Szukanie zaawansowane

Szukanie wraz z odmianą wyrazów
Wstaw * (gwiazdka) po wpisaniu początku wyrazu
np. podatk*, aby znaleźć podatkami, podatkach itd.

Dokładne dopasowanie
Wpisz wyrażenie w cudzysłowie.
Na przykład: "podatek dochodowy".

Wykluczenie wyrażenia
Wstaw - (minus) przed słowem, które chcesz wykluczyć. Na przykład: "sprzedaż -towar"

Brak wyników

ROZLICZENIA VAT

May 1, 2013

Ulga na złe długi w przypadku zawieszenia działalności przez dłużnika

0 2140

Dłużnik nie prowadzi działalności gospodarczej. Z dokumentów CEIDG wynika, że zawiesił działalność gospodarczą. Czy pomimo tego będę mógł skorzystać z ulgi na złe długi? 

Sprawdź również portal dla księgowych: Doradca Księgowego i dowiedz się więcej!

ODPOWIEDŹ

Tak, zawieszenie działalności gospodarczej nie jest równoznaczne z jej likwidacją. Przedsiębiorca, który zawiesił działalność gospodarczą nadal posiada status czynnego podatnika VAT.

UZASADNIENIE

W sytuacji gdy wierzyciel nie ma możliwości wyegzekwowania od dłużnika należności za towar czy usługę, ma prawo - w świetle art.89a ustawy o podatku od towarów i usług - do pomniejszenia podatku należnego. Korekta taka nazywana jest powszechnie ulgą na złe długi. Warunkiem dla stosowania przez wierzyciela ulgi na złe długi jest, oprócz upływu 150 dni od dnia upływu terminu płatności:

• dokonanie dostawy towaru lub świadczenia usług na rzecz podatnika zarejestrowanego jako podatnik VAT czynny, niebędącego w trakcie postępowania upadłościowego lub w trakcie likwidacji;

• na dzień poprzedzający dzień złożenia deklaracji podatkowej, w której dokonuje się korekty:

- wierzyciel i dłużnik muszą być podatnikami zarejestrowanymi jako podatnicy VAT czynni,

- dłużnik nie może być w trakcie postępowania upadłościowego lub w trakcie likwidacji;

• od daty wystawienia faktury dokumentującej wierzytelność musi upłynąć mniej niż 2 lata, licząc od końca roku, w którym została wystawiona.

Zawieszenie działalności przez dłużnika nie jest przeszkodą dla wierzycieli w stosowaniu ulgi na złe długi. To, że dłużnik fizycznie nie wykonuje czynności podlegających opodatkowaniu nie znaczy, że nie jest zarejestrowanym, czynnym podatnikiem VAT. Pod pojęciem „czynny podatnik VAT” rozumiemy bowiem to, że dany przedsiębiorca figuruje w rejestrze podatników VAT prowadzonym przez właściwy urząd skarbowy.

Przedsiębiorca może zawiesić wykonywanie działalności gospodarczej na okres od 30 dni do 24 miesięcy bez konieczności jej likwidacji i wykreślenia z rejestru VAT. W okresie zawieszenia wykonywania działalności gospodarczej przedsiębiorca: 

 

  1. ma prawo wykonywać wszelkie czynności niezbędne do zachowania lub zabezpieczenia źródła przychodów;

  2. ma prawo przyjmować należności lub obowiązek regulować zobowiązania, powstałe przed datą zawieszenia wykonywania działalności gospodarczej;

  3. ma prawo zbywać własne środki trwałe i wyposażenie;

  4. ma prawo lub obowiązek uczestniczyć w postępowaniach sądowych, postępowaniach podatkowych i administracyjnych związanych z działalnością gospodarczą wykonywaną przed zawieszeniem wykonywania działalności gospodarczej;

  5. wykonuje wszelkie obowiązki nakazane przepisami prawa;

  6. ma prawo osiągać przychody finansowe, także z działalności prowadzonej przed zawieszeniem wykonywania działalności gospodarczej;

  7. może zostać poddany kontroli na zasadach przewidzianych dla przedsiębiorców wykonujących działalność gospodarczą.

 

Zawieszenie działalności przez dłużnika nie pozbawia zatem szans na zastosowanie ulgi na złe długi w VAT gdyż nie jest to tożsame z likwidacją działalności.

Magdalena Misiak