić i zainstalować 1 marca? Jakie warunki muszę spełnić, aby zachować prawo do odliczenia ulg od wszystkich czterech kas rejestrujących?

ODPOWIEDŹ

Zgodnie z §2 ust. 1 pkt 2 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 27 grudnia 2010 roku w sprawie odliczania i zwrotu kwot wydatkowanych na zakup kas rejestrujących, odliczenia kwoty wydatkowanej na zakup każdej z kas rejestrujących zgłoszonych na dzień rozpoczęcia (powstania obowiązku) ewidencjonowania, lub jej zwrotu można dokonać pod warunkiem rozpoczęcia ewidencjonowania obrotu i kwot podatku należnego nie później niż w obowiązujących terminach, przy użyciu kas rejestrujących nabytych w okresie, kiedy kasy te były objęte ważnym potwierdzeniem, że spełniają funkcje wymienione w art. 111 ust. 6a ustawy z dnia 11 marca 2004 roku o podatku od towarów i usług oraz kryteria i warunki techniczne, którym muszą odpowiadać.

Określone w rozporządzeniu Ministra Finansów z dnia 26 lipca 2010 roku w sprawie zwolnień z obowiązku prowadzenia ewidencji przy zastosowaniu kas rejestrujących terminy rozpoczęcia ewidencjonowania nie oznaczają, iż w tym dniu Podatnik musi od razu zainstalować wszystkie kasy rejestrujące, które zamierza użytkować. Instalowanie kas może odbywać się sukcesywnie, jednak obowiązuje w tym zakresie ogólna zasada wyrażona w §6 tego rozporządzenia. Podatnicy zobowiązani są rozpocząć ewidencjonowanie przy zastosowaniu co najmniej 1/5 (w zaokrągleniu w górę do liczb całkowitych) liczb kas, która została zgłoszona przez podatnika do naczelnika właściwego urzędu skarbowego do prowadzenia ewidencji we wszystkich miejscach prowadzenia sprzedaży, na dzień rozpoczęcia ewidencjonowania. Od pierwszego dnia każdego następnego miesiąca, Podatnicy są obowiązani zastosować do ewidencjonowania kolejne kasy rejestrujące, w liczbie nie mniejszej niż liczba kas rejestrujących przypadająca do ewidencjonowania w pierwszym miesiącu ewidencjonowania, wynikająca z dokonanego przez Podatnika zgłoszenia.

Rozpoczęcie ewidencjonowania, na zasadach określonych powyżej, przedłuża odpowiednio okres zwolnienia od obowiązku ewidencjonowania w części dotyczącej obrotów realizowanych na stanowiskach kasowych, na których ewidencjonowanie powinno być prowadzone w kolejnych miesiącach.

Zakładając, że zgłosi Pani wszystkie cztery kasy w zgłoszeniu składanym w myśl § 2 ust. 1 pkt 1 rozporządzenia w sprawie odliczania i zwrotu kwot wydatkowanych na zakup kas rejestrujących, przed terminem rozpoczęcia ewidencjonowania tj. przed dniem 1 marca 2012 roku, to harmonogram instalacji kas będzie się przedstawiał następująco: od 1 marca 2012 roku powinno być rozpoczęte ewidencjonowanie przy zastosowaniu jednej kasy (sposób ustalenia liczby kas, która musi być ufiskalniona 1 marca 2012 roku jest następujący 1/ 5 x 4 = 0,8 tj. w zaokrągleniu w górę do liczb całkowitych 1 szt.). Następnie 1 kwietnia musi być ufiskalniona druga, 1 maja trzecia kasa a od 1 czerwca 2012r. czwarta kasa. Zachowanie tych terminów pozwoli Pani, przy spełnieniu pozostałych ustawowych warunków, na odliczenie ulgi z tytułu zakupu wszystkich czterech kas rejestrujących.

Jednakże czwartą kasę potrzebuje Pani dopiero 1 sierpnia 2012 roku, bo dopiero wtedy zostanie otwarty czwarty salon fryzjerski. W związku z powyższym, zanim nastąpi otwarcie ostatniego salonu, zainstalowana z dniem 1 czerwca kasa może stanowić kasę rezerwową.

Sytuację stosowania kasy rezerwowej reguluje art. 111 ust. 3 ustawy o podatku od towarów i usług, zapis dotyczący ewidencjonowania za pomocą rezerwowej kasy rejestrującej został również umieszczony w § 7 ust. 1 pkt 3 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 28 listopada 2008 roku w sprawie kryteriów i warunków technicznych, którym muszą odpowiadać kasy rejestrujące oraz warunków ich stosowania. Zgodnie z tymi przepisami, Podatnik nie ma w ogóle obowiązku posiadania kasy rezerwowej, w tym względzie ustawodawca pozostawia podatnikowi wybór korzystnego dla profilu jego działalności rozwiązania. Warto jednak zwrócić uwagę na fakt, iż w przypadku, gdy podatnik zgłosi, zakupi i zainstaluje taką kasę razem z kasami, które są mu niezbędne do ewidencjonowania we wszystkich punktach prowadzonej sprzedaży (oczywiście po uprzednim spełnieniu wszystkich warunków), to może również skorzystać z odliczenia kwoty wydatkowanej na jej zakup.

W przedstawionej sytuacji, po otwarciu salonu 1 sierpnia należy zgłosić zmianę charakteru przeznaczenia powyższej kasy z rezerwowej na podstawową a także adres jej użytkowania do ewidencjonowania (oczywiście jeśli taka zmiana nastąpiła) i można bez przeszkód prowadzić ewidencję obrotu i kwot podatku należnego świadczonych usług w tym punkcie. Jednakże należy zaznaczyć, iż nie będzie Pani od tego momentu posiadała kasy rezerwowej, co w przypadku awarii kasy uniemożliwi prowadzenie ewidencji w danym punkcie, do momentu jej naprawy. Jednocześnie należy przypomnieć, iż uchybienie terminowi instalacji którejkolwiek z kas zgodnie z przedłożonym harmonogramem, spowoduje utratę prawa do odliczenia ulgi od danej kasy.

Wioletta Gramis