Szukanie zaawansowane

Szukanie wraz z odmianą wyrazów
Wstaw * (gwiazdka) po wpisaniu początku wyrazu
np. podatk*, aby znaleźć podatkami, podatkach itd.

Dokładne dopasowanie
Wpisz wyrażenie w cudzysłowie.
Na przykład: "podatek dochodowy".

Wykluczenie wyrażenia
Wstaw - (minus) przed słowem, które chcesz wykluczyć. Na przykład: "sprzedaż -towar"

Brak wyników

IMPORT USŁUG

October 31, 2015

Transport świadczony przez podatnika z Danii pomiędzy dwoma krajami trzecimi

0 1056

Kupiliśmy towar w kraju trzecim i sprzedajemy do innego kraju trzeciego. Transport świadczy nam firma z Danii czyli UE i jest to kontrahent unijny. Towar nie wjeżdża na teren RzP tylko bezpośrednio jedzie do kontrahenta w kraju trzecim. Firma za transport wystawiła nam fakturę z 0% VAT. Jak mam potraktować fakturę za transport od firmy z Danii czy mam to opodatkować stawka 23% i wykazać w VAT-7 w poz. 29 i 30 i jednocześnie odliczyć VAT wykazując w poz. 43 i 44 oraz oczywiście w VAT-UE? Czy w ogóle tego nie wykazuje się w deklaracjach czyli nie traktuje się jak nabycie usług unijnych? A jeśli to ma być jako zakup usługi unijnej to czy Dania nie powinna nam wystawić faktury z NP, a nie jak wystawiła z VAT 0%?

ODPOWIEDŹ

Zakup usługi transportowej od podatnika z Danii należy potraktować jako import usług i zastosować stawkę podatku od towarów i usług w wysokości 23%.

UZASADNIENIE

Zgodnie z art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy o podatku od towarów i usług, opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług podlegają odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju.

Z powyższego przepisu wynika tzw. zasada terytorialności, zgodnie z którą opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług podlega odpłatna dostawa towarów oraz odpłatne świadczenie usług, ale tylko w sytuacji, gdy miejscem ich świadczenia (określanym na podstawie przepisów ustawy) jest terytorium kraju, przez które - w myśl definicji zawartej w art. 2 pkt 1 ustawy - rozumie się terytorium Rzeczypospolitej Polskiej, z zastrzeżeniem art. 2a. Z kolei przez terytorium państwa trzeciego - zgodnie z art. 2 pkt 5 ustawy - rozumie się terytorium państwa niewchodzące w skład terytorium Unii Europejskiej, z zastrzeżeniem art. 2a ust. 1 i 3.

Stosownie do art. 8 ust. 1 ustawy, przez świadczenie usług, o którym mowa w art. 5 ust. 1 pkt 1, rozumie się każde świadczenie na rzecz osoby fizycznej, osoby prawnej lub jednostki organizacyjnej niemającej osobowości prawnej, które nie stanowi dostawy towarów w rozumieniu art. 7 (...). Dla określenia sposobu opodatkowania świadczonych usług, niezbędne jest ustalenie miejsca ich świadczenia, bowiem od niego uzależnione jest miejsce ich opodatkowania.

Jak wynika z pytania, Czytelnik zakupił towar z kraju trzeciego i dokonuje dostawy tego towaru również do kraju poza terytorium Unii Europejskiej. Usługę transportową wykonuje zarejestrowany podatnik z Danii, który wystawił fakturę ze stawką 0%. Pytanie dotyczy sposobu rozliczenia zakupu usługi transportu.

Zgodnie z generalną zasadą dotycząca miejsca świadczenia usług na rzecz podatników określoną w art. 28b ust. 1 ustawy, miejscem świadczenia usług w przypadku świadczenia usług na rzecz podatnika jest miejsce, w którym podatnik będący usługobiorcą posiada siedzibę działalności gospodarczej.

Tak więc, jeżeli świadczącym usługę jest firma zagraniczna, u nabywcy z tytułu zakupionej usługi transportu towaru występuje co do zasady import usług, który podatnik musi rozliczyć zgodnie z art.17 ust.1 pkt.4 ustawy o podatku VAT, tj. po stronie podatku należnego jak i ewentualnie podatku naliczonego.

Przepis ten swym zakresem obejmuje m.in. przypadek opisany w pytaniu, tj. gdy Czytelnik dokonuje zakupu usługi transportu towarów od podatnika nieposiadającego zarówno siedziby jak i stałego miejsca prowadzenia działalności na terytorium RP.

Wartość takiego importu usług podlega wykazaniu w rejestrach i deklaracji VAT, jednak podatnik musi określić prawidłowo podstawę opodatkowania oraz stawkę i kwotę podatku. Oczywiście w przypadku importu usług wykonujący usługę dla Czytelnika podatnik z Danii, nie powinien wystawiać faktury ze stawką 0%. Pomimo błędnie wystawionej faktury, należy pamiętać, że to to na odbiorcy spoczywa obowiązek prawidłowego rozliczenia tej transakcji.

W myśl art. 83 ust. 1 pkt 23 ustawy o podatku VAT, do usług transportu międzynarodowego stosuje się stawkę podatku w wysokości 0%. Przez usługi transportu międzynarodowego rozumie się przewóz lub inny sposób przemieszczania towarów:

  • z miejsca wyjazdu (nadania) na terytorium kraju do miejsca przyjazdu (przeznaczenia) poza terytorium UE,

  • z miejsca wyjazdu (nadania) poza terytorium UE do miejsca przyjazdu (przeznaczenia) na terytorium kraju,

  • z miejsca wyjazdu (nadania) do miejsca przyjazdu (przeznaczenia) poza terytorium UE, jeśli trasa na pewnym odcinku przebiega przez terytorium kraju (tranzyt),

  • z miejsca wyjazdu (nadania) na terytorium państwa członkowskiego innym niż terytorium kraju do miejsca przyjazdu (przeznaczenia) poza terytorium UE lub z miejsca wyjazdu (nadania) poza terytorium UE do miejsca przyjazdu (przeznaczenia) na terytorium państwa członkowskiego innego niż terytorium kraju, jeżeli trasa przebiega na pewnym odcinku przez terytorium kraju.

Warto zwrócić uwagę, iż ustawa o podatku VAT zezwala na zastosowanie stawki 0% tyko wtedy, kiedy transport międzynarodowy obejmuje również terytorium Polski. Inne przypadki zostały objęte stawką 0% w Rozporządzeniu Ministra Finansów w sprawie towarów i usług, dla których obniża się stawkę podatku od towarów i usług oraz warunków stosowania stawek obniżonych z 23 grudnia 2013 roku. Zgodnie z § 6 ust. 1 stawka 0% VAT może być zastosowana także w przypadku:

- transportu towarów, jeżeli transport ten wykonywany jest w całości na terytorium kraju i stanowi część usługi transportu międzynarodowego;

- wewnątrzwspólnotowych usług transportu towarów, jeżeli transport ten stanowi część usługi transportu międzynarodowego;

- transportu towarów świadczonych na rzecz podatnika w rozumieniu art. 28a ustawy będącego usługobiorcą tych usług, posiadającego na terytorium kraju siedzibę działalności gospodarczej, stałe miejsce prowadzenia działalności gospodarczej, dla którego są świadczone te usługi, a w przypadku braku takiej siedziby działalności gospodarczej lub stałego miejsca prowadzenia działalności gospodarczej - posiadającego na terytorium kraju stałe miejsce zamieszkania albo zwykłe miejsce pobytu, jeżeli transport ten wykonywany jest w całości poza terytorium kraju:

  • z miejsca wyjazdu (nadania) na terytorium państwa członkowskiego innym niż terytorium kraju do miejsca przyjazdu (przeznaczenia) poza terytorium Unii Europejskiej lub

  • z miejsca wyjazdu (nadania) poza terytorium Unii Europejskiej do miejsca przyjazdu (przeznaczenia) na terytorium państwa członkowskiego, inne niż terytorium kraju.

Reasumując, należy stwierdzić, że dla usług transportowych świadczonych na rzecz polskiego podatnika, na trasie gdzie miejscem wyjazdu jest terytorium państwa członkowskiego inne niż terytorium kraju a miejscem przyjazdu jest terytorium poza UE i transport ten wykonywany jest w całości poza terytorium kraju, miejscem świadczenia i opodatkowania ww. usług jest terytorium Rzeczypospolitej Polskiej - zgodnie z art. 28b ust. 1 ustawy o podatku VAT. Ponieważ obowiązek rozliczenia podatku ciąży po stronie odbiorcy usługi, usługodawca winien wystawić fakturę w kwocie netto ze stawką „NP”.

Zdaniem Redakcji, świadczone przez firmę z Danii usługi transportu podlegają opodatkowaniu według stawki podatku VAT w wysokości 23%, gdyż przytoczone przepisy ustawy i rozporządzenia nie przewidują przypadku opisanego w pytaniu do możliwości zastosowania stawki w wysokości 0%.

Rozliczenie zakupu wynikającego z importu usług należy ująć jedynie w deklaracji dla podatku od towarów i usług VAT-7 / VAT-7K w polach 29 i 30, gdzie wykazuje się łączną kwotę podstawy opodatkowania i podatku należnego od importu usług, dla których miejsce świadczenia określa się na podstawie art. 28b ustawy, nabywanych od podatników podatku od wartości dodanej w rozumieniu ustawy, tj. podatników podatku od wartości dodanej nakładanego na terytorium państwa członkowskiego Unii Europejskiej innym niż terytorium kraju. Natomiast rozliczenie podatku naliczonego, jeżeli nabycie usług było związane z czynnościami opodatkowanymi, należy wykazać w poz. 43 i 44 deklaracji.

Karol Zen