Szukanie zaawansowane

Szukanie wraz z odmianą wyrazów
Wstaw * (gwiazdka) po wpisaniu początku wyrazu
np. podatk*, aby znaleźć podatkami, podatkach itd.

Dokładne dopasowanie
Wpisz wyrażenie w cudzysłowie.
Na przykład: "podatek dochodowy".

Wykluczenie wyrażenia
Wstaw - (minus) przed słowem, które chcesz wykluczyć. Na przykład: "sprzedaż -towar"

Brak wyników

AKTUALNOŚCI

May 29, 2012

Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej zajmie się kolejną polską sprawą

0 907

Naczelny Sąd Administracyjny postanowieniem I FSK 54/12 z 27 kwietnia 2012 roku skierował do TSUE pytania odnośnie zwolnienia usług edukacyjnych świadczonych przez podmioty niepubliczne w celach komercyjnych oraz prawa do odliczenia VAT w przypadku, gdy przepisy polskie wprowadzają dla danej czynności zwolnienie z VAT, podczas gdy na gruncie przepisów Dyrektywy podlega ona opodatkowaniu.

Postanowienie NSA wydane zostało w związku z wniesioną przez Ministra Finansów skargą kasacyjną od wyroku WSA w Warszawie dotyczącego wniosku o interpretację złożonego przez firmę szkoleniową. W złożonym wniosku firma wyjaśniła, że w ramach prowadzonej przez siebie działalności gospodarczej, organizuje specjalistyczne szkolenia i konferencje, których celem jest regularne osiąganie zysku. W jej ocenie zwolnienie z VAT dla usług szkoleniowych świadczonych w celach komercyjnych przewidziane w polskich przepisach było niezgodne z dyrektywą 112, a zatem na podstawie art. 168 tej Dyrektywy firma jest uprawniona do odliczenia podatku naliczonego. Minister Finansów w wydanej interpretacji uznał stanowisko firmy za nieprawidłowe, natomiast WSA w Warszawie poparł stanowisko firmy.Naczelny Sąd Administracyjny zwrócił się do TSUE z zapytaniem, czy:1) art. 132 ust.1 lit. i), art. 133 i 134 Dyrektywy 112 należy interpretować w ten sposób, że sprzeciwiają się one objęciu zwolnieniem usług edukacyjnych świadczonych przez podmioty niepubliczne w celach komercyjnych, które wynika z polskich regulacji w stanie prawnym obowiązującym w 2010 roku?2) w przypadku odpowiedzi pozytywnej na pierwsze pytanie, czy ze względu na niezgodność zwolnienia z przepisami Dyrektywy 112, podatnik na podstawie art. 168 tej Dyrektywy będzie uprawniony jednocześnie do stosowania zwolnienia od podatku oraz korzystania z prawa do odliczenia podatku naliczonego?

NSA powziął wątpliwości w powyższym zakresie, pomimo, iż w orzecznictwie zapadły już pozytywne wyroki w podobnych sprawach. Jeden z takich wyroków (wyrok Naczelnego Sądu Administracyjnego o sygnaturze I FSK 1483/10 z 12 października 2011 roku) omawiamy w dziale „VAT NALICZONY” w nr 6/2012 "Sposób na VAT".

Rozstrzygnięcie TSUE będzie miało kluczowe znaczenie w celu potwierdzenia zgodności przepisów polskich z prawem wspólnotowym w zakresie opodatkowania usług szkoleniowych, jak również prawa podatnika do odliczenia podatku naliczonego w przypadku zwolnienia z VAT niezgodnego z Dyrektywą.