Szukanie zaawansowane

Szukanie wraz z odmianą wyrazów
Wstaw * (gwiazdka) po wpisaniu początku wyrazu
np. podatk*, aby znaleźć podatkami, podatkach itd.

Dokładne dopasowanie
Wpisz wyrażenie w cudzysłowie.
Na przykład: "podatek dochodowy".

Wykluczenie wyrażenia
Wstaw - (minus) przed słowem, które chcesz wykluczyć. Na przykład: "sprzedaż -towar"

Brak wyników

KONTROLE I POSTĘPOWANIA PODATKOWE

September 2, 2015

Umorzenie zaległości VAT po ogłoszeniu upadłości „konsumenckiej”

0 1226

Zlikwidowałam działalność gospodarczą w 2013 roku ale pozostały mi długi z podatku VAT. Czy jak wystąpię z wnioskiem o upadłość konsumencką to urząd umorzy mi zaległy VAT?

ODPOWIEDŹ

Nie, złożenie wniosku do sądu o upadłość konsumencką nie jest przesłanką do umorzenia zaległości VAT.

UZASADNIENIE

Były przedsiębiorca, zgodnie z ustawą Prawo upadłościowe i naprawcze, po zaprzestaniu prowadzenia przez nią działalności gospodarczej, jeżeli od dnia wykreślenia z właściwego rejestru upłynął rok może wystąpić już jako „konsument” do sądu o ogłoszenie upadłości. Należy zauważyć, że w przypadku przedsiębiorców nie stosuje się przepisów o upadłości osób fizycznych nieprowadzących działalności gospodarczej. Celem upadłości „konsumenckiej” jest oddłużenie, a przypadku przedsiębiorców zaspokojenie wierzycieli.

Kwestia ogłoszenia upadłości „konsumenckiej” byłego przedsiębiorcy wiąże się ze złożeniem wniosku o ogłoszenie upadłości w okresie 10 lat przed dniem przedmiotowego zgłoszenia. Jako przedsiębiorca powinien od dnia trwałej utraty płynności w ciągu dwóch tygodni złożyć wniosek do sądu o upadłość. Postępowaniem upadłościowym w przypadku wniosku o upadłość „konsumencką” zostaną objęte długi prywatne oraz długi firmowe. Z kolei w myśl art. 59 § 1 pkt 8 ustawy Ordynacja podatkowa zobowiązanie podatkowe wygasa w całości lub w części wskutek min. umorzenia zaległości VAT.

Dodać trzeba że umorzenie zaległości VAT jest ulgą w spłacie zobowiązań i prowadzi do wygaśnięcia zobowiązania podatkowego. Właściwym do umarzania jest organ podatkowy urzędu skarbowego, a decyzja zapada na wniosek podatnika – przedsiębiorcy prowadzącego działalność gospodarczą. Umorzenie może nastąpić w przypadkach uzasadnionych ważnym interesem podatnika lub interesem publicznym. Mając na uwadze fakt, że zwroty „uzasadniony przypadek” lub „ważny interes publiczny”, które to są pojęciami ogólnymi i nieostrymi, decyzja w sprawie umorzenia zaległości będzie decyzją uznaniową - art. 67a §1 pkt 3 oraz § 2 Ordynacji podatkowej.

Jednakże, umorzenie zaległości w trybie art 67d § 1 Ordynacji podatkowej może również nastąpić z urzędu, jeżeli min. kwota zaległości podatkowej nie została zaspokojona w zakończonym postępowaniu likwidacyjnym lub upadłościowym. W przypadku „upadłości konsumenckiej” dopiero po wykonaniu przez upadłego obowiązków określonych w planie spłaty wierzycieli, sąd umorzy zobowiązania dotychczas niezaspokojone, a co za tym idzie organ podatkowy będzie mógł z urzędu umorzyć zaległości VAT.

Zauważyć należy, że ustawodawca nie przewidział przesłanki skutkującej umorzeniem zaległości VAT w przypadku złożenia wniosku do sądu o upadłość „konsumencką”.

Paulina Pawluk