Szukanie zaawansowane

Szukanie wraz z odmianą wyrazów
Wstaw * (gwiazdka) po wpisaniu początku wyrazu
np. podatk*, aby znaleźć podatkami, podatkach itd.

Dokładne dopasowanie
Wpisz wyrażenie w cudzysłowie.
Na przykład: "podatek dochodowy".

Wykluczenie wyrażenia
Wstaw - (minus) przed słowem, które chcesz wykluczyć. Na przykład: "sprzedaż -towar"

Brak wyników

BUDOWNICTWO

May 15, 2014

Uproszczona faktura korygująca dokumentująca udzielony rabat

0 954

Podatnik udzielając rabatu obniżającego wartość wszystkich dostaw towarów dokonywanych w przyjętym okresie rozliczeniowym na rzecz Kontrahenta, powinien wystawić fakturę korygującą zgodnie z art. 106j ust. 2 i ust. 3 ustawy o VAT.

Stanowisko Dyrektora Izby Skarbowej w Łodzi w interpretacji indywidualnej z 11 kwietnia 2014 roku nr IPTPP4/443-41/14-2/OS.

Sytuacja Podatnika

O wydanie indywidualnej interpretacji do organu podatkowego zwrócił się Podatnik, który dokonuje dostawy wyrobów ceramiki budowlanej. Nabywcami wyrobów są kupujący mający siedzibę w Polsce, w innych państwach UE oraz w państwach nie należących do UE. Podatnik dokonuje sprzedaży wyrobów na podstawie umów handlowych zawartych z kontrahentami. Umowy określają wzajemne relacje stron, w tym ze sprzedaży produktów i towarów, organizowania transportu, szczegółowe warunki w zakresie składania zamówień i odbiorów, regulaminu i warunki płatności, cen i upustów, rozpatrywania reklamacji. Z umów łączących Podatnika z kontrahentami, które określają zasady przyznawania rabatów wynika, że zamiarem stron jest stała współpraca handlowa i stałe zwiększanie ogólnej wielkości sprzedaży wyrobów dostarczanych przez Podatnika kontrahentom. Kontrahent zobowiązuje się dokonywania zakupów wyrobów oferowanych przez Podatnika, a Podatnik zobowiązuje się przyznać Kontrahentowi rabat. Rabat ten przyznany jest na cały obrót między Stronami a podstawą kalkulacji wysokości rabatu będzie obrót na wybranych i ustalonych między stronami grupach wyrobów.

Rabaty udzielane Kontrahentom będą udokumentowane tzw. uproszczonymi fakturami korygującymi, o których mowa art. 106j ust. 3 ustawy o podatku od towarów i usług. Faktura taka zawierać będzie następujące dane:

1) wyrazy „FAKTURA KORYGUJĄCA” albo wyraz „KOREKTA”;

2) numer kolejny oraz datę jej wystawienia; 3) dane zawarte w fakturze, której dotyczy faktura korygująca:

a) określone w art. 106e ust 1 pkt 3, pkt 4 i pkt 5;

4) przyczynę korekty;

5) jeżeli korekta wpływa na zmianę podstawy opodatkowania lub kwoty podatku należnego - odpowiednio kwotę korekty podstawy opodatkowania lub kwotę korekty podatku należnego z podziałem na kwoty dotyczące poszczególnych stawek podatku i sprzedaży zwolnionej;

6) wskazanie okresu, do którego odnosi się udzielany Rabat.

W związku z powyższym Podatnik zwrócił się do organu podatkowego z zapytaniem, czy uproszczona faktura korygująca, zawierająca informacje wskazane powyżej, stanowi „fakturę” w rozumieniu art. 2 pkt 31 ustawy oraz czy faktura taka uprawnia do obniżenia podstawy opodatkowania pod warunkiem otrzymania potwierdzenia odbioru tej faktury przez Kontrahenta, uzyskanego przed upływem terminu do złożenia deklaracji podatkowej za dany okres rozliczeniowy, w którym otrzymał fakturę korygującą.

Odpowiedź Dyrektora Izby Skarbowej

Z brzmienia obowiązujących od dnia 1 stycznia 2014 roku regulacji prawnych wynika, że kwoty, o które zmniejsza się podstawę opodatkowania oraz podatku należnego muszą zostać udokumentowane fakturą korygującą, zgodnie z art. 106j ustawy o podatku od towarów i usług. Faktury korygujące są specyficznym rodzajem faktur. Celem ich wystawienia jest doprowadzenie faktury pierwotnej do stanu odpowiadającego rzeczywistości. Powyższy przepis umożliwia wystawienie faktury korygującej w przypadku wszystkich dostaw towarów lub usług dokonanych lub świadczonych na rzecz jednego odbiorcy w danym okresie. Przepis ten określa dane jakie powinna zawierać faktura. Należy zauważyć, iż regulacja zawarta w art. 106j ww. ustawy, przewiduje możliwość wystawienia faktury korygującej, wskazując jednocześnie minimalny zakres danych jakie taka faktura powinna zawierać. A zatem, podatnicy mogą wystawić fakturę korygującą do wszystkich faktur wystawionych na rzecz jednego kontrahenta w danym okresie rozliczeniowym.

Dodatkowo przy wystawianiu faktur VAT korygujących do wszystkich dostaw towarów lub usług dokonywanych lub świadczonych na rzecz jednego odbiorcy w danym okresie, faktura korygująca oprócz danych wynikających z przepisu art. 106j ust. 2 ww. ustawy, dodatkowo powinna zawierać wskazanie okresu, do którego odnosi się udzielony opust lub obniżka. Natomiast faktura taka może nie zawierać numeru, za pomocą którego nabywca towarów lub usług jest zidentyfikowany dla podatku lub podatku od wartości dodanej, pod którym otrzymał on towary lub usługi, daty dokonania lub zakończenia dostawy towarów lub wykonania usługi lub daty otrzymania zapłaty, o ile taka data jest określona i różni się od daty wystawienia faktury oraz rodzaju towaru lub usługi objętych korektą. Zatem, w przypadku rabatu obniżającego wartość wszystkich dostaw towarów dokonywanych w przyjętym okresie rozliczeniowym na rzecz danego Kontrahenta, Podatnik powinien wystawiać fakturę korygującą dokumentującą udzielenie rabatu, zgodnie z obowiązującym od dnia 1 stycznia 2014 roku art. 106j ust. 2 i ust. 3 ww. ustawy, zawierającą dane o których mowa w tych przepisach. Faktura korygująca wystawiona do wszystkich dostaw lub usług dokonywanych lub świadczonych na rzecz jednego odbiorcy w danym okresie, w myśl przepisów obowiązujących od 1 stycznia 2014 roku powinna zawierać również daty i numery faktur korygowanych.

Zatem wbrew twierdzeniu Podatnika, opisane we wniosku uproszczone faktury korygujące odnoszące się do wszystkich dostaw wyrobów, nie spełniają definicji „faktur” w rozumieniu art. 2 pkt 31 ww. ustawy. W związku z tym, wystawianie zbiorczych faktur VAT korygujących za dany okres rozliczeniowy w zaprezentowanej przez Podatnika formie będzie naruszać obowiązujące przepisy prawa w tym zakresie i faktury takie nie będą stanowiły podstawy do obniżenia podstawy opodatkowania i podatku należnego na zasadach określonych w art. 29a ust. 13 ww. ustawy,

Podstawa prawna: art. 106j ust. 2 i ust. 3 ustawy z dnia 11 marca 2004 roku o podatku od towarów i usług.