Szukanie zaawansowane

Szukanie wraz z odmianą wyrazów
Wstaw * (gwiazdka) po wpisaniu początku wyrazu
np. podatk*, aby znaleźć podatkami, podatkach itd.

Dokładne dopasowanie
Wpisz wyrażenie w cudzysłowie.
Na przykład: "podatek dochodowy".

Wykluczenie wyrażenia
Wstaw - (minus) przed słowem, które chcesz wykluczyć. Na przykład: "sprzedaż -towar"

Brak wyników

GMINY I POWIATY

September 30, 2018

Udostępnienie gminnych świetlic na lokale wyborcze a opodatkowanie VAT

0 927

Gmina udosętepnia świetlice na lokale wyborcze. Czy z tego tytułu należy wystawić fakturę i rozliczyć VAT?

ODPOWIEDŹ

Nie, czynność udostępniania świetlic na lokale wyborcze nie podlega VAT.

UZASADNIENIE

Podatnikami podatku VAT są osoby prawne, jednostki organizacyjne niemające osobowości prawnej oraz osoby fizyczne, wykonujące samodzielnie działalność gospodarczą (art.15 ust.1 ustawy o podatku od towarów i usług). Ustawa o VAT zawiera także definicję działalności gospodarczej, która obejmuje wszelką działalność producentów, handlowców lub usługodawców, w tym podmiotów pozyskujących zasoby naturalne oraz rolników, a także działalność osób wykonujących wolne zawody (art.15 ust.2 ustawy o VAT). Nie uznaje się jednak za podatnika organów władzy publicznej oraz urzędów obsługujących te organy w zakresie realizowanych zadań nałożonych odrębnymi przepisami prawa, dla realizacji których zostały one powołane, z wyłączeniem czynności wykonywanych na podstawie zawartych umów cywilnoprawnych (art.15 ust.6 ustawy o VAT).

Gmina, jako jednostka samorządu terytorialnego wykonuje zadania publiczne określone przepisami prawa. W myśl art. 2 ust. 1 ustawy z dnia 8 marca 1990 roku o samorządzie gminnym, gmina wykonuje zadania publiczne w imieniu własnym i na własną odpowiedzialność. Zaspokajanie zbiorowych potrzeb wspólnoty należy do zadań własnych gminy (co wynika z art.7 ust.1 ustawy o samorządzie gminnym). W szczególności zadania własne obejmują sprawy wspierania i upowszechniania idei samorządowej, w tym tworzenia warunków do działania i rozwoju jednostek pomocniczych i wdrażania programów pobudzania aktywności obywatelskiej (art.7 ust.1 pkt 17 ustawy o samorządzie gminnym). Ponadto z art. 8 ust.1 ustawy o samorządzie gminnym wynika, że ustawy mogą nakładać na gminę obowiązek wykonywania zadań zleconych z zakresu administracji rządowej, a także z zakresu organizacji przygotowań i przeprowadzenia wyborów powszechnych oraz referendów.

To przede wszystkim gminy, wykonują większość zadań związanych z organizacją wyborów, na podstawie przepisów Kodeksu wyborczego oraz rozporządzeń. Z art. 12 § 1, § 2, § 11 Kodeksu wyborczego wynika, że w wyborach głosowanie przeprowadza się w stałych i odrębnych obwodach głosowania utworzonych na obszarze gminy, z zastrzeżeniem art. 14 § 1 i art. 15 § 1. Podziału gminy na stałe obwody głosowania dokonuje rada gminy, w drodze uchwały, na wniosek wójta. Rada gminy, tworząc obwody głosowania, ustala ich numery, granice oraz siedziby obwodowych komisji wyborczych. Do zadań Gminy należy także m.in. prowadzenie stałego rejestru wyborców (art. 18 § 11 Kodeksu), sporządzanie spisów wyborców (art. 26 § 10 Kodeksu), przekazywanie wyborcom niepełnosprawnym informacji o wyborach (art. 37a Kodeksu), zapewnienie lokali dostosowanych do potrzeb wyborców niepełnosprawnych (art. 156 § 3 i art. 186 § 1 Kodeksu wyborczego), zapewnienie wyposażenia lokali wyborczych, tj. m. in. godła państwowego, odpowiedniej liczby łatwo dostępnych miejsc umożliwiających każdemu wyborcy nieskrępowane zapoznanie się z kartą do głosowania oraz jej wypełnienie w sposób niewidoczny dla innych osób oraz przezroczystych urn wyborczych (art.39a, 41a § 1, 52 § 5a Kodeksu wyborczego). Ponadto z art. 156 § 1 Kodeku wynika, że obsługę i techniczno-materialne warunki pracy obwodowych i terytorialnych komisji wyborczych oraz wykonania zadań związanych z organizacją i przeprowadzeniem wyborów na obszarze gminy, powiatu lub województwa, zapewnia odpowiednio wójt, starosta lub marszałek województwa z zastrzeżeniem art. 191e § 1, art. 437, art. 458a, art. 467a i art. 484. Zadania wykonywane w tym zakresie są zadaniami zleconymi jednostek samorządu terytorialnego.

Podsumowując, Gmina udostępniając świetlice na lokale wyborcze nie działa w charakterze podatnika VAT i nie wykonuje działalności gospodarczej. W tym przypadku zastosowanie znajduje art.15 ust.6 ustawy o VAT, zgodnie z którym nie uznaje się jednak za podatnika organów władzy publicznej oraz urzędów obsługujących te organy w zakresie realizowanych zadań nałożonych odrębnymi przepisami prawa, dla realizacji których zostały one powołane, z wyłączeniem czynności wykonywanych na podstawie zawartych umów cywilnoprawnych (art.15 ust.6 ustawy o VAT).

 Jan Falkowski

Podstawa prawna: art.15 ust.1 - 2 i ust. 6 ustawy z 11 marca 2004 roku o podatku od towarów i usług.