Szukanie zaawansowane

Szukanie wraz z odmianą wyrazów
Wstaw * (gwiazdka) po wpisaniu początku wyrazu
np. podatk*, aby znaleźć podatkami, podatkach itd.

Dokładne dopasowanie
Wpisz wyrażenie w cudzysłowie.
Na przykład: "podatek dochodowy".

Wykluczenie wyrażenia
Wstaw - (minus) przed słowem, które chcesz wykluczyć. Na przykład: "sprzedaż -towar"

Brak wyników

Zlikwidowałem działalność gospodarcza i niestety pozostał mi do zapłacenia podatek VAT. W związku z tym, ze moja sytuacja finansowa jest zła nie będę mógł zapłacić zaległego podatku. Czy jest możliwość umorzenia tych zaległości?

ODPOWIEDŹ

Naczelnik Urzędu Skarbowego na wniosek Podatnika może umorzyć zaległości podatkowe z tytułu VAT, jednakże umorzenie może nastąpić w przypadkach uzasadnionych ważnym interesem podatnika lub interesem publicznym. Decyzja naczelnika w sprawie umorzenia jest decyzją uznaniową, ponieważ „interes podatnika” oraz „interes publiczny” są pojęciami ogólnymi, co oznacza, że organ podatkowy może, ale nie musi umorzyć zaległości VAT. Należy dodać, iż wraz z umorzeniem zaległości VAT umarzane są także odsetki za zwłokę od przedmiotowej zaległości oraz opłata prolongacyjna.

UZASADNIENIE

W ustawie Ordynacja podatkowa ustawodawca przewidział ulgę w spłacie zobowiązań podatkowych w postaci umorzenia w całości lub w części zaległości podatkowej, odsetek za zwłokę lub opłaty prolongacyjnej, o czym stanowi art. 67a § 1 pkt 3 w/w ustawy. Jednakże ulga ta, może być dokonana na wniosek podatnika

w przypadkach uzasadnionych ważnym interesem podatnika lub interesem publicznym. Wobec tego, że pojęcia te są ogólne i nieostre, decyzja w sprawie umorzenia VAT ma charakter uznaniowy. Oznacza to, że organ podatkowy może umorzyć zaległość VAT, jednak nie musi.

Rozpoznanie wniosku o umorzenie zaległości VAT wymaga wyjaśnienia przez organ podatkowy wszelkich okoliczności sprawy poprzez zebranie dowodów oraz zbadanie sytuacji podatnika. Na podstawie zebranego materiału zostanie dokonana ocena istnienia interesu podatnika lub interesu publicznego i wówczas wydana zostanie decyzja w przedmiocie umorzenia zaległości VAT.

Należy także dodać, iż w art. 67d § 1 Ordynacji ustawodawca przewidział także umorzenie zaległości z urzędu, ale tylko w konkretnych sytuacjach, tj. jeżeli:

  1. zachodzi uzasadnione przypuszczenie, że w postępowaniu egzekucyjnym nie uzyska się kwoty przewyższającej wydatki egzekucyjne;

  2. kwota zaległości podatkowej nie przekracza pięciokrotnej wartości kosztów upomnienia w postępowaniu egzekucyjnym;

  3. kwota zaległości podatkowej nie została zaspokojona w zakończonym postępowaniu likwidacyjnym lub upadłościowym;

  4. podatnik zmarł, nie pozostawiając żadnego majątku lub pozostawił ruchomości niepodlegające egzekucji na podstawie odrębnych przepisów albo pozostawił przedmioty codziennego użytku domowego, których łączna wartość nie przekracza kwoty 5.000 zł, i jednocześnie brak jest spadkobierców innych niż Skarb Państwa lub jednostka samorządu terytorialnego oraz nie ma możliwości orzeczenia odpowiedzialności podatkowej osoby trzeciej.

Paulina Pawluk