Szukanie zaawansowane

Szukanie wraz z odmianą wyrazów
Wstaw * (gwiazdka) po wpisaniu początku wyrazu
np. podatk*, aby znaleźć podatkami, podatkach itd.

Dokładne dopasowanie
Wpisz wyrażenie w cudzysłowie.
Na przykład: "podatek dochodowy".

Wykluczenie wyrażenia
Wstaw - (minus) przed słowem, które chcesz wykluczyć. Na przykład: "sprzedaż -towar"

Brak wyników

OŚWIATA I KULTURA , AKTUALNOŚCI , WYSOKOŚĆ OPODATKOWANIA (art. 41-85)

August 23, 2016

Udostępnianie instrumentów muzycznych a VAT

0 1068

Odpłatne udostępnienie przez Gminę, za pośrednictwem Szkoły, instrumentów muzycznych uczniom do ćwiczeń we własnym zakresie do celów pozalekcyjnych nie może korzystać ze zwolnienia od podatku VAT.

Stanowisko Dyrektora Izby Skarbowej w Katowicach w interpretacji indywidualnej z 5 lipca 2016 roku nr IBPP1/4512-217/16/ES.

Sytuacja Podatnika

O wydanie indywidualnej interpretacji do organu podatkowego zwróciła się Gmina, na terenie której funkcjonuje Szkoła Muzyczna będąca jednostką budżetową objętą systemem oświaty w rozumieniu przepisów o systemie oświaty. Organem założycielskim i prowadzącym Szkołę jest Gmina. Szkoła realizuje swoje zadania m.in. przez prowadzenie zajęć nauki gry na instrumentach. Podczas zajęć edukacyjnych uczniowie korzystają z instrumentów muzycznych nieodpłatnie, które stanowią pomoce dydaktyczne będące własnością Szkoły. Celem umożliwienia rozwoju zainteresowań oraz udoskonalenia zdolności muzycznych, w szczególności dzieciom, które nie dysponują własnymi instrumentami, są one udostępniane odpłatnie tylko uczniom Szkoły do ćwiczeń we własnym zakresie poza budynkiem Szkoły. Odpłatność za przedmiotowe usługi jest dokonywana na rachunek bankowy Gminy.

Ponadto Gmina wskazała, iż Szkoła nie osiąga przychodów opodatkowanych VAT na własny rachunek. Wpłaty za odpłatne udostępnianie instrumentów muzycznych dokonywane są na rachunek bankowy Gminy i nie są dokumentowane fakturami VAT ani paragonami. Natomiast celem usług udostępniania instrumentów muzycznych jest i będzie przede wszystkim umożliwienie dzieciom ćwiczeń gry na instrumentach poza Szkołą. Celem Gminy nie jest osiągnięcie dodatkowego dochodu, przez konkurencyjne wynajmowanie przedmiotowych instrumentów, w stosunku do podatników niekorzystających ze zwolnienia.

W związku z powyższym Gmina zwróciła się do organu podatkowego z zapytaniem, czy odpłatne udostępnienie instrumentów muzycznych uczniom do ćwiczeń we własnym zakresie poza Szkołą jest działalnością zwolnioną z podatku od towarów i usług na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 26 ustawy o VAT jako usługa ściśle związana z usługą świadczoną przez jednostkę objętą systemem oświaty w rozumieniu przepisów o systemie oświaty, w zakresie kształcenia i wychowania.

Odpowiedź Dyrektora Izby Skarbowej

Udzielając odpowiedzi organ podatkowy w pierwszej kolejności wyjaśnił, iż odpłatne udostępnianie pomocy dydaktycznych na rzecz uczniów do ćwiczeń we własnym zakresie poza Szkołą, nie wypełnia dyspozycji usług ściśle związanych z działalnością edukacyjną wskazanych w art. 43 ust. 17 i ust. 17a ustawy o podatku od towarów i usług, gdyż nie są one w sposób ścisły, bezpośredni związany z usługą edukacyjną zwolnioną od podatku na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 26 ww. ustawy. Bowiem nie można stwierdzić, że usługi odpłatnego udostępniania instrumentów są niezbędne do wykonania usługi podstawowej i bez nich czynność podstawowa nie mogłaby się odbyć. Ponieważ uczniowie korzystają z przedmiotowych instrumentów muzycznych dopiero w celu rozwoju zainteresowań i udoskonalenia zdolności muzycznych we własnym zakresie poza Szkołą.

Reasumując organ podatkowy stwierdził, iż odpłatne udostępnianie instrumentów do celów pozalekcyjnych nie stanowi usługi niezbędnej do wykonania usługi edukacyjnej przez Wnioskodawcę, zatem nie mogą korzystać ze zwolnienia od podatku VAT przewidzianego w art. 43 ust. 1 pkt 26 w zw. z art. 43 ust. 17 i ust. 17a ww. ustawy.

Podstawa prawna: art. 43 ust. 1 pkt 26 w zw. z art. 43 ust. 17 i ust. 17a ustawy z dnia 11 marca 2004 roku o podatku od towarów i usług.