Szukanie zaawansowane

Szukanie wraz z odmianą wyrazów
Wstaw * (gwiazdka) po wpisaniu początku wyrazu
np. podatk*, aby znaleźć podatkami, podatkach itd.

Dokładne dopasowanie
Wpisz wyrażenie w cudzysłowie.
Na przykład: "podatek dochodowy".

Wykluczenie wyrażenia
Wstaw - (minus) przed słowem, które chcesz wykluczyć. Na przykład: "sprzedaż -towar"

Brak wyników

Podatnik otrzymał fakturę korygującą VAT wystawioną w dniu 17 lipca 2017 roku dotyczącej dostawy z dnia 16 czerwca 2017 roku. W niektórych pozycjach faktury korygującej podano jako przyczynę korekty zwrot towaru, a w 8 pozycjach podano jako przyczynę korekty odkupienie towaru. Ja osobiście nie spotkałem się z taką przyczyną korekty jak odkupienie towaru. Jeżeli podatnik kupił towar w miesiącu czerwcu 2017 roku a odsprzedał ten towar w lipcu 2017 roku (a podmiot dostarczający w lipcu towar go odkupił) to jest to odrębna transakcja sprzedaży? Czy żeby była korekta powinien być wszędzie zwrot?

ODPOWIEDŹ

W przypadku odkupienia towaru przez jego dostawcę, mamy do czynienia z odrębną transakcją sprzedaży i nie może być ona udokumentowana fakturą korygującą.

UZASADNIENIE

Zgodnie z przepisami ustawy o podatku od towarów i usług, podstawą opodatkowania jest wszystko, co stanowi zapłatę, którą dokonujący dostawy towarów lub usługodawca otrzymał lub ma otrzymać z tytułu sprzedaży od nabywcy, usługobiorcy lub osoby trzeciej, włącznie z otrzymanymi dotacjami, subwencjami i innymi dopłatami o podobnym charakterze mającymi bezpośredni wpływ na cenę towarów dostarczanych lub usług świadczonych przez podatnika.

Podstawę opodatkowania obniża się o:

1. kwoty udzielonych po dokonaniu sprzedaży opustów i obniżek cen,

2. wartość zwróconych towarów i opakowań,

3. zwróconą nabywcy całość lub część zapłaty otrzymaną przed dokonaniem sprzedaży, jeżeli do niej nie doszło,

4. wartość zwróconych kwot dotacji, subwencji i innych dopłat o podobnym charakterze.

Powyższe okoliczności są z kolei podstawą do wystawienia faktury korygującej. Tak więc, zgodnie z przepisami, sprzedawca wystawia fakturę korygującą przypadku, gdy po wystawieniu faktury dokonano np. zwrotu towarów. Zatem, Sprzedawca błędnie wskazał w 8 pozycjach faktury korygującej jako przyczynę korekty odkupienie towaru. Przez dostawę towarów należy rozumieć przeniesienie prawa do rozporządzania towarami jak właściciel. Najczęściej prawo do dysponowania towarem jak właściciel przechodzi na nabywcę w momencie wydania mu towaru.

Należy zauważyć, że orzecznictwo Sądów wskazuje, że objęcie w posiadanie towaru przez odbiorcę w obrocie handlowym, stanowiące o objęciu towaru w ekonomiczne władztwo, może nastąpić przez:

a) odebranie towaru z magazynu dostawcy,

b) dostarczenie towaru do magazynu odbiorcy,

c) wysłanie towaru przez przewoźnika na podstawie zawartej umowy przewozu.

Tak więc, jeżeli Podatnik zakupił towar w czerwcu i został jego właścicielem, transakcja odsprzedaży towaru w lipcu stanowi odrębną dostawę i powinna być udokumentowana odrębną fakturą wystawioną przez podatnika, który wcześniej zakupił ten towar.

EWIDENCJA W DEKLARACJACH: W deklaracji VAT-7(17) w pozycji15 podstawa opodatkowania i w pozycji 16 podatek należny dla dostawy towarów opodatkowanych stawką 5%, w pozycji 17 i 18 dla dostawy towarów opodatkowanych stawką 8%” lub w pozycji 19 i 20 dla dostawy towarów opodatkowanych stawką 23%.

Karol Zen

Podstawa prawna: art.5 ust.1, art.29a ust.1 i 10, art.106b ust.1, art.106j ust.1 ustawy o VAT.