Szukanie zaawansowane

Szukanie wraz z odmianą wyrazów
Wstaw * (gwiazdka) po wpisaniu początku wyrazu
np. podatk*, aby znaleźć podatkami, podatkach itd.

Dokładne dopasowanie
Wpisz wyrażenie w cudzysłowie.
Na przykład: "podatek dochodowy".

Wykluczenie wyrażenia
Wstaw - (minus) przed słowem, które chcesz wykluczyć. Na przykład: "sprzedaż -towar"

Brak wyników

NABYCIE TOWARÓW I USŁUG W KRAJU , AKTUALNOŚCI

December 3, 2014

Terminy odliczania VAT od krajowych zakupów towarów i usług

0 938

W lipcowym numerze naszego pisma zamieściliśmy poradę dotyczącą terminu odliczenia VAT od wydatków na zakup abonamentu na dostęp do portalu internetowego. Temat ten wzbudził jednak kolejne pytania odnośnie odliczania podatku od usług ciągłych. Wątpliwości dotyczyły między innymi odliczenia na wydatki takie jak: najem, leasing, stała obsługa prawna i biurowa, usługi telekomunikacyjne, zakup energii elektrycznej, czy prenumerata czasopism opłacana w ratach. Poniżej przybliżamy zasady dokonywania odliczeń podatku od różnego rodzaju wydatków.

Od 1 stycznia 2014 roku, w myśl art.86 ust.10 i ust.10b pkt 1 ustawy o podatku od towarów i usług decydującymi datami determinującymi termin uzyskania prawa do odliczenia VAT od zakupów krajowych są dwie daty: 

  1. data powstania obowiązku podatkowego u dostawcy;

  2. data otrzymania faktury przez odbiorcę.

Powyższe przepisy stosuje się odpowiednio do całości lub części zapłaty uiszczanej przed dokonaniem dostawy lub wykonaniem usługi (art.86 ust.10c ustawy o VAT). Zatem, żeby ustalić kiedy mamy prawo do odliczenia podatku, musimy najpierw ustalić kiedy u dostawcy powstał obowiązek podatkowy.

1. Zasada ogólna

Zasadą ogólną, mającą zastosowanie w stosunku do większości towarów i usług, jest to, że obowiązek podatkowy u dostawcy powstaje z chwilą dokonania dostawy towarów lub wykonania usługi (art.19a ust.1 ustawy o VAT). Oznacza to, że w przypadku większości dostaw towarów i świadczenia usług dla określenia, kiedy powstanie prawo do odliczenia podatku należy ustalić dwie daty:

  • kiedy został dostarczony towar lub wykonana usługa;

(Uwaga! W odniesieniu do przyjmowanych częściowo usług, usługę uznaje się również za wykonaną, w przypadku wykonania części usługi, dla której to części określono zapłatę – art.19a ust.2 ustawy o VAT);

  • kiedy otrzymaliśmy fakturę dokumentującą to świadczenie.

Dokonać odliczenia podatku możemy w rozliczeniu za okres, w którym znajduje się ta z powyższych dat, która jest późniejsza.

Przykład 1

Spółka A zakupiła maszynę. Towar został dostarczony 25 listopada 2014, faktura wystawiona 28 listopada, wpłynęła do Spółki 2 grudnia 2014. Prawo do odliczenia podatku powstaje w rozliczeniu za grudzień 2014.

Przykład 2

Spółka B nabyła usługę tłumaczenia. Faktura za usługę została wystawiona 25 listopada 2014, wpłynęła do Spółki 28 listopada, ale tłumaczenie zostało wykonane dopiero 1 grudnia 2014. Prawo do odliczenia podatku powstaje w tym przypadku również w rozliczeniu za grudzień 2014.

2. Usługi ciągłe

Usługi ciągłe, dla których w związku z ich świadczeniem ustalane są następujące po sobie terminy płatności lub rozliczeń, uznaje się za wykonane z upływem każdego okresu, do którego odnoszą się te płatności lub rozliczenia, do momentu zakończenia świadczenia tych usług (art.19a ust.3 ustawy o VAT). Czyli, na przykład, w przypadku usługi abonamentu na dostęp do portalu internetowego rozliczanej w okresach miesięcznych i płatnej „z dołu”, np. do 14-tego następnego miesiąca, obowiązek podatkowy u usługodawcy powstanie z końcem każdego miesiąca, w którym świadczona jest usługa, ale prawo do odliczenia podatku powstanie dopiero w momencie, gdy usługobiorca otrzyma fakturę, nie wcześniej niż ostatni dzień miesiąca, którego faktura dotyczy.

Przykład 3

Spółka C płaci za administrowanie stronami internetowymi. Płatność dokonywana jest za każdy miesiąc „z dołu”. 2 grudnia otrzymała fakturę za administrowanie stronami w listopadzie 2014. Prawo do odliczenia podatku powstaje w rozliczeniu za grudzień 2014 roku.

Należy pamiętać, że w przypadku, gdy usługa jest świadczona w sposób ciągły przez okres dłuższy niż rok i dla tej usługi w danym roku nie upływają terminy płatności lub rozliczeń, usługę uznaje się za wykonaną z upływem każdego roku podatkowego, do momentu zakończenia świadczenia tej usługi.

3. Dostawa towarów i świadczenie usług, dla których wpłacane są zaliczki

W przypadku towarów i usług, dla których przed dokonaniem dostawy lub wykonaniem usługi wpłacana jest zaliczka (zadatek, przedpłata), obowiązek podatkowy u dostawcy powstanie na mocy art.19a ust.8 ustawy o VAT - z chwilą otrzymania płatności przez dostawcę. I ta właśnie data będzie terminem, w którym uznamy, że został spełniony pierwszy z warunków uprawniających do odliczenia podatku przez odbiorcę. Drugim z warunków będzie nadal otrzymanie faktury. Zatem w sytuacji towarów lub usług, dla których wpłacane są zaliczki, prawo do odliczenia podatku powstanie w późniejszej z dwóch poniższych dat:

  • data otrzymania należności przez dostawcę;

  • data otrzymania faktury dokumentującej otrzymaną zaliczkę;

4. Wyjątki

Od opisywanych powyżej zasad są wyjątki. Pierwsza popularna grupa wyjątków to wydatki na:

a) dostawę energii elektrycznej, cieplnej lub chłodniczej oraz gazu przewodowego,

b) świadczenie usług:

  • telekomunikacyjnych i radiokomunikacyjnych,

  • wymienionych w poz. 140-153, 174 i 175 załącznika nr 3 do ustawy (usługi komunalne),

  • najmu, dzierżawy, leasingu lub usług o podobnym charakterze,

  • ochrony osób oraz usług ochrony, dozoru i przechowywania mienia,

  • stałej obsługi prawnej i biurowej,

  • dystrybucji energii elektrycznej, cieplnej lub chłodniczej oraz gazu przewodowego

 - z wyjątkiem usług, do których stosuje się art. 28b, stanowiących import usług.

W przypadku wymienionych powyżej towarów i usług obowiązek podatkowy u dostawcy powstaje na zasadach szczególnych, w momencie wystawienia faktury (art.19a ust.5 pkt 4 ustawy o VAT). Zatem w przypadku tych czynności prawo do odliczenia podatku będzie tak naprawdę uzależnione od otrzymania faktury od dostawcy, bo już samo wystawienie tego dokumentu generuje powstanie obowiązku podatkowego u dostawcy, więc pierwszy z warunków odliczenia jest spełniony automatycznie, z chwilą wystawienia faktury przez dostawcę, przy założeniu, że faktura ta zostanie wystawiona w ustawowym terminie. Należy pamiętać, że w przypadku wymienionych powyżej towarów i usług wpłata zaliczki nie generuje obowiązku podatkowego u dostawcy.

 Drugą popularną grupą wyjątków są wydatki na:

  • a) świadczenie usług budowlanych lub budowlano-montażowych,

  • b) dostawy książek drukowanych (PKWiU ex 58.11.1) - z wyłączeniem map i ulotek - oraz gazet, czasopism i magazynów, drukowanych (PKWiU ex 58.13.1 i PKWiU ex 58.14.1),

  • c) czynności polegających na drukowaniu książek (PKWiU ex 58.11.1) - z wyłączeniem map i ulotek - oraz gazet, czasopism i magazynów (PKWiU ex 58.13.1 i PKWiU ex 58.14.1), z wyjątkiem usług, do których stosuje się art. 28b, stanowiących import usług;

Zgodnie z art.19a ust.5 pkt3 ustawy o VAT w przypadku powyższych świadczeń na rzecz innego podatnika podatku, podatku od wartości dodanej lub podatku o podobnym charakterze lub na rzecz osoby prawnej niebędącej podatnikiem obowiązek podatkowy u dostawcy również powstaje z chwilą wystawienia faktury. Zatem, podobnie jak w przypadku usług najmu, stałej obsługi prawnej i biurowej czy telekomunikacyjnych, prawo do odliczenia powstaje w tym przypadku z chwilą otrzymania przez odbiorcę faktury.

Kolejny wyjątek dotyczy również nabycia towarów i usług od podatników rozliczających się metodą kasową. W przypadku, gdy taki podatnik dostarcza towary lub usługi czynnym podatnikom VAT, obowiązek podatkowy powstaje u niego z dniem otrzymania całości lub części zapłaty (art.21 ust.1 pkt 1 ustawy o VAT). Konsekwentnie, u nabywcy prawo do odliczenia podatku z faktur oznaczonych „metoda kasowa” powstaje z chwilą otrzymania przez dostawcę płatności, nie wcześniej niż dzień otrzymania faktury przez odbiorcę.

Daty generujące prawo do odliczenia naliczonego podatku przy zakupach krajowych obrazuje poniższa tabela:

Zasada ogólna*

1) dokonanie dostawy towaru lub wykonanie usługi;

2) otrzymanie faktury przez odbiorcę;

Zasada ogólna – usługi świadczone w sposób ciągły*

1) upływ okresu, do którego odnosi się płatność;

2) otrzymanie faktury przez odbiorcę;

Zasada ogólna – usługi świadczone w sposób ciągły przez okres dłuższy niż rok,dla których w trakcie roku nie upływają terminy płatności lub rozliczeń*

1) upływ roku podatkowego;

2) otrzymanie faktury przez odbiorcę;

Zakup udokumentowany fakturą oznaczoną „metoda kasowa”*

1) otrzymanie zapłaty przez dostawcę;

2) otrzymanie faktury przez odbiorcę;

Zaliczka na poczet dostawy towaru lub usługi*

1) otrzymanie zaliczki przez dostawcę;

2) otrzymanie faktury przez odbiorcę;

Wyjątek 1

a) dostawy energii elektrycznej, cieplnej lub chłodniczej oraz gazu przewodowego,b) świadczenie usług:- telekomunikacyjnych i radiokomunikacyjnych,- wymienionych w poz. 140-153, 174 i 175 załącznika nr 3 do ustawy (usługi komunalne),- najmu, dzierżawy, leasingu lub usług o podobnym charakterze,- ochrony osób oraz usług ochrony, dozoru i przechowywania mienia,- stałej obsługi prawnej i biurowej,- dystrybucji energii elektrycznej, cieplnej lub chłodniczej oraz gazu przewodowego

1) Otrzymanie faktury przez odbiorcę;

Wyjątek 2

a) świadczenie usług budowlanych lub budowlano-montażowych,b) dostawa książek drukowanych (PKWiU ex 58.11.1) - z wyłączeniem map i ulotek- oraz gazet, czasopism i magazynów, drukowanych (PKWiU ex 58.13.1 i PKWiU ex 58.14.1),c) czynności polegające na drukowaniu książek (PKWiU ex 58.11.1) - z wyłączeniemmap i ulotek - oraz gazet, czasopism i magazynów (PKWiU ex 58.13.1 i PKWiU ex 58.14.1),z wyjątkiem usług, do których stosuje się art. 28b, stanowiących import usług;

1) Otrzymanie faktury przez odbiorcę;

Wyjątek 3*

a) wydanie towaru przez komitenta komisantowi na podstawie umowy komisu;b) przeniesienie z nakazu organu władzy publicznej lub podmiotu działającegow imieniu takiego organu własności towarów w zamian za odszkodowanie,c) dostawa towarów dokonywana w trybie egzekucji;d) świadczenie, na podstawie odrębnych przepisów, na zlecenie sądów powszechnych,administracyjnych, wojskowych lub prokuratury usług związanych z postępowaniem sądowym lub przygotowawczym.

1) otrzymanie płatności;

2) otrzymanie faktury przez odbiorcę;

* odliczenia należy dokonać w tym okresie, w którym znajduje się późniejsza z wymienionych dat.

Opisane w tabeli daty opisują moment, w którym powstaje prawo do odliczenia naliczonego podatku. Należy pamiętać, że, zgodnie z art.86 ust.11 ustawy o podatku od towarów i usług, jeżeli podatnik nie dokona odliczenia w okresie, w którym powstaje takie prawo, może to zrobić w rozliczeniu za jeden z dwóch następnych okresów rozliczeniowych.

Ewa Konarska