Szukanie zaawansowane

Szukanie wraz z odmianą wyrazów
Wstaw * (gwiazdka) po wpisaniu początku wyrazu
np. podatk*, aby znaleźć podatkami, podatkach itd.

Dokładne dopasowanie
Wpisz wyrażenie w cudzysłowie.
Na przykład: "podatek dochodowy".

Wykluczenie wyrażenia
Wstaw - (minus) przed słowem, które chcesz wykluczyć. Na przykład: "sprzedaż -towar"

Brak wyników

OCHRONA ZDROWIA

August 6, 2013

Testy prenatalne wykonywane przez kontrahenta z kraju trzeciego a zwolnienie z VAT

0 966

Spółka, nabywając usługi prenatalnych badań krwi obwodowej matki, nie może skorzystać ze zwolnienia od podatku VAT na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 18 ww. ustawy.

Takie stanowisko zajął Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy w interpretacji indywidualnej z 22 maja 2013 roku nr ITPP3/443-91/13/MD.

Sytuacja podatnika

O wydanie indywidualnej interpretacji do organu podatkowego zwróciła się Spółka, która świadczy wyłącznie usługi ochrony zdrowia zwolnione od podatku VAT oraz korzysta ze zwolnienia przedmiotowego. W grudniu 2012 roku Spółka zawarła umowę z podmiotem świadczącym usługi medyczne w Hong Kongu na przeprowadzanie badań laboratoryjnych z materiału powierzonego, tj. próbek krwi pacjentek Spółki. Krew pobierana jest w siedzibie Spółki i przesyłana do miejsca wykonywania badania, celem wykonania przez podmiot chiński testu o nazwie NIFTY, czyli nieinwazyjnego testu prenatalnego w kierunku trisomii. Test określa ryzyko wystąpienia trisomii poprzez analizę materiału genetycznego dziecka krążącego we krwi obwodowej matki. Trisomie chromosomów 21, 18, 13 są najczęściej występującymi zespołami wad wrodzonych wywołanymi przez obecność dodatkowych kopii chromosomu 21, 18 lub 13. Zespoły wad wrodzonych powodują Zespół Downa, Zespół Patau, Zespół Edwardsa. Kontrahent zagraniczny nie posiada na terenie Polski siedziby, ani stałego miejsca prowadzenia działalności. Począwszy od miesiąca stycznia 2013 r. Spółka składa deklarację VAT-9M, wykazując w jej poz. 20 wartość wynikającą z otrzymanej faktury wystawionej przez kontrahenta zagranicznego, przeliczonej na złote, natomiast w poz. 21 (tj. kwota podatku należnego) wykazuje wartość 0 zł.

Na tym tle Spółka powzięła wątpliwość dotyczącą skutków podatkowych występujących po jej stronie w związku z nabyciem ww. usług.

Odpowiedź Dyrektora Izby Skarbowej

Udzielając odpowiedzi organ podatkowy ustalił, iż nabycie usług w postaci prenatalnych badań krwi obwodowej matki, świadczonych przez kontrahenta z kraju trzeciego, wiąże się z obowiązkiem rozpoznania importu usług, zgodnie z art. 17 ust. 1 pkt 4 w związku z art. 2 pkt 9 ustawy o podatku od towarów i usług. Bowiem spełnione zostały wszystkie przesłanki podmiotowe i przedmiotowe znamionujące ten rodzaj czynności opodatkowanej. Podkreślając przy tym, że w tej sytuacji Spółka winna składać deklarację VAT-9M.

Natomiast organ podatkowy uznał, iż brak jest podstaw prawnych, aby powyższe czynności mogły skorzystać ze zwolnienia od podatku VAT na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 18 ww. ustawy. Mimo, iż nabywane przez Spółkę usługi zmierzają do zdiagnozowania już w fazie prenatalnej predyspozycji w kierunku wystąpienia określonych chorób genetycznych, to nie można pominąć faktu, że ww. zwolnienie od podatku opiera się na komplementarnym kryterium podmiotowo-przedmiotowym. Tylko łączne spełnienie obu kategorii kryteriów uprawnia do skorzystania ze zwolnienia od podatku. Zatem, jeżeli nawet charakter świadczonych usług będzie uprawniał do uznania, że są to usługi w zakresie opieki medycznej służące profilaktyce, zachowaniu, ratowaniu, przywracaniu i poprawie zdrowia, lecz w danym przypadku nie zostaną jednocześnie spełnione przesłanki podmiotowe, brak jest podstaw do zastosowania zwolnienia od podatku. Bowiem w przedstawionej sytuacji świadczącym usługę jest kontrahent z kraju trzeciego, zatem z definicji nie może spełnić wymogów podmiotowych określonych w art. 43 ust. 1 pkt 18 ww. ustawy, tj. wykonywać swoich usług w ramach działalności leczniczej jako podmiot leczniczy w rozumieniu krajowej ustawy o działalności leczniczej.

Zatem wypełniając formularz VAT-9M Spółka powinna wykazać podatek należny i wykazać go w pozycji 21 tej deklaracji z zastosowaniem krajowej stawki podatku. Jednocześnie Spółka rozpoznając import usług, zgodnie z art. 28b ww. ustawy, ma obowiązek zarejestrować się dla potrzeb transakcji wewnątrzwspólnotowych poprzez złożenie stosownego zgłoszenia rejestracyjnego.

Podstawa prawna: art. 17 ust. 1 pkt 4 w związku z art. 2 pkt 9, art. 28b b, art. 43 ust. 1 pkt 18 ustawy z dnia 11 marca 2004 roku o podatku od towarów i usług.