Szukanie zaawansowane

Szukanie wraz z odmianą wyrazów
Wstaw * (gwiazdka) po wpisaniu początku wyrazu
np. podatk*, aby znaleźć podatkami, podatkach itd.

Dokładne dopasowanie
Wpisz wyrażenie w cudzysłowie.
Na przykład: "podatek dochodowy".

Wykluczenie wyrażenia
Wstaw - (minus) przed słowem, które chcesz wykluczyć. Na przykład: "sprzedaż -towar"

Brak wyników

ŚWIADCZENIE USŁUG W KRAJU I ZA GRANICĄ , TRANSPORT

December 1, 2014

Ulga na złe długi po likwidacji działalności przez dłużnika

0 1159

Prowadzę działalność gospodarczą w zakresie transportu drogowego towarów. W maju i czerwcu 2013 roku wykonałem usługi transportowe, z terminami płatności 45 i 60 dni. Jednak do dnia dzisiejszego nie otrzymałem zapłaty. Podatek VAT wynikający z faktur został wykazany w deklaracjach podatkowych i odprowadzony do urzędu skarbowego. W 2013 roku dłużnicy zakończyli prowadzenie działalności. Czy obecnie mogę skorzystać z ulgi na złe długi ?

ODPOWIEDŹ

Nie można skorzystać z ulgi na złe długi w stosunku do wierzytelności od kontrahentów, którzy zlikwidowali działalność gospodarczą.

UZASADNIENIE

W myśl art. 89a ust.1 i 1a ustawy z dnia 11 marca 2004 roku o podatku od towarów i usług podatnik może skorygować podstawę opodatkowania oraz podatek należny z tytułu dostawy towarów lub świadczenia usług na terytorium kraju w przypadku wierzytelności, których nieściągalność została uprawdopodobniona. Nieściągalność wierzytelności uważa się za uprawdopodobnioną, w przypadku gdy nie została ona uregulowana lub zbyta w jakiejkolwiek formie w ciągu 150 dni od dnia upływu terminu jej płatności określonego w umowie lub fakturze.

Natomiast stosownie do art. 89a ust. 2 ustawy o VAT warunkami koniecznymi do skorzystania z ulgi na złe długi są:

  1. dostawa towaru lub świadczenie usług musi być dokonana na rzecz podatnika, o którym mowa w art. 15 ust. 1, zarejestrowanego jako podatnik VAT czynny, niebędącego w trakcie postępowania upadłościowego lub w trakcie likwidacji,

  2. na dzień poprzedzający dzień złożenia deklaracji uwzględniającej ulgę, wierzyciel i dłużnik muszą być zarejestrowani jako podatnicy VAT czynni, a dłużnik nie może znajdować się w trakcie postępowania upadłościowego lub w trakcie likwidacji,

  3. od daty wystawienia faktury, dokumentującej wierzytelność, nie upłynęły 2 lata, licząc od końca roku, w którym została wystawiona.

Z uwagi na to, iż dłużnicy w 2013 roku zlikwidowali działalność gospodarczą i na dzień dzisiejszy nie są czynnymi podatnikami VAT, nie przysługuje Panu prawo do skorzystania z ulgi na złe długi w zakresie podatku VAT.

Należy jednak zauważyć, że ustawa o podatku dochodowym od osób fizycznych daje możliwość zaliczenia do kosztów uzyskania przychodów, wierzytelności nieściągalne, które spełniają łącznie trzy warunki:

  1. nie przedawniły się;

  2. zostały uprzednio zarachowane jako przychód należny;

  3. ich nieściągalność została uprawdopodobniona poprzez:

a/ postanowienie o nieściągalności, uznane przez wierzyciela jako odpowiadające stanowi faktycznemu, wydane przez właściwy organ postępowania egzekucyjnego;

b/ postanowienie sądu o:

  • oddaleniu wniosku o ogłoszenie upadłości obejmującej likwidację majątku, gdy majątek niewypłacalnego dłużnika nie wystarcza na zaspokojenie kosztów postępowania;

  • umorzeniu postępowania upadłościowego obejmującego likwidację majątku;

  • ukończeniu postępowania upadłościowego obejmującego likwidację majątku;

c/ protokół sporządzony przez podatnika, stwierdzający, że przewidywane koszty procesowe i egzekucyjne związane z dochodzeniem wierzytelności byłyby równe albo wyższe od jej kwoty.

Oznacza to, że w przypadku spełnienia powyższych warunków, nawet po likwidacji działalności gospodarczej przez dłużników, ma Pan prawo do zaliczenia przedmiotowych wierzytelności do kosztów uzyskania przychodów. Zaliczyć można jednak wyłącznie kwotę netto wierzytelności, bowiem podatku VAT nie można zarachować do przychodów należnych.

Emilia Wach