Szukanie zaawansowane

Szukanie wraz z odmianą wyrazów
Wstaw * (gwiazdka) po wpisaniu początku wyrazu
np. podatk*, aby znaleźć podatkami, podatkach itd.

Dokładne dopasowanie
Wpisz wyrażenie w cudzysłowie.
Na przykład: "podatek dochodowy".

Wykluczenie wyrażenia
Wstaw - (minus) przed słowem, które chcesz wykluczyć. Na przykład: "sprzedaż -towar"

Brak wyników

ŚWIADCZENIE USŁUG W KRAJU I ZA GRANICĄ , TRANSPORT

November 3, 2012

Transport unijny dla polskiego odbiorcy a numer VAT-UE

0 928

Otrzymaliśmy od polskiego kontrahenta zlecenie na wykonanie usług transportowych na terenie Unii (Niemcy i Francja). Faktury będą wystawione na naszego polskiego zleceniodawcę. Nasza firma jest czynnym podatnikiem VAT, ale nie jest zarejestrowana jak podatnik VAT UE. Czy w przedstawionej sytuacji musimy posiadać także unijny NIP?

ODPOWIEDŹ

Nie, w Państwa przypadku nie istnieje obowiązek rejestracji jako podatnik VAT UE.

UZASADNIENIE

Podstawowe zasady dotyczące obowiązku posiadania NIP UE zostały uregulowane w art.97 ustawy o podatku od towarów i usług. Podatnik jest zobowiązany przed dniem dokonania pierwszej wewnątrzwspólnotowej dostawy lub pierwszego wewnątrzwspólnotowego nabycia zawiadomić naczelnika urzędu skarbowego w zgłoszeniu rejestracyjnym o zamiarze rozpoczęcia wykonywania tych czynności.

Opisany powyżej obowiązek dotyczy także podatników, którzy nabywają usługi, do których stosuje się art. 28b, jeżeli usługi te stanowiłyby u nich import usług. Importem usług zaś jest świadczenie usług, z tytułu wykonania których podatnikiem jest usługobiorca, o którym mowa w art.17 ust.1 pkt 4 ustawy o VAT tj. podatnikiem jest firma będąca usługobiorcą usług świadczonych przez podatników, którzy posiadają siedzibę lub miejsce zamieszkania (albo pobytu) poza terytorium kraju (art.2 pkt 9 ustawy o VAT).

Obowiązek rejestracji jako podatnik VAT-UE mają także podatnicy, którzy świadczą usługi, do których stosuje się art.100 ust.1 pkt 4, dla podatników podatku od wartości dodanej lub osób prawnych niebędących takimi podatnikami, zidentyfikowanych na potrzeby podatku od wartości dodanej.

W Państwa przypadku nie wystąpi import usług, nie dokonują Państwo także wewnątrzwspólnotowej dostawy ani wewnątrzwspólnotowego nabycia, a Państwa usługi transportowe nie są świadczone na rzecz podatników spoza kraju. Państwa firma będzie świadczyła usługi transportowe na terytorium UE na rzecz polskiego podmiotu i dlatego też nie ma obowiązku dokonania rejestracji jako podatnik VAT UE.

Agnieszka Falkowska  

Komisarz Skarbowy