Szukanie zaawansowane

Szukanie wraz z odmianą wyrazów
Wstaw * (gwiazdka) po wpisaniu początku wyrazu
np. podatk*, aby znaleźć podatkami, podatkach itd.

Dokładne dopasowanie
Wpisz wyrażenie w cudzysłowie.
Na przykład: "podatek dochodowy".

Wykluczenie wyrażenia
Wstaw - (minus) przed słowem, które chcesz wykluczyć. Na przykład: "sprzedaż -towar"

Brak wyników

ŚWIADCZENIE USŁUG W KRAJU I ZA GRANICĄ , TRANSPORT

February 2, 2014

Transport osób na terenie kraju - obowiązek podatkowy i dokumentowanie od 2014 roku

0 933

Świadczymy usługi przewozu osób na terenie Polski na rzecz firmy z Unii Europejskiej. Zgodnie z umową rozliczamy się za cały miesiąc - uzgadniamy ilość pasażerów, i od 1-go do ostatniego dnia każdego miesiąca wystawialiśmy fakturę zbiorczą.

  1. Czy po zmianie przepisów mogę wystawić fakturę zbiorczą za okres np. 31 dni?

  2. Kiedy należy wystawić dokumenty potwierdzające sprzedaż?

  3. Kiedy powstaje obowiązek podatkowy w usługach przewozu osób na terenie kraju?

  4. Pojedyncze osoby (klienci) mogą na naszej stronie dokonywać zakupu biletów na różne terminy wykonania usługi, czasem z miesięcznym lub dłuższym wyprzedzeniem. Transakcje są realizowane za pośrednictwem banków, Pay-u Pay-pal i inne. Kiedy należy wystawić fakturę, paragon?

  5. Czy zapłata za sprzedawany bilet na przystanku może być przyjęta w euro?

ODPOWIEDŹ

Na wstępie chcielibyśmy przypomnieć Państwu, iż od 1 stycznia 2014 roku podstawową zasadą jest, iż obowiązek podatkowy powstaje z chwilą dokonania dostawy towarów lub wykonania usługi (art.19a ust.1 ustawy o podatku od towarów i usług w brzmieniu obowiązującym od 1 stycznia 2014 roku). Istotny jest zatem moment przekazania prawa do rozporządzania towarem jak właściciel lub moment wykonania usługi. Podatnik, który wykonuje czynności podlegające opodatkowaniu VAT, zobowiązany jest opodatkować daną czynność w momencie powstania obowiązku podatkowego. Zatem, zgodnie z ogólną zasadą, podatek staje się wymagalny w rozliczeniu za okres, w którym dokonana została dostawa towarów bądź świadczenie usług i powinien być rozliczony za ten okres. Od 01.01.2014 roku zlikwidowano szczególny moment powstania obowiązku podatkowego w przypadku przewozu osób na terenie kraju. W Państwa przypadku należy pamiętać jednak, iż jeżeli przed dokonaniem dostawy towaru lub wykonaniem usługi otrzymano całość lub część zapłaty, w szczególności m.in. przedpłatę, zaliczkę, zadatek, obowiązek podatkowy powstaje z chwilą jej otrzymania w odniesieniu do otrzymanej kwoty (art. 19a ust. 8 ustawy).

W zakresie dokumentowania transakcji, od początku roku podstawową zasadą jest, że faktura musi być wystawiona:

  • nie później niż 15 dnia miesiąca następującego po miesiącu, w którym dokonano dostawy towaru, wykonano usługę lub otrzymano całość lub część zapłaty (art.106i ust.1 i 2 ustawy o VAT) i

  • nie wcześniej niż 30 dnia przed dokonaniem dostawy, wykonaniem usługi lub otrzymaniem całości lub części zapłaty, z pewnymi wyjątkami (art.106i ust.7 ustawy o VAT).

Wystawiona faktura może dokumentować sprzedaż dokonaną w ciągu miesiąca na rzecz jednego kontrahenta, więc co do zasady spełnia rolę obowiązującej do końca 2013 roku faktury zbiorczej.Odnosząc się do kwestii terminu wystawienia paragonu, z rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 14 marca 2013 roku w sprawie kas rejestrujących oraz z ustawy o VAT wynika m.in., że:

  • z każdej sprzedaży należy wydrukować i wydać dla nabywcy dokument potwierdzający dokonaną transakcję sprzedaży tj. paragon fiskalny (art. 111 ust. 3a pkt 1 ustawy),

  • otrzymanie przed dokonaniem sprzedaży całości lub części należności (zapłaty) podlega ewidencjonowaniu z chwilą jej otrzymania (§ 3 ust.2 rozporządzenia),

  • po zakończeniu sprzedaży za dany dzień, nie później jednak niż przed dokonaniem pierwszej sprzedaży w dniu następnym należy sporządzać raport fiskalny dobowy (§ 6 ust. 1 pkt 3),

  • paragon fiskalny musi zawierać m.in. datę oraz godzinę i minutę sprzedaży (§ 8 ust. 1 pkt 4) .

Przez sprzedaż natomiast rozumie się m.in. odpłatną dostawę towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju (art.2 pkt 22 ustawy o VAT). Obowiązek ewidencjonowania za pomocą kasy rejestrującej dotyczy czynności sprzedaży i jest on związany z powstaniem obowiązku podatkowego.

Zatem, w przypadku sprzedaży biletów przez internet, przed terminem wykonania usługi, za które płatność odbywa się za pośrednictwem banków czy systemów Pay-u, Pay-pal itp., fakturę należy wystawić nie później niż 15. dnia miesiąca następującego po miesiącu, w którym otrzymano zapłatę i nie wcześniej niż 30. dnia przed jej otrzymaniem, natomiast paragon fiskalny należy wystawić w momencie otrzymania zapłaty.

Przepisy dotyczące podatku od towarów i usług nie zabraniają przyjęcia zapłaty w obcej walucie. Należy jednak pamiętać, iż zgodnie z art. 31 a ust.1 ustawy o VAT, w przypadku, gdy kwoty stosowane do określenia podstawy opodatkowania są określone w walucie obcej, przeliczenia na złote dokonuje się według kursu średniego danej waluty obcej ogłoszonego przez Narodowy Bank Polski na ostatni dzień roboczy poprzedzający dzień powstania obowiązku podatkowego. Podatnik może wybrać sposób przeliczania tych kwot na złote według ostatniego kursu wymiany opublikowanego przez Europejski Bank Centralny na ostatni dzień poprzedzający dzień powstania obowiązku podatkowego; w takim przypadku waluty inne niż euro przelicza się z zastosowaniem kursu wymiany każdej z nich względem euro.

PODSUMOWUJĄC

  • Po zmianie przepisów nadal mogą Państwo wystawić fakturę zbiorczą za cały miesiąc;

  • Dokument potwierdzający sprzedaż należy wystawić (także w przypadku sprzedaży przez internet):

- w przypadku paragonu – w momencie sprzedaży lub otrzymania zapłaty,

- w przypadku faktury - nie później niż 15 dnia miesiąca następującego po miesiącu, w którym wykonano usługę lub otrzymano zapłatę i nie wcześniej niż 30 dnia przed wykonaniem usługi lub otrzymaniem zaliczki;

Obowiązek podatkowy w przypadku przewozu osób na terenie kraju powstaje z chwilą wykonania usługi, a jeśli przed wykonaniem usługi otrzymano całość lub część zapłaty, obowiązek podatkowy powstaje z chwilą jej otrzymania w odniesieniu do otrzymanej kwoty. Zapłata za sprzedawany bilet może być przyjęta w euro.

Agnieszka Falkowska

Starszy Komisarz Skarbowy