Szukanie zaawansowane

Szukanie wraz z odmianą wyrazów
Wstaw * (gwiazdka) po wpisaniu początku wyrazu
np. podatk*, aby znaleźć podatkami, podatkach itd.

Dokładne dopasowanie
Wpisz wyrażenie w cudzysłowie.
Na przykład: "podatek dochodowy".

Wykluczenie wyrażenia
Wstaw - (minus) przed słowem, które chcesz wykluczyć. Na przykład: "sprzedaż -towar"

Brak wyników

Nie płaciłem podatku VAT od 2010 roku z powodu utraty płynności finansowej. Otrzymałem postanowienie o umorzeniu postępowania egzekucyjnego prowadzonego do zaległości VAT. Czy umorzenie egzekucji jest równoznaczne z umorzeniem zaległości VAT?

ODPOWIEDŹ

Nie, umorzenie postępowania egzekucyjnego nie jest tożsame z umorzeniem zaległości podatkowych.

UZASADNIENIE

Umorzenie zaległości podatkowych m.in. z tytułu VAT, uregulowane jest w Rozdziale 7a Działu I ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 roku - Ordynacja podatkowa i jest instytucją stosowaną wyjątkowo, gdyż zasadą jest obowiązek płacenia podatków, a nie zwalnianie z tego obowiązku. Jednakże, ze względu na ważny interes podatnika lub interes publiczny organ podatkowy może umorzyć w całości lub w części zaległość podatkową wraz z odsetkami. Ocena przesłanek oparta jest na elementach słusznościowych i jest uznaniem organu.

Postępowanie egzekucyjne natomiast, prowadzi się w celu wyegzekwowania zobowiązań z tytułu podatku VAT, a umarzane jest przez organ egzekucyjny m.in. w związku z brakiem posiadania przez podatnika majątku, z którego można byłoby prowadzić skuteczną egzekucję, o czym stanowi art. 59 § 2 ustawy z dnia 17 czerwca 1966 roku o postępowaniu egzekucyjnym w administracji (u.p.e.a.). Jednakże, z chwilą pojawienia się majątku i braku zapłaty zaległości, naczelnik urzędu może ponownie wszcząć egzekucję (art. 61 u.p.e.a.).

Jednym ze skutków wygaśnięcia zobowiązania podatkowego, jest umorzenie zaległości VAT (art. 59 § 1 pkt 8 Ordynacji podatkowej), co w konsekwencji prowadzi również do umorzenia prowadzonego postępowania egzekucyjnego. W myśl bowiem art. 59 § 1 pkt 2 u.p.e.a. postępowanie egzekucyjne umarza się, jeżeli zaległość VAT została umorzona.

W opisywanej sytuacji, mamy jednak do czynienia tylko z zakończeniem egzekucji prowadzonej do majątku Podatnika, wskutek bezskuteczności egzekucji. Zatem zaległość VAT nie wygasła. Trzeba również pamiętać, iż z chwilą pojawienia się majątku, zaległość może być ponownie egzekwowana.

Małgorzata Pereczkowska