Szukanie zaawansowane

Szukanie wraz z odmianą wyrazów
Wstaw * (gwiazdka) po wpisaniu początku wyrazu
np. podatk*, aby znaleźć podatkami, podatkach itd.

Dokładne dopasowanie
Wpisz wyrażenie w cudzysłowie.
Na przykład: "podatek dochodowy".

Wykluczenie wyrażenia
Wstaw - (minus) przed słowem, które chcesz wykluczyć. Na przykład: "sprzedaż -towar"

Brak wyników

Dziś szefowi przypomniało się, że usługa wykonana w marcu nie została zafakturowana i chce teraz ją wystawić. Jak prawidłowo powinnam wypełnić taką fakturę, tzn. data wystawienia dzisiejsza, data wykonania usługi marcowa, a co z VAT-em i przychodem? Kiedy powinna być uwzględniona taka faktura? Usługa dotyczyła utrzymania zieleni na terenie gminy w miesiącu marcu oraz utrzymania czystości i dróg.

ODPOWIEDŹ

Zgodnie z ustawą o podatku od towarów i usług, każda czynność winna być udokumentowana fakturą. Jednak należy pamiętać, że obecnie moment wystawienia faktury co do zasady nie wpływa na moment powstania obowiązku podatkowego. W zakresie podatku dochodowego momentem powstania przychodu jest w tym przypadku dzień wykonania usługi.

UZASADNIENIE

Zgodnie z ogólną zasadą wynikającą z art. 19a ust. 1 ustawy o podatku od towarów i usług obowiązek podatkowy w podatku VAT powstaje:

  1. Z chwilą dokonania dostawy towaru lub wykonania usługi.

  2. W odniesieniu do przyjmowanych częściowo usług, usługę uznaje się również za wykonaną, w przypadku wykonania części usługi, dla której to części określono zapłatę.

  3. Usługę, dla której w związku z jej świadczeniem ustalane są następujące po sobie terminy płatności lub rozliczeń, uznaje się za wykonaną z upływem każdego okresu, do którego odnoszą się te płatności lub rozliczenia, do momentu zakończenia świadczenia tej usługi. Usługę świadczoną w sposób ciągły przez okres dłuższy niż rok, dla której w związku z jej świadczeniem w danym roku nie upływają terminy płatności lub rozliczeń, uznaje się za wykonaną z upływem każdego roku podatkowego, do momentu zakończenia świadczenia tej usługi. Zasada ta dotyczy zarówno usług, jak i dostawy towarów prócz wydania towarów na podstawie umowy dzierżawy, najmu, leasingu lub innej umowy o podobnym charakterze zawartej na czas określony lub umowy sprzedaży na warunkach odroczonej płatności, jeżeli umowa przewiduje, że w następstwie normalnych zdarzeń przewidzianych tą umową lub z chwilą zapłaty ostatniej raty prawo własności zostanie przeniesione.

Jak wynika z przepisów data wystawienia faktury VAT, w przypadku usług świadczonych przez Czytelnika, nie powoduje powstania obowiązku podatkowego.

Jeżeli utrzymanie zieleni i czystości na terenie gminy wynika z umowy o stałe świadczenie usług, obowiązek podatkowy powstaje w takim przypadku z upływem okresu rozliczeniowego, niezależnie od daty wystawienia faktury VAT z tytułu takiej czynności, a w przypadku sprzedaży ciągłej przez okres dłuższy niż rok - nie rzadziej niż z końcem roku. W innym przypadku obowiązek podatkowy powstaje z chwilą wykonania usługi.

Faktura winna być wystawiona nie później niż 15 dnia miesiąca następującego po miesiącu, w którym dokonano dostawy towaru lub wykonano usługę. Nieterminowe wystawienie faktury VAT w świetle obecnych przepisów, nie ma wpływu na rozpoznanie przez podatnika momentu powstania obowiązku podatkowego. Faktura wystawiona później nie przesuwa obowiązku podatkowego, tak więc termin wystawienia faktury nie ma tutaj żadnego znaczenia dla wystawcy / ma natomiast dla odbiorcy, który nie odliczy wcześniej podatku niż z chwilą otrzymania faktury /.

Oczywiście wykonanie czynności usługi winno być udokumentowane fakturą, gdyż zgodnie z art.106b ust.1 ustawy o VAT, podatnik jest obowiązany wystawić fakturę dokumentującą sprzedaż. Zgodnie z przepisami na fakturze należy określić datę jej wystawienia, kolejny numer, a także datę dokonania lub zakończenia dostawy towarów lub wykonania usługi, o ile taka data jest określona i różni się od daty wystawienia faktury.

W przypadku natomiast, gdy Czytelnik również nie ujął obrotu z tytułu świadczonych usług w deklaracji za marzec, konieczne będzie złożenie korekty deklaracji VAT-7 za ten miesiąc wraz z uzasadnieniem, a także ewentualne uiszczenie odsetek od powstałej zaległości podatkowej.

W zakresie podatku dochodowego, zgodnie z ogólną zasadą wynikająca z art. 14 ust. 1c ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych i art. 12 ust. 3a ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, za datę powstania przychodu uważa się dzień wydania rzeczy, zbycia prawa majątkowego lub wykonania usługi, albo częściowego wykonania usługi, nie później niż dzień:

1. wystawienia faktury albo

2. uregulowania należności.

Zatem, na gruncie podatku dochodowego momentem powstania przychodu jest w tym przypadku dzień wykonania usługi. Wystawienie faktury w terminie późniejszym nie ma wpływu na powstanie przychodu.

Karol Zen