Szukanie zaawansowane

Szukanie wraz z odmianą wyrazów
Wstaw * (gwiazdka) po wpisaniu początku wyrazu
np. podatk*, aby znaleźć podatkami, podatkach itd.

Dokładne dopasowanie
Wpisz wyrażenie w cudzysłowie.
Na przykład: "podatek dochodowy".

Wykluczenie wyrażenia
Wstaw - (minus) przed słowem, które chcesz wykluczyć. Na przykład: "sprzedaż -towar"

Brak wyników

Moja firma kupiła towary od dostawcy z Holandii, ale do tej pory nie zapłaciliśmy należności. W maju minął 150 dzień od upływu terminu płatności. Czy powinniśmy skorygować podatek odliczony z tytułu wewnątrzwspólnotowego nabycia?

ODPOWIEDŹ

Nie, w przypadku nieuiszczenia należności na rzecz zagranicznego kontrahenta w ciągu 150 dni od upływu terminu płatności nie macie Państwo obowiązku skorygowania podatku naliczonego z tytułu wewnątrzwspólnotowego nabycia towarów.

UZASADNIENIE

Zgodnie z art.89b ust.1 ustawy o podatku od towarów i usług w przypadku nieuregulowania należności wynikającej z faktury dokumentującej dostawę towarów lub świadczenie usług na terytorium kraju w terminie 150 dni od dnia upływu terminu jej płatności określonego w umowie lub na fakturze, dłużnik jest obowiązany do korekty odliczonej kwoty podatku wynikającej z tej faktury, w rozliczeniu za okres, w którym upłynął 150 dzień od dnia upływu terminu płatności określonego w umowie lub na fakturze. Zgodnie z art.23 ust.2 ustawy powyższy przepis stosuje się również do wierzytelności powstałych przed 1 stycznia 2013 roku, których nieściągalność została uprawdopodobniona po dniu 31 grudnia 2012 roku (dla których 150. dzień od dnia upływu terminu płatności upływa po 31 grudnia 2012 roku).

Cytowany przepis wyraźnie mówi o konieczności korekty podatku wynikającego z faktury dokumentującej dostawę towarów lub świadczenie usług na terytorium kraju, nie dotyczy on zatem innych czynności podlegających opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług w myśl art.5 ust.1 ustawy, a zatem również wewnątrzwspólnotowego nabycia towarów.

Ponadto, w myśl cytowanego przepisu, obowiązek korekty dotyczy kwoty podatku wynikającej z faktury, w stosunku do której należność nie została uregulowana. W przypadku wewnątrzwspólnotowego nabycia towarów faktura otrzymana od dostawcy nie zawiera podatku od towarów i usług, a zatem w tym przypadku nie występuje kwota podatku wynikająca z niezapłaconej faktury, nie występuje zatem kwota, którą w myśl art.89b ust.1 ustawy o VAT należałoby skorygować.

Zgodnie z art.86 ust.2 pkt 4 lit.c ustawy o VAT w przypadku wewnątrzwspólnotowego nabycia towarów kwotę podatku naliczonego stanowi kwota podatku należnego z tytułu tego nabycia, a prawo do obniżenia podatku należnego powstaje w tym przypadku w rozliczeniu za okres, w którym powstał obowiązek podatkowy w podatku należnym u nabywcy (art.86 ust.10 pkt 2 ustawy). Jak widać, ustawa o podatku od towarów i usług nie wiąże prawa do odliczenia podatku naliczonego z tytułu wewnątrzwspólnotowego nabycia towarów z otrzymaniem faktury od dostawcy, ani nawet z faktem wystawienia takiego dokumentu przez dostawcę. Tym bardziej nie ogranicza takiego prawa w sytuacji nieuiszczenia należności wynikającej z wystawionej faktury.

Ewa Konarska