Szukanie zaawansowane

Szukanie wraz z odmianą wyrazów
Wstaw * (gwiazdka) po wpisaniu początku wyrazu
np. podatk*, aby znaleźć podatkami, podatkach itd.

Dokładne dopasowanie
Wpisz wyrażenie w cudzysłowie.
Na przykład: "podatek dochodowy".

Wykluczenie wyrażenia
Wstaw - (minus) przed słowem, które chcesz wykluczyć. Na przykład: "sprzedaż -towar"

Brak wyników

VAT NALEŻNY , GMINY I POWIATY , ZAKRES OPODATKOWANIA (art. 5-14) , ODLICZENIE I ZWROT PODATKU VAT. ODLICZANIE CZĘŚCIOWE (art. 86-95)

September 1, 2013

Udostępnianie i utrzymanie przystanków komunikacyjnych a VAT

0 945

Odpłatne udostępnianie przez Gminę przystanków, na podstawie umowy z operatorami i przewoźnikami, stanowi czynność opodatkowaną podatkiem od towarów i usług. Zatem przysługuje jej pełne prawo do odliczenia podatku naliczonego od wydatków inwestycyjnych oraz bieżących związanych z ich utrzymaniem.

Takie stanowisko zajął Dyrektor izby Skarbowej w Łodzi w interpretacji indywidualnej z 25 lipca 2013 roku nr IPTPP4/443-301/13-2/MK.

Sytuacja Podatnika

Gmina zgodnie z uchwałą Rady Miejskiej pobiera opłaty za korzystanie przez operatorów i przewoźników z zarządzanych przez Gminę lub należących do Gminy przystanków. W drodze uchwały o zasadach korzystania z przystanków określono, iż warunkiem korzystania przez operatora lub przewoźnika z przystanków jest posiadanie ważnej umowy na korzystanie z przystanków na terenie Gminy. Ponadto, przewoźnicy i operatorzy zobowiązani zostali w szczególności do terminowego regulowania opłat wynikających z zawartej umowy na korzystanie z przystanków oraz umieszczania na przystankach rozkładów jazdy. Gmina uchwaliła wysokość opłaty w wysokości 0,05 zł za jedno zatrzymanie środka transportu na przystanku. Gmina odpłatne udostępnianie przystanków operatorom i przewoźnikom dokumentuje fakturami VAT, w których to kwota 0,05 zł jest kwotą brutto. Gmina wykazuje powyższe czynności w rejestrach sprzedaży i deklaracjach VAT oraz rozlicza z tego tytułu VAT należny.

W związku z powyższym Gmina zadała następujące pytania:

  • czy czynności polegające na odpłatnym udostępnianiu przystanków na podstawie umów zawieranych z operatorami i przewoźnikami podlegają opodatkowaniu VAT,

  • czy przysługuje jej pełne prawo do odliczenia VAT naliczonego od wydatków inwestycyjnych oraz bieżących związanych z utrzymaniem przystanków.

Odpowiedź Dyrektora Izby Skarbowej

Udzielając odpowiedzi organ podatkowy stwierdził, iż opłata pobierana przez Gminę od przewoźników za możliwość zatrzymywania się na przystankach komunikacyjnych stanowi wynagrodzenie za usługę, polegającą na udostępnieniu tychże przystanków, przy czym działania podejmowane w tym względzie przez Gminę mają charakter działań z zakresu stosunków cywilnoprawnych. Zatem Gmina z tytułu czynności, za które pobiera opłaty, jest podatnikiem podatku od towarów i usług, a czynności te stanowią odpłatne świadczenie usług, które – zgodnie z art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy – podlegają opodatkowaniu podatkiem VAT, z zastosowaniem właściwej stawki przewidzianej dla przedmiotowego świadczenia.

Odnosząc się natomiast do prawa do odliczenia podatku naliczonego od wydatków inwestycyjnych oraz bieżących związanych z utrzymaniem przystanków organ podatkowy wskazał, iż Gmina spełnia wymagane przesłanki warunkujące prawo do odliczenia podatku naliczonego. Bowiem udostępnianie przez Gminę przystanków stanowi czynność opodatkowaną podatkiem od towarów i usług oraz jest zarejestrowana jako podatnik VAT czynny. Zatem, Gminie przysługuje pełne prawo do odliczenia podatku naliczonego od wydatków inwestycyjnych oraz bieżących związanych z utrzymaniem przystanków. Przy czym prawo to przysługuje pod warunkiem niezaistnienia negatywnych przesłanek zawartych w art. 88 ustawy o podatku od towarów i usług.

Podstawa prawna: art. 5 ust. 1 pkt 1, art. 86 ustawy z dnia 11 marca 2004 roku o podatku od towarów i usług.