Szukanie zaawansowane

Szukanie wraz z odmianą wyrazów
Wstaw * (gwiazdka) po wpisaniu początku wyrazu
np. podatk*, aby znaleźć podatkami, podatkach itd.

Dokładne dopasowanie
Wpisz wyrażenie w cudzysłowie.
Na przykład: "podatek dochodowy".

Wykluczenie wyrażenia
Wstaw - (minus) przed słowem, które chcesz wykluczyć. Na przykład: "sprzedaż -towar"

Brak wyników

OCHRONA ZDROWIA , AKTUALNOŚCI

April 11, 2012

Usługa adaptacji pomieszczenia, dokonywana razem z dostawą sprzętu medycznego, nie może korzystać z preferencyjnej stawki VAT

0 1058

Na stronach internetowych Ministerstwa Finansów została opublikowana interpretacja ogólna numer PT1/033/2/46/KSB/12/PT-241/PT-279 dotycząca opodatkowania podatkiem od towarów i usług czynności polegających na dostawie sprzętu medycznego i towarzyszących tej dostawie czynności adaptacji pomieszczenia.

W przypadku dostawy specjalistycznego sprzętu medycznego (np. tomografu komputerowego, rezonansu magnetycznego, aparatu rentgenowskiego), stanowiącego wyrób medyczny w rozumieniu przepisów ustawy z dnia 20 maja 2010 roku o wyrobach medycznych, w związku z jego instalacją (montażem) – ze względu na wysokie zaawansowanie technologiczne tego sprzętu oraz wymogi bezpiecznego i prawidłowego jego funkcjonowania – wykonywane są niekiedy prace budowlane polegające na dostosowaniu pomieszczeń użytkownika (np. szpitala) do wymogów producenta oraz przepisów regulujących bezpieczeństwo użytkowników i pacjentów.

W wydanej interpretacji Minister Finansów orzekł iż, mimo, że wykonanie opisanych powyżej prac budowlanych ma na celu między innymi umożliwienie prawidłowej oraz bezpiecznej pracy tego wyrobu, sam tylko ten związek nie powoduje, że prace te stanowią element kompleksowego świadczenia, jakim jest dostawa wyrobu medycznego. Złożenie zamówienia na wyrób medyczny wraz z adaptacją pomieszczenia wynika, co do zasady, z przyczyn praktycznych i niewątpliwej korzyści dla użytkownika wynikającej z dostarczenia sprzętu wraz z przystosowaniem pomieszczenia, w którym będzie funkcjonował. W ocenie resortu jednak, same te okoliczności nie pozwalają na uznanie, że dostawa ta nabiera jednolitego charakteru i może w całości korzystać z preferencyjnej stawki podatku od towarów i usług.

Ministerstwo Finansów stanęło zatem na stanowisku, że, niezależnie od treści zawartej umowy, dostawa wyrobu medycznego w rozumieniu ustawy o wyrobach medycznych podlega opodatkowaniu stawką VAT 8%, natomiast prace polegające na dostosowaniu (adaptacji, przebudowie, rozbudowie itp.) pomieszczeń szpitala prowadzone w związku z dostawą wyrobu medycznego, podlegają opodatkowaniu według podstawowej stawki podatku od towarów i usług – 23%.

Na potwierdzenie swojego stanowiska Minister Finansów przywołał wyroki Naczelnego Sądu Administracyjnego: o sygnaturze I FSK 869/10 z 1 czerwca 2011 roku oraz I FSK 958/10 z 28 czerwca 2011 roku.

źródło: mf.gov.pl