Szukanie zaawansowane

Szukanie wraz z odmianą wyrazów
Wstaw * (gwiazdka) po wpisaniu początku wyrazu
np. podatk*, aby znaleźć podatkami, podatkach itd.

Dokładne dopasowanie
Wpisz wyrażenie w cudzysłowie.
Na przykład: "podatek dochodowy".

Wykluczenie wyrażenia
Wstaw - (minus) przed słowem, które chcesz wykluczyć. Na przykład: "sprzedaż -towar"

Brak wyników

OCHRONA ZDROWIA , AKTUALNOŚCI , WYSOKOŚĆ OPODATKOWANIA (art. 41-85)

October 6, 2016

Treningi fizjoterapeutyczne a stawka VAT

0 1049

Treningi fizjoterapeutyczne, świadczone przez dyplomowanych fizjoterapeutów, będą korzystały ze zwolnienia z podatku VAT.

Stanowisko Dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie w interpretacji indywidualnej z 9 września 2016 roku nr IPPP1/4512-507/16-2/AS.

Sytuacja Podatnika

O wydanie indywidualnej interpretacji do organu podatkowego zwróciła się Spółka, która prowadzi działalność służącą poprawie kondycji fizycznej – klub fitness. W ramach tej działalności zamierza świadczyć treningi fizjoterapeutyczne, które kierowane będą do osób mających deficyty lub dysfunkcje narządu ruchu oraz ograniczają im poprawę kondycji fizycznej i innych cech motorycznych.Przedmiotowe usługi będą wykonywane przez pracownika z wykształceniem kierunkowym – fizjoterapeutę.

Wątpliwości Spółki dotyczą kwestii, czy treningi fizjoterapeutyczne będą podlegały zwolnieniu z podatku od towarów i usług.

Odpowiedź Dyrektora Izby Skarbowej

Udzielając odpowiedzi organ podatkowy w pierwszej kolejności wyjaśnił, iż świadczone treningi fizjoterapeutyczne wykonywane przez fizjoterapeutów, posiadających wykształcenie kierunkowe i kwalifikacje, określone w ustawie o zawodzie fizjoterapeuty wypełniają przesłankę podmiotową, określoną w art. 43 ust. 1 pkt 19 lit. c ustawy o podatku od towarów i usług, uprawniającą do korzystania ze zwolnienia z podatku VAT.

Ponadto fizjoterapia to metody lecznicze pomagające przywrócić sprawność fizyczną, łagodzące objawy choroby, rehabilitację chorego oraz zapobieganie kolejnym nawrotom choroby. Celem fizjoterapii jest zachowanie dobrego stanu zdrowia pacjenta, czyli podtrzymanie go w stanie niezmienionym bądź regeneracja stanu zdrowia pacjenta, czyli doprowadzenie go do pierwotnej postaci. W związku z tym, treningi fizjoterapeutyczne kierowane będą do osób mających deficyty lub dysfunkcje narządu ruchu, w celu poprawy ich cech motorycznych i w rezultacie kondycji fizycznej. Zatem zostanie spełniona również przesłanka podmiotowa, bowiem przedmiotowe usługi będą służyły profilaktyce, zachowaniu, ratowaniu, przywracaniu i poprawie zdrowia.

Reasumując, treningi fizjoterapeutyczne będą stanowiły usługi w zakresie opieki medycznej służące profilaktyce, zachowaniu, ratowaniu, przywracaniu i poprawie zdrowia, a także będą wykonywane w ramach zawodu medycznego. Tym samym będą korzystały ze zwolnienia z podatku VAT na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 19 lit. c ww. ustawy.

Podstawa prawna: art. 43 ust. 1 pkt 19 lit. c ustawy z dnia 11 marca 2004 roku o podatku od towarów i usług.