Szukanie zaawansowane

Szukanie wraz z odmianą wyrazów
Wstaw * (gwiazdka) po wpisaniu początku wyrazu
np. podatk*, aby znaleźć podatkami, podatkach itd.

Dokładne dopasowanie
Wpisz wyrażenie w cudzysłowie.
Na przykład: "podatek dochodowy".

Wykluczenie wyrażenia
Wstaw - (minus) przed słowem, które chcesz wykluczyć. Na przykład: "sprzedaż -towar"

Brak wyników

IMPORT USŁUG , TRANSPORT

September 3, 2017

Transport morski towarów od kontrahenta ze Szwecji

0 1239

Kontrahent szwedzki, który w Polsce nie posiada żadnego stałego miejsca prowadzenia działalności ani siedziby wykonał na rzecz polskiego podatnika transport morski towarów ze Szczecina do USA. Polski kontrahent otrzymał fakturę, którą wystawił polski agent w imieniu i na rzecz firmy szwedzkiej. Polski agent wystawił fakturę z danymi kontrahenta szwedzkiego m.in. szwedzki NIP i pozostałe dane oraz podał także swoje dane. Czy w takiej sytuacji polski kontrahent na rzecz którego była świadczona usługa transportu morskiego towarów powinien rozpoznać import usługi? 

ODPOWIEDŹ

Tak, Kontrahent polski nabywając od kontrahenta szwedzkiego usługę transportu morskiego towarów na trasie ze Szczecina do USA powinien rozpoznać import usługi. Nie ma przy tym znaczenia, że faktura wystawiona jest przez polskiego agenta w imieniu i na rzecz kontrahenta szwedzkiego.

UZASADNIENIE

Zgodnie z art. 2 pkt 9 ustawy o podatku od towarów i usług przez import usług rozumie się świadczenie usług, z tytułu wykonania których podatnikiem jest usługobiorca, o którym mowa w art. 17 ust. 1 pkt 4. W myśl tego przepisu podatnikami mogą być również osoby prawne, jednostki organizacyjne niemające osobowości prawnej oraz osoby fizyczne nabywające usługi, jeżeli łącznie spełnione są następujące warunki:

  • a) usługodawcą jest podatnik nieposiadający siedziby działalności gospodarczej oraz stałego miejsca prowadzenia działalności gospodarczej na terytorium kraju (Polski).

  • b) usługobiorcą jest :

    • w przypadku usług do których stosuje się art. 28b - podatnik o którym mowa

    • w art. 15 ustawy o VAT lub osoba prawna niebędąca takim podatnikiem, zarejestrowana lub obowiązana do zarejestrowania, jako podatnik VAT-UE,.

    • pozostałych przypadkach podatnik o którym mowa w art. 15, posiadający siedzibę działalności gospodarczej lub stałe miejsce prowadzenia działalności gospodarczej na terytorium kraju lub osoba prawna niebędąca takim podatnikiem, posiadająca siedzibę na terytorium kraju i zarejestrowana lub obowiązana do zarejestrowania, jako podatnik VAT UE.

Z kolei, podstawowa zasada określająca miejsce opodatkowania usług na rzecz podatnika wynika z art. 28b, który stanowi, iż miejscem świadczenia usług jest w takim przypadku miejsce, w którym podatnik będący usługobiorcą posiada siedzibę działalności gospodarczej, z zastrzeżeniem ust. 24 oraz art. 28e, art. 28f ust. 1 i 1a, art. 28g

W przedstawionej sytuacji polski podatnik nabywa od kontrahenta szwedzkiego usługę transportu morskiego towarów, mamy zatem do czynienia z importem towarów, opodatkowanym w kraju nabywcy – w Polsce. W przedstawionej sytuacji faktura za usługę wystawiona jest przez agenta polskiego. Jak wynika z art. 106d ust. 2 ustawy, faktury może wystawiać w imieniu i na rzecz podatnika również upoważniona przez niego osoba trzecia, w szczególności jej przedstawiciel podatkowy. Z powyższego wynika, że taki sposób wystawiania faktur jest możliwy, istotne jest jednak, kto świadczy usługę. Faktura wystawiona została przez polskiego agenta, który działa w imieniu i na rzecz kontrahenta szwedzkiego. Na fakturze widnieją dane kontrahenta szwedzkiego, jako usługodawcy, w tym jego numer NIP-UE. We wspomnianej sytuacji usługa podlega opodatkowaniu na terytorium kraju, dlatego zobowiązanym do rozliczenia podatku VAT w ramach importu usługi będzie Czytelnik. Obowiązek podatkowy powstał zgodnie z zasadą ogólną, tj. z chwilą wykonania usługi chyba, że przed jej wykonaniem Czytelnik dokonał zapłaty w części  bądź w całości, wówczas obowiązek powstał z chwilą dokonania zapłaty w odniesieniu do tej kwoty. Równocześnie z tego tytułu Czytelnikowi będzie przysługiwało prawo do odliczenia podatku naliczonego, pod warunkiem istnienia związku z czynnościami opodatkowanymi.

Ważne: W opisanym przypadku mamy do czynienia z transportem międzynarodowym zgodnie z art. 83 ust. 3 pkt 1 lit.a. Transport międzynarodowy zgodnie z art. 83 ust. 1 pkt 23 ustawy podlega opodatkowaniu stawką VAT 0% pod warunkiem posiadania dokumentów o których mowa w art. 83 ust. 5 ustawy. Jeżeli zatem Czytelnik spełni warunki określone w art. 83 ust. 5 ustawy, będzie mógł zastosować stawkę VAT w wysokości 0% dla przedmiotowej usługi, w przeciwnym razie czynność należy opodatkować stawką VAT 23%.

EWIDENCJA W DEKLARACJACH: W deklaracji VAT-7(17) import usług należy wykazać po stronie podatku należnego w pozycji 29 podstawę opodatkowania i w pozycji 30 podatek należny oraz po stronie podatku naliczonego w pozycji 43 wartość netto i w pozycji 44 podatek naliczony w przypadku środków trwałych lub odpowiednio w pozycji 45 i 46 w przypadku pozostałych nabyć.

Ewa Kot

Podstawa prawna: art. 2 pkt 9, art. 17 ust. 1 pkt 4, art. 28b ust. 1, art. 83 ust. 1 pkt 23, ust. 3 i ust. 5, art. 106d ust. 2, ustawy o VAT.