Szukanie zaawansowane

Szukanie wraz z odmianą wyrazów
Wstaw * (gwiazdka) po wpisaniu początku wyrazu
np. podatk*, aby znaleźć podatkami, podatkach itd.

Dokładne dopasowanie
Wpisz wyrażenie w cudzysłowie.
Na przykład: "podatek dochodowy".

Wykluczenie wyrażenia
Wstaw - (minus) przed słowem, które chcesz wykluczyć. Na przykład: "sprzedaż -towar"

Brak wyników

ŚWIADCZENIE USŁUG W KRAJU I ZA GRANICĄ , GMINY I POWIATY

March 1, 2017

Udokumentowanie sprzedaży usług pomiędzy gminami

0 928

Zgodnie z art. 20c ust.1 i 7 ustawy o systemie oświaty do publicznego przedszkola przyjmuje się kandydatów zamieszkałych na obszarze danej gminy. Jeżeli do samorządowego przedszkola, uczęszcza dziecko niebędące mieszkańcem Gminy, to gmina, której mieszkańcem jest to dziecko pokrywa koszty wychowania przedszkolnego. Obowiązek ten wynika wprost z w/w ustawy. Zwrot kosztów wychowania przedszkolnego za dzieci mieszkańców innej gminy, uczęszczających do przedszkoli prowadzonych przez Gminę następował na podstawie księgowej noty obciążeniowej. Jak sytuacja ma wyglądać w 2017 roku? Czy w tym przypadku powinny być wystawiane faktury? Jeśli tak to z jaką stawką? Czy nota wystawiona w styczniu 2017 roku obejmująca miesiące 2016 roku powinna być już fakturą?

ODPOWIEDŹ

Od 2017 w przypadku gdy odbiorcą usługi wychowania przedszkolnego są mieszkańcy obcej gminy to czynności te podlegają opodatkowaniu podatkiem VAT, ale korzystają ze zwolnienia na mocy art. art. 43 ust. 1 pkt 24 lit. a. Nie ma obowiązku wystawienia faktury, lecz na żądanie nabywcy taką fakturę należy wystawić ze stawką zwolnioną. Zdaniem naszej Redakcji, dokument wystawiany w 2017 roku może być notą lub

  • na żądanie nabywcy - powinien być fakturą, wystawioną ze stawką zwolnioną.

UZASADNIENIE

Zgodnie z art.43 ust.1 pkt 24 lit.a ustawy o podatku od towarów i usług usługi wychowania przedszkolnego zostały zwolnione od VAT. Zgodnie z tym przepisem zwalnia się od podatku: usługi w zakresie opieki nad dziećmi i młodzieżą oraz dostawę towarów i świadczenie usług ściśle z tymi usługami związane, wykonywane w formach i na zasadach określonych w przepisach o pomocy społecznej oraz w przepisach o systemie oświaty.

Zgodnie natomiast z art.43 ust. 1 pkt 26 ustawy o VAT, zwalnia się od podatku min. usługi świadczone przez jednostki objęte systemem oświaty w  rozumieniu przepisów o  systemie oświaty, w  zakresie kształcenia i  wychowania, oraz dostawę towarów i świadczenie usług ściśle z tymi usługami związane.

Od 2017 roku, jeśli jednostka budżetowa jednej gminy świadczyć będzie usługę jednostce budżetowej innej gminy lub powiatu, to usługę taką należy opodatkować podatkiem VAT wg właściwej dla usługi stawki. W tym przypadku należy przyjąć, iż świadczenie takie nie odbywa się między jednostkami budżetowymi (jak to było możliwe przy modelu zdecentralizowanym), lecz pomiędzy osobami prawnymi.

Biorąc powyższe pod uwagę należy uznać, iż w przypadku gdy odbiorcą usługi wychowania przedszkolnego są mieszkańcy obcej gminy to czynności te podlegają opodatkowaniu podatkiem VAT, ale korzystają ze zwolnienia na mocy art. 43 ust. 1 pkt 24 lit. a.

Zgodnie z art. 106b ust. 1 pkt 1 ustawy o VAT, podatnik jest obowiązany wystawić fakturę dokumentującą sprzedaż, a także dostawę towarów i świadczenie usług, o których mowa w art. 106a pkt 2, dokonywane przez niego na rzecz innego podatnika podatku, podatku od wartości dodanej lub podatku o podobnym charakterze lub na rzecz osoby prawnej niebędącej podatnikiem. Natomiast na mocy art.106b ust.2 ustawy o VAT, podatnik nie jest obowiązany do wystawienia faktury w odniesieniu do sprzedaży zwolnionej od podatku na podstawie m.in. art. 43 ust. 1. Jednak na żądanie nabywcy towaru lub usługi podatnik jest obowiązany wystawić fakturę dokumentującą sprzedaż zwolnioną, jeżeli żądanie jej wystawienia zostało zgłoszone w terminie 3 miesięcy, licząc od końca miesiąca, w którym dostarczono towar lub wykonano usługę bądź otrzymano całość lub część zapłaty (art.106b ust.3 pkt 2 ustawy o VAT).

Zatem, w omawianej sytuacji Gmina nie ma obowiązku wystawienia faktury, jeśli inna Gmina nie wystosuje odpowiedniego żądania, bowiem zgodnie z powołanymi przepisami Gmina nie jest obowiązana do wystawienia faktury w odniesieniu do sprzedaży zwolnionej. Prosimy jednak pamiętać, że na żądanie zgłoszone w terminie 3 miesięcy należy wystawić fakturę.

EWIDENCJA W DEKLARACJACH: W deklaracji VAT-7(17) świadczenie usług na terytorium kraju, zwolnione od podatku należy wykazać w pozycji 10.

Jan Falkowski

Podstawa prawna: art.43 ust.1 pkt 24 lit.a, art.106b ust. 1 pkt 1, ust.2 i ust.3 pkt 2 ustawy z 11 marca 2004 roku o podatku od towarów i usług.