Szukanie zaawansowane

Szukanie wraz z odmianą wyrazów
Wstaw * (gwiazdka) po wpisaniu początku wyrazu
np. podatk*, aby znaleźć podatkami, podatkach itd.

Dokładne dopasowanie
Wpisz wyrażenie w cudzysłowie.
Na przykład: "podatek dochodowy".

Wykluczenie wyrażenia
Wstaw - (minus) przed słowem, które chcesz wykluczyć. Na przykład: "sprzedaż -towar"

Brak wyników

DOSTAWA TOWARÓW W KRAJU , PROCEDURY SZCZEGÓLNE (art. 113-138)

May 6, 2015

Upoważnienie do wydania dokumentu TAX FREE oraz zwrotu podatku VAT

0 1544

Osoba upoważniona przez podróżnego do nabycia towaru winna przedstawić sprzedawcy dokumentację np. paszport, z którego będzie wynikać tożsamość podróżnego. Po potwierdzeniu tożsamości sprzedawca może dokonać zwrotu podatku osobie upoważnionej.

Stanowisko Dyrektora Izby Skarbowej w Katowicach w interpretacji indywidualnej z dnia 31 marca 2015 roku nr IBPP4/443-588/14/EK

Stanowisko Podatnika

Firma „X” będzie sprzedawać towary na terytorium kraju dla podróżnych będących osobami fizycznymi niemającymi miejsca stałego zamieszkania na terytorium Wspólnoty. Osoby te zawsze będą posiadały towar, nabyty na podstawie dokumentu TAX FREE w bagażu osobistym, przy przekraczaniu granicy. Dokumenty TAX FREE będą posiadały dołączany paragon fiskalny, a po wywiezieniu towaru poza terytorium Wspólnoty, gdzie Urząd Celny dokona sprawdzenia towaru i danych podróżnego, dodatkowo będą ostemplowane pieczęcią zaopatrzoną w numerator.

Zakup towaru może być dokonywany osobiście przez podróżnego albo przez inną osobę, działającą z umocowania podróżnego.

  1. Czy Wnioskodawca ma obowiązek wydać dokument TAX FREE z danymi podróżnego, osobie trzeciej upoważnionej przez podróżnego do dokonania zakupów w jego imieniu oraz do otrzymania dokumentu TAX FREE w jego imieniu?

  2. Czy Wnioskodawca ma obowiązek dokonać zwrotu podatku VAT w systemie TAX FREE, osobie upoważnionej przez podróżnego, która przedstawi przekazany jej przez podróżnego dokument TAX FREE zawierający podpis funkcjonariusza celnego oraz pieczęć Urzędu Celnego potwierdzające, tożsamość podróżnego, oraz wywóz towaru w stanie nienaruszonym przez podróżnego poza terytorium Unii Europejskiej w bagażu osobistym podróżnego?

Stanowisko Dyrektora Izby Skarbowej

Dyrektor po zapoznaniu się z przedstawioną sytuacją w pierwszej kolejności odniósł się do pytania pierwszego i wskazał, że aby sprzedawca mógł w ogóle dokonać zwrotu podatku VAT musi w pierwszej kolejności prawidłowo wystawić dokument, o którym jest mowa w art. 128 ust. 2 ustawy o podatku od towarów i usług. Zwrot podatku przysługuje osobie fizycznej niemającej stałego miejsca zamieszkania na terytorium Unii Europejskiej, a stałe miejsce zamieszkania ustala się na podstawie paszportu lub innego dokumentu stwierdzającego tożsamość. Co za tym idzie osoba upoważniona przez podróżnego do nabycia towaru winna przedstawić stosowną dokumentację, z której będzie wynikać tożsamość podróżnego celem ustalenia jego miejsca stałego zamieszkania, znajdującego się poza terytorium Unii Europejskiej. Jeżeli zatem Wnioskodawca będzie w stanie na podstawie posiadanych przez upoważnioną osobę dokumentów ustalić tożsamość osoby oraz ustalić dane niezbędne do wypełnienia dokumentu, nie ma przeszkód aby Wnioskodawca wydał osobie upoważnionej przez podróżnego wystawiony przez siebie dokument TAX FREE.

Jednak nie jest możliwe wydanie dokumentu TAX FREE upoważnionej przez podróżnego osobie trzeciej, która dane niezbędne do określenia tożsamości podróżnego i jego stałego miejsca zamieszkania będzie wskazywała Wnioskodawcy wg jej oświadczenia.

Odnośnie natomiast pytania dotyczącego dokonania przez Wnioskodawcę zwrotu podatku osobie upoważnionej przez podróżnego, to należy zauważyć, że w systemie zwrotu podatku podróżnym ustawa o podatku od towarów i usług nie uzależnia zastosowania stawki podatku w wysokości 0 % od osobistego odbioru kwoty zwrotu przez podróżnego. Tym samym zgodnie z ustawą Podatnik może dokonać zwrotu podatku VAT osobie upoważnionej przez podróżnego, która przedstawi autentyczny dokument TAX FREE (wraz z paragonem z kasy rejestrującej) wystawiony przez Wnioskodawcę, na którym urząd celny potwierdził stemplem zaopatrzonym w numerator, że podróżny widniejący w dokumencie dokonał wywozu towarów nim objętych w bagażu osobistym poza terytorium Unii Europejskiej.

Podstawa prawna: art. 126 ust. 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 roku o podatku od towarów i usług.