Szukanie zaawansowane

Szukanie wraz z odmianą wyrazów
Wstaw * (gwiazdka) po wpisaniu początku wyrazu
np. podatk*, aby znaleźć podatkami, podatkach itd.

Dokładne dopasowanie
Wpisz wyrażenie w cudzysłowie.
Na przykład: "podatek dochodowy".

Wykluczenie wyrażenia
Wstaw - (minus) przed słowem, które chcesz wykluczyć. Na przykład: "sprzedaż -towar"

Brak wyników

BUDOWNICTWO

May 15, 2013

Udostępnianie placu budowlanego i "mediów" podwykonawcom a VAT

0 877

Korzystanie przez podwykonawców z „infrastruktury” zaplecza placu budowy stanowi usługę odrębną od usług budowlanych.

Takie stanowisko zajął Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy w interpretacji indywidualnej z 28 lutego 2013 roku nr ITPP2/443-4/13/AP.

Sytuacja podatnika

Spółka prowadząc działalność budowlaną musi zapewnić zaplecze logistyczne do wykonania robót budowlanych. W związku z tym ponosi wydatki dotyczące organizacji placu budowy, dostarczania „mediów”, zapewnienia przenośnych toalet, kontenerów-szatni, wykonania ogrodzenia terenu, zapewnienia miejsca do przechowywania materiałów, ochrony placu budowy, ubezpieczenia od ryzyk budowlano-montażowych. Przy wykonywaniu prac budowlanych korzysta z usług podwykonawców, którzy korzystają, m. in. z mediów, kontenerów i innych wymienionych wyżej rzeczy. Umowa przewiduje, że podwykonawcy zwrócą koszty używania zaplecza logistycznego. Spółka obciąża podwykonawców na podstawie stanu rzeczywistego oraz informacji od kierownika budowy (stanów liczników, liczby osób korzystających, wartości kontraktu), wystawiając im faktury VAT wg faktycznego zużycia lub ryczałtu za ilość osób ustaloną zgodnie z treścią umowy. Rozlicznie jest dokonywane na zakończenie danego okresu umowy lub po całkowitym jej zakończeniu.

W związku z powyższym Spółka zwróciła się do organu podatkowego z zapytaniem, czy winna uznać obciążanie podwykonawców kosztami, o których mowa powyżej, za świadczenie usług i wystawić z tego tytułu fakturę VAT według stawki 23 %, czy też winna domagać się wystawienia przez podwykonawców faktur korygujących z tytułu rabatu i w konsekwencji skorygować swój podatek naliczony...

Odpowiedź Dyrektora Izby Skarbowej

Dokonując analizy obowiązujących przepisów oraz przedstawionego stanu faktycznego organ podatkowy stwierdził, iż zapewnienie podwykonawcom zaplecza logistycznego, w związku z którym podwykonawcy ponoszą ciężar opłat (w zakresie, w jakim korzystają z tego zaplecza) stanowi usługę. Usługa ta stanowi czynność samoistną, odrębną od usług budowlanych wykonywanych przed podwykonawców, za którą Spółce należne jest wynagrodzenie. Pomiędzy wykonaniem tej usługi, a wysokością należnego wynagrodzenia istnieje ścisły związek, który ma charakter bezpośredni, tzn. jego wysokość zależna jest od stopnia wykorzystania przez podwykonawców „infrastruktury” zaplecza. Występuje zatem ekwiwalentność świadczeń. Jednocześnie organ podatkowy podkreślił, że realizacja zaplecza stanowi działanie niezależne od usług podwykonawców.

Wobec powyższego, zapłata przez podwykonawców kosztów z tytułu organizacji placu budowy z zapleczem – wbrew stanowisku Spółki - nie będzie stanowić rabatu w rozumieniu art. 29 ust. 4 ustawy, uprawniającego do wystawienia przez nich faktur korygujących do faktur dokumentujących wykonanie usług budowlanych. Zatem Spółka winna obciążać podwykonawców fakturami dokumentującymi wykonanie usługi w zakresie korzystania przez nich z „infrastruktury” zaplecza placu budowy.

Podstawa prawna: art. 8 ust. 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 roku o podatku od towarów i usług.