Szukanie zaawansowane

Szukanie wraz z odmianą wyrazów
Wstaw * (gwiazdka) po wpisaniu początku wyrazu
np. podatk*, aby znaleźć podatkami, podatkach itd.

Dokładne dopasowanie
Wpisz wyrażenie w cudzysłowie.
Na przykład: "podatek dochodowy".

Wykluczenie wyrażenia
Wstaw - (minus) przed słowem, które chcesz wykluczyć. Na przykład: "sprzedaż -towar"

Brak wyników

IMPORT USŁUG

February 1, 2018

Terminy rozliczenia podatku - korekta importu usług

0 867

W ramach działalności gospodarczej nabywałam usługi za granicą - import usług. Operacja gospodarcza dokonywana była co miesiąc zgodnie z zawartą umową. Co miesiąc dokonywałam zapłaty tej samej kwoty, ponieważ tak opiewała umowa. Przez przeoczenie nie zauważyłam, że umowa wygasła w grudniu 2016 roku. Cały 2017 rok płaciłam kwotę wynikająca z wygasłej już umowy. Oczywiście usługi nie były dokonywane. W związku z powyższą sytuacją w jaki sposób powinnam dokonać korekty deklaracji - na bieżąco? Czy za każdy miesiąc 2017 roku?

ODPOWIEDŹ

W związku z faktem, że transakcje nie miały miejsca, korekty deklaracji należałoby złożyć za każdy miesiąc 2017 rok. Jeżeli przyjmiemy, że podatek należny i naliczony wykazywany był zgodnie z podstawowymi regułami, to korekty należałoby dokonać w taki sam sposób.

UZASADNIENIE

Import usług, to świadczenie usług, z tytułu wykonywania których podatnikiem jest usługobiorca. W tym przypadku podatnikami są osoby prawne, jednostki organizacyjne niemające osobowości prawnej oraz osoby fizyczne nabywające usługi, jeżeli łącznie spełnione są następujące warunki:

  • a) usługodawcą jest podatnik nieposiadający siedziby działalności gospodarczej oraz stałego miejsca prowadzenia działalności gospodarczej na terytorium kraju, a w przypadku usług, do których stosuje się art.  28e, podatnik ten nie jest zarejestrowanym czynnym podatnikiem VAT,

  • b) usługobiorcą jest:

    • w przypadku usług, do których stosuje się art.  28b - podatnik, o  którym mowa w  art. 15, lub osoba prawna niebędąca podatnikiem, o  którym mowa w  art. 15, zarejestrowana lub obowiązana do zarejestrowania jako podatnik VAT-UE,

    • w pozostałych przypadkach - podatnik, o  którym mowa w  art. 15, posiadający siedzibę działalności gospodarczej lub stałe miejsce prowadzenia działalności gospodarczej na terytorium kraju lub osoba prawna niebędąca podatnikiem, o  którym mowa w  art. 15, posiadająca siedzibę na terytorium kraju i  zarejestrowana lub obowiązana do zarejestrowania jako podatnik VAT-UE;

Obowiązek podatkowy w imporcie usług powstaje na zasadach ogólnych, tj. z chwilą wykonania usługi. W  zakresie, w  jakim towary i  usługi są wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych, podatnikowi przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o  kwotę podatku naliczonego. Kwotę podatku naliczonego stanowi, w przypadku importu usług, kwota podatku należnego z tytułu świadczenia usług dla którego podatnikiem jest ich usługobiorca.

Natomiast prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego powstaje w rozliczeniu za okres, w którym w odniesieniu do nabytych lub importowanych przez podatnika towarów i usług powstał obowiązek podatkowy, pod warunkiem że podatnik uwzględni kwotę podatku należnego z tytułu tych transakcji w deklaracji podatkowej, w której jest on obowiązany rozliczyć ten podatek, nie później niż w terminie 3 miesięcy od upływu miesiąca, w którym w odniesieniu do nabytych towarów lub usług powstał obowiązek podatkowy. Mając na uwadze powyższe regulacje podatek naliczony jest, co do zasady, wykazywany w tej samej deklaracji podatkowej co podatek należny.

Obowiązkiem każdego podatnika jest wykazywanie faktycznie zaistniałych zdarzeń gospodarczych w prawidłowych wysokościach, a podatnikom, co do zasady, przysługuje prawo do korekty uprzednio złożonej deklaracji. Zatem, Czytelnik powinien dokonać korekty podstawy opodatkowania i podatku należnego z tytułu rozliczenia importu usług, który nie miał miejsca. Korekta taka powinna zostać uwzględniona w rozliczeniu za okres, w którym rozliczony został import usług. Jednocześnie, należy dokonać korekty odliczonego podatku naliczonego. Tym samym, Czytelnik powinien dokonać korekty podatku naliczonego oraz należnego w deklaracji za ten sam miesiąc 2017 roku i w takiej samej kwocie, w jakiej rozliczył import usług z tego tytułu.

EWIDENCJA W DEKLARACJACH: VAT-7(17) import usług nabywanych od podatników podatku od wartości dodanej, do których stosuje się art. 28b ustawy w pozycji 29 podstawa opodatkowania i w pozycji 30 podatek należny, nabycie towarów i usług w pozycji 45 wartość netto, w pozycji 46 podatek naliczony.

Paulina Pawluk

Podstawa prawna: art. 2 pkt 9, art. 17 ust. 1 pkt 4, art. 19a ust. 1, art. 28b, art. 86 ust. 10b pkt 3 ustawy z dnia 11 marca 2004 roku o podatku od towarów i usług ( t.j. Dz. U. z 2017 roku, poz. 1221)