Szukanie zaawansowane

Szukanie wraz z odmianą wyrazów
Wstaw * (gwiazdka) po wpisaniu początku wyrazu
np. podatk*, aby znaleźć podatkami, podatkach itd.

Dokładne dopasowanie
Wpisz wyrażenie w cudzysłowie.
Na przykład: "podatek dochodowy".

Wykluczenie wyrażenia
Wstaw - (minus) przed słowem, które chcesz wykluczyć. Na przykład: "sprzedaż -towar"

Brak wyników

NABYCIE TOWARÓW I USŁUG W KRAJU , AKTUALNOŚCI , ODLICZENIE I ZWROT PODATKU VAT. ODLICZANIE CZĘŚCIOWE (art. 86-95)

October 20, 2016

Umowa barterowa a prawo do odliczenia podatku VAT

0 973

Stowarzyszenie ma prawo do odliczenia podatku VAT naliczonego z faktur wystawionych przez sponsora, na rzecz którego dokonuje równoważnego świadczenia na podstawie umów barterowych, wyłącznie w takiej części w jakiej dotyczy to działalności opodatkowanej.

Stanowisko Dyrektora Izby Skarbowej w Katowicach w interpretacji indywidualnej z 11 października 2016 roku nr 2461-IBPP2.4512.639.2016.1.IK.

Sytuacja Podatnika

O wydanie indywidualnej interpretacji do organu podatkowego zwróciło się Stowarzyszenie, czynny podatnik VAT, które jest dobrowolnym, samorządowym zrzeszeniem miłośników wędkarstwa i sportu wędkarskiego. W związku z realizacją zawodów Stowarzyszenie ponosi koszty zakupu zanęt i przynęt dla zawodników, druku dyplomów, zaproszeń, cateringu, wynagrodzeń z tytułu umów o dzieło, zakupu pucharów oraz nagród dla laureatów zawodów. Koszty te zostały w dużej mierze pokryte ze środków finansowych pozyskanych z opłaty startowej wnoszonej indywidualnie przez zawodników oraz przez stowarzyszenia, które są reprezentowane przez poszczególnych zawodników, od sponsorów w formie gotówki, od sponsorów w formie produktów.

W umowach zawieranych ze sponsorami Stowarzyszenie zobowiązało się do eksponowania nazwy i logo sponsora przez członków drużyn startujących w zawodach ogólnopolskich, używania nazwy sponsora jako nazwy drużyny, zamieszczenia i eksponowania na ubraniach w trakcie zawodów logo sponsora, używania tylko i wyłącznie produktów przekazanych przez sponsora zawodnikom oraz eksponowanie w trakcie zawodów logo sponsora umieszczonego na produktach. Z tytułu świadczonych usług sponsoringu Stowarzyszenie wystawia sponsorom faktury ze stawką 23% VAT.

Część umów sponsorskich ma charakter barterowy. W zamian za świadczone usługi promocji, firmy przekazują produkty reklamujące sponsora do obowiązkowego wykorzystania przez zawodników w trakcie zawodów wędkarskich. Wszystkie te produkty posiadają widoczne logo i nazwę firmy sponsora. Stowarzyszenie otrzymuje faktury dokumentujące odpłatne przekazanie przez sponsora towarów do wykorzystania w trakcie trwania zawodów sportowych. W umowie sponsorskiej, sponsor zobowiązuje Stowarzyszenie do używania i eksponowania przekazanych towarów w trakcie zawodów sportowych.

Organizacja zawodów wędkarskich podlega stawce zwolnionej. Przekazanie towarów reklamujących sponsora, do wykorzystania w czasie zawodów sportowych, służy wykonaniu umowy sponsorskiej, czyli służy wykonaniu czynności opodatkowanych podatkiem od towarów i usług i jest związane z realizacją zobowiązań wynikających z zawartych umów ze sponsorami - usługi promocji i reklamy.

W związku z powyższym Stowarzyszenie zwróciło się do organu podatkowego z zapytaniem, czy przysługuje jemu prawo do odliczenia podatku VAT z faktur dokumentujących odpłatne przekazanie towarów od sponsora, w ramach umowy sponsorskiej, z której wynika obowiązek używania i widocznego eksponowania przedmiotowych towarów podczas zawodów wędkarskich.

Odpowiedź Dyrektora Izby Skarbowej

Dokonując analizy opisu sprawy w powiązaniu z obowiązującymi przepisami prawa organ podatkowy wskazał, iż przedmiotowe towary otrzymane przez Stowarzyszenie w ramach umów sponsorskich, służą niewątpliwie organizacji zawodów wędkarskich, które są zwolnione z podatku VAT. Jednocześnie Stowarzyszenie w czasie wykorzystywania tych towarów, na których uwidocznione są logo i nazwa firmy sponsora świadczy na rzecz sponsora usługę opodatkowaną podatkiem VAT, tj. reklamę i promocję. Tym samym Stowarzyszenie wykorzystuje przedmiotowe towary do swojej działalności, zarówno do czynności opodatkowanych jak też zwolnionych.

W związku z powyższym, w świetle przepisu art. 86 ust. 1 ustawy o podatku od towarów i usług, Stowarzyszenie ma prawo do odliczenia podatku VAT naliczonego z faktur wystawionych przez sponsora, na rzecz którego dokonuje równoważnego świadczenia na podstawie umów barterowych, wyłącznie w takiej części w jakiej dotyczy to działalności opodatkowanej.

Jednocześnie organ podatkowy wskazał, iż w sytuacji gdy nie jest możliwe konkretne przyporządkowanie kwot podatku naliczonego przy nabyciu towarów do danego rodzaju działalności, wówczas odliczenie podatku winno odbywać się proporcjonalnie, na zasadach wynikających z przepisów art. 90 ww. ustawy.

Podstawa prawna: art. 86 ust. 1, art. 90 ustawy z dnia 11 marc 2004 roku o podatku od towarów i usług.