Szukanie zaawansowane

Szukanie wraz z odmianą wyrazów
Wstaw * (gwiazdka) po wpisaniu początku wyrazu
np. podatk*, aby znaleźć podatkami, podatkach itd.

Dokładne dopasowanie
Wpisz wyrażenie w cudzysłowie.
Na przykład: "podatek dochodowy".

Wykluczenie wyrażenia
Wstaw - (minus) przed słowem, które chcesz wykluczyć. Na przykład: "sprzedaż -towar"

Brak wyników

GMINY I POWIATY

March 1, 2017

Udokumentowanie czynności wewnętrznych między jednostkami i zakładami budżetowymi w ramach jednego Powiatu

0 838

Dom Pomocy Społecznej, który jest jednostką organizacyjną powiatu, posiada samochód ciężarowy którym sporadycznie świadczy usługi transportowe dla fundacji, która działa przy Domu Pomocy i nie jest odrębną instytucją. Dotychczas wystawiał rachunek, którym obciążał fundację za koszty paliwa. Jak ma postąpić obecnie, po centralizacji podatku VAT. Jaki dokument wystawić i jaką stawkę podatku zastosować?

Czy dla pomniejszenia podatku naliczonego z faktury zakupowej można przyjąć kwotę wynikającą z ewidencji przebiegu pojazdu, z której jasno wynika przebieg pojazdu (czy do działalności, czy do czynności spoza działalności Powiatu), czy też zastosować prewspółczynnik?

ODPOWIEDŹ

Od 2017 takie usługi transportowe świadczone między jednostkami i zakładami budżetowymi w ramach jednego powiatu stają się czynnościami wewnętrznymi nieopodatkowanymi VAT. Czynności takie można dokumentować np. notą księgową.

Jeśli na podstawie ewidencji przebiegu pojazdu można przypisać zakup paliwa do działalności gospodarczej i do celów innych, wówczas nie trzeba określać prewspółczynnika.

UZASADNIENIE

Po wdrożeniu centralizacji rozliczeń VAT w gminach zarówno dostawa towarów, jak i usługi świadczone między jednostkami i zakładami budżetowymi w ramach jednej gminy stają się czynnościami wewnętrznymi, czyli niepodlegającymi VAT. W tym przypadku dokumentem rozliczeniowym między jednostkami może być np. nota księgowa albo inny dowód księgowy (np. kasa przyjmie czy dowód wpłaty).

Zgodnie z art.86 ust.2a ustawy o podatku od towarów i usług, w przypadku nabycia towarów i usług wykorzystywanych zarówno do celów wykonywanej przez podatnika działalności gospodarczej, jak i do celów innych niż działalność gospodarcza, gdy przypisanie tych towarów i usług w całości do działalności gospodarczej podatnika nie jest możliwe, kwotę podatku naliczonego oblicza się zgodnie ze sposobem określenia zakresu wykorzystywania nabywanych towarów i usług do celów działalności gospodarczej, zwanym „sposobem określenia proporcji”.

Zatem, preproporcję należy ustalić:

  • w przypadku zakupów wykorzystywanych do prowadzenia działalności gospodarczej oraz do działalności niemającej charakteru gospodarczego w rozumieniu ustawy VAT i

  • tylko w sytuacji gdy przypisanie tych zakupów w całości do działalności gospodarczej nie jest możliwe.

Z pytania wynika, że Powiat na podstawie ewidencji przebiegu pojazdu może przypisać zakup paliwa do działalności gospodarczej. Dlatego w tym przypadku Powiat nie musi stosować prewspółczynnika.

EWIDENCJA W DEKLARACJACH: W deklaracji VAT-7 (17) nabycie towarów i usług pozostałych należy wykazać: w pozycji 44 wartość netto i w pozycji 45 podatek naliczony.

Jan Falkowski

Podstawa prawna: art.86 ust.2a ustawy o VAT.