Szukanie zaawansowane

Szukanie wraz z odmianą wyrazów
Wstaw * (gwiazdka) po wpisaniu początku wyrazu
np. podatk*, aby znaleźć podatkami, podatkach itd.

Dokładne dopasowanie
Wpisz wyrażenie w cudzysłowie.
Na przykład: "podatek dochodowy".

Wykluczenie wyrażenia
Wstaw - (minus) przed słowem, które chcesz wykluczyć. Na przykład: "sprzedaż -towar"

Brak wyników

NABYCIE TOWARÓW I USŁUG W KRAJU , BUDOWNICTWO , WAŻNE TEMATY

September 30, 2013

Ulga budowlana – przepisy przejściowe i zmiany od 2014 roku

0 1197

Czy to prawda, że od 2014 roku zostanie zlikwidowana ulga budowlana, czy zostanie ona tylko zmieniona? Jeżeli wniosek VZM-1 złożyłem po raz pierwszy w 2013 roku to czy nabywam limit do odliczeń na kolejne 5 lat i czy mogę brać faktury w kolejnych latach, czy tylko do końca bieżącego roku?

UZASADNIENIE

Zasady zwrotu osobom fizycznym części wydatków poniesionych na zakup materiałów budowlanych przez te osoby w związku z: budową, nadbudową, rozbudową budynku na cele mieszkalne lub przebudową budynku niemieszkalnego na cele mieszkalne oraz remontem budynku mieszkalnego lub jego części reguluje obecnie ustawa z dnia 29 sierpnia 2005 roku o zwrocie osobom fizycznym niektórych wydatków związanych z budownictwem mieszkaniowym. W Sejmie trwają jednak prace nad projektem ustawy o pomocy państwa w nabyciu pierwszego mieszkania przez ludzi młodych. Projekt ten przewiduje, że z dniem 1 stycznia 2014 roku utraci moc ustawa o zwrocie osobom fizycznym niektórych wydatków związanych z budownictwem mieszkaniowym.

Projekt ustawy o pomocy państwa w nabyciu pierwszego mieszkania przez ludzi młodych określa jednocześnie zasady udzielania ze środków Funduszu Dopłat finansowego wsparcia w związku z nabyciem lokalu mieszkalnego albo domu jednorodzinnego, będącego pierwszym własnym mieszkaniem, w sytuacji gdy mieszkanie zostało po raz pierwszy zasiedlone przez nabywcę i dotyczyć będzie osób, które złożą wniosek najpóźniej do końca roku kalendarzowego w którym ukończyły 35 lat. Projekt reguluje również, podobnie jak dotychczas, zasady zwrotu osobom fizycznym ze środków budżetu państwa części wydatków poniesionych na zakup materiałów budowlanych ale już wyłącznie w związku z budową domu jednorodzinnego albo nadbudową lub rozbudową budynku na cele mieszkalne lub przebudową budynku lub pomieszczenia niemieszkalnego na cele mieszkalne, w wyniku których powstał lokal mieszkalny i dotyczyć będzie przedsięwzięć realizowanych na podstawie pozwolenia na budowę wydanego po 1 stycznia 2014 roku, a osoba fizyczna do końca roku kalendarzowego, w którym wydano pozwolenie na budowę lokalu albo domu nie ukończyła 36 lat. Powierzchnia użytkowa takiego lokalu mieszkalnego albo domu jednorodzinnego nie może przy tym przekraczać odpowiednio 75 i 100 m² (lub 85 i 110 m², jeżeli osoba fizyczna ubiegająca się o zwrot w dniu wydania pozwolenia na budowę wychowywała co najmniej troje dzieci).

Zasadniczą zatem zmianę stanowią beneficjenci proponowanej przez rząd pomocy. Dofinansowaniem objęte zostaną bowiem wyłącznie osoby młode, a ponadto całkowicie zostanie zniesiony zwrot części wydatków poniesionych na zakup materiałów budowlanych w związku z remontem budynku mieszkalnego.

Z art.32 ust.1 projektu ustawy wynika, że osoba fizyczna, która przed dniem 1 stycznia 2014 roku poniosła wydatki na zakup materiałów budowlanych, o których mowa w w/w ustawie z dnia 29 sierpnia 2005 roku o zwrocie osobom fizycznym niektórych wydatków związanych z budownictwem mieszkaniowym,  ma prawo ubiegać się po dniu 31 grudnia 2013 roku o zwrot części tych wydatków na dotychczasowych zasadach.

Wniosek o zwrot części wydatków na zakup materiałów budowlanych poniesionych i udokumentowanych fakturą wystawioną dla osoby fizycznej w okresie:

1)   od dnia 1 maja 2004 roku do dnia 31 grudnia 2005 roku – składa się nie później niż do dnia 31 grudnia 2014 roku;

2)   od dnia 1 stycznia 2006 roku do dnia 31 grudnia 2007 roku – składa się nie później niż do dnia 31 grudnia 2015 roku;

3)   od dnia 1 stycznia 2008 roku do dnia 31 grudnia 2009 roku – składa się nie później niż do dnia 31 grudnia 2016 roku;

4)   od dnia 1 stycznia 2010 roku do dnia 31 grudnia 2011 roku – składa się nie później niż do dnia 31 grudnia 2017 roku;

5)   od dnia 1 stycznia 2012 roku do dnia 31 grudnia 2013 roku – składa się nie później niż do dnia 31 grudnia 2018 roku (art.32 ust.2 projektu).

W przypadku gdy wniosek, o którym mowa powyżej, składany jest po raz pierwszy po dniu 31 grudnia 2013 roku, limity kwoty zwrotu obliczone zgodnie z zasadami określonymi w ustawie z dnia 29 sierpnia 2005 roku o zwrocie osobom fizycznym niektórych wydatków związanych z budownictwem mieszkaniowym, dotyczą okresów liczonych od dnia złożenia tego wniosku do dnia 31 grudnia 2018 roku (art. 32 ust. 3 projektu ustawy). Do spraw wszczętych, a niezakończonych przed dniem 1 stycznia 2014 roku stosuje się przepisy dotychczasowe (art.32 ust.4 projektu).

Treść tego przepisu wskazuje zatem jednoznacznie, że, w sytuacji, gdy nie spełnia Pan warunków do uzyskania zwrotu części wydatków poniesionych na zakup materiałów budowlanych na podstawie ustawy o pomocy państwa w nabyciu pierwszego mieszkania przez ludzi młodych, ma Pan jedynie prawo do zwrotu części wydatków poniesionych i udokumentowanych fakturami wystawionymi do końca 2013 roku. Nie będą zatem stanowiły podstawy do otrzymania zwrotu faktury wystawione po tej dacie, a limit kwoty do odzyskania (ustalony zgodnie z art. 3 ust. 5 i 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 2005 r.), zdaniem Redakcji, dotyczyć będzie w tym przypadku okresu pięcioletniego. Stanowisko takie potwierdza naszym zdaniem uzasadnienie do rządowego projektu przedmiotowej ustawy, w którym czytamy: „Osoby fizyczne, które przed dniem 1 stycznia 2014 r. poniosły wydatki na zakup materiałów budowlanych, o których mowa w ustawie o zwrocie osobom fizycznym niektórych wydatków związanych z budownictwem mieszkaniowym, będą mogły ubiegać się o częściowy zwrot tych wydatków (tj. poniesionych od 1 maja 2004 r. do 31 grudnia 2013 r.) na dotychczasowych zasadach w ciągu 5 lat liczonych od 2014 roku" . Należy jednak zauważyć, że nie wszystkie organa podatkowe zajmują jednolite stanowisko odnośnie okresu, jakiego dotyczy limit, a nie jest znane oficjalne stanowisko Ministerstwa Finansów w tym zakresie.

Ponadto, z uwagi na trwające w Sejmie prace nad rządowym projektem ustawy o pomocy państwa w nabyciu pierwszego mieszkania przez ludzi młodych, ustawa ta stale ewoluuje i przytoczone powyżej przepisy mogą ulec zmianie.

Katarzyna Domińska