Szukanie zaawansowane

Szukanie wraz z odmianą wyrazów
Wstaw * (gwiazdka) po wpisaniu początku wyrazu
np. podatk*, aby znaleźć podatkami, podatkach itd.

Dokładne dopasowanie
Wpisz wyrażenie w cudzysłowie.
Na przykład: "podatek dochodowy".

Wykluczenie wyrażenia
Wstaw - (minus) przed słowem, które chcesz wykluczyć. Na przykład: "sprzedaż -towar"

Brak wyników

GMINY I POWIATY , NIERUCHOMOŚCI , ZAKRES OPODATKOWANIA (art. 5-14) , INNE INTERPRETACJE I ORZECZENIA

October 11, 2013

Usługa odprowadzania ścieków a VAT

0 1022

Odpłatna usługa odprowadzania ścieków przez Gminę na rzecz mieszkańców jest czynnością cywilnoprawną, dla której Gmina występuje w charakterze podatnika podatku od towarów i usług.

Takie stanowisko zajął Dyrektor Izby Skarbowej w Łodzi w interpretacji indywidualnej z 17 lipca 2013 roku nr IPTPP2/443-335/13-4/JS.

Sytuacja podatnika

Gmina, czynny podatnik VAT, realizowała inwestycję polegającą na budowie sieci kanalizacji sanitarnej, które zostało sfinansowane przy udziale dofinansowania ze środków unijnych w ramach programu PROW.

Po zakończeniu inwestycji Gmina rozpoczęła samodzielne świadczenie odpłatnych usług odprowadzania ścieków przy pomocy wybudowanych sieci kanalizacji sanitarnej. W konsekwencji, na początku 2012 roku Gmina podjęła uchwałę o wielkości stawek za odprowadzanie ścieków na rzecz mieszkańców. W tym czasie została zawarta również pierwsza umowa z odbiorcą na odprowadzanie ścieków. Pobierane przez Gminę opłaty za odprowadzanie ścieków są dokumentowane wystawianymi przez Gminę fakturami VAT. Faktury te są ujmowane w rejestrach sprzedaży. Wartość netto wraz z należnym podatkiem VAT z tytułu świadczenia powyższych usług Gmina wykazuje w składanych deklaracjach VAT-7.

Budowa przedmiotowej sieci kanalizacji sanitarnej oraz jej utrzymanie i funkcjonowanie należy do zadań własnych Gminy. Bowiem jest to zadanie własne obejmujące m.in. sprawy wodociągów i zaopatrzenia w wodę, kanalizacji, usuwania i oczyszczania ścieków komunalnych.

W związku z powyższym Gmina zwróciła się do organu podatkowego z zapytaniem, czy czynności odprowadzania ścieków stanowią usługi opodatkowane podatkiem VAT, niekorzystające ze zwolnienia z tego podatku.

Odpowiedź Dyrektora Izby Skarbowej

Z obowiązujących przepisów ustawy o podatku od towarów i usług wynika, iż jednostki samorządu terytorialnego są podatnikami podatku od towarów i usług jedynie w zakresie wszelkich czynności, które mają charakter cywilnoprawny, tzn. są przez nie realizowane na podstawie umów cywilnoprawnych. Będą to zatem wszystkie realizowane przez te jednostki czynności w sferze ich aktywności cywilnoprawnej, np. czynności sprzedaży, zamiany nieruchomości i ruchomości, wynajmu, dzierżawy, itd., umów prawa.

Natomiast z ustawy o samorządzie gminnym wynika, iż gmina wykonuje zadania publiczne w imieniu własnym i na własną odpowiedzialność. Zatem do zakresu działania gminy należą wszystkie sprawy publiczne o znaczeniu lokalnym, niezastrzeżone ustawami na rzecz innych podmiotów. W szczególności zadania własne obejmują sprawy w zakresie wodociągów i zaopatrzenia w wodę, kanalizacji, usuwania i oczyszczania ścieków komunalnych, utrzymania czystości i porządku oraz urządzeń sanitarnych, wysypisk i unieszkodliwiania odpadów komunalnych, zaopatrzenia w energię elektryczną i cieplną oraz gaz.

Dokonując analizy opisu sprawy oraz obowiązujących przepisów organ podatkowy stwierdził, iż zawarcie przez Gminę umów cywilnoprawnych z odbiorcami na odprowadzanie ścieków przy pomocy wybudowanych sieci kanalizacji sanitarnej, skutkuje uzyskiwaniem korzyści majątkowej po stronie Gminy.

W konsekwencji Gmina wykonuje czynności stanowiące odpłatne świadczenie usług w rozumieniu art. 8 ust. 1 ustawy o podatku od towarów i usług, które podlegają opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług na mocy przepisu art. 5 ust. 1 pkt 1 ww. ustawy i nie korzystają ze zwolnienia na podstawie § 13 ust. 1 pkt 12 ww. rozporządzenia Ministra Finansów, ponieważ przedmiotowe czynności w oparciu o umowy zawarte z mieszkańcami korzystającymi z usług odbioru ścieków są wykonywane na podstawie zawieranych umów cywilnoprawnych. Zatem powyższa czynność w świetle ustawy traktowana jest jako odpłatne świadczenie usług podlegające opodatkowaniu, niekorzystające ze zwolnienia z opodatkowania podatkiem od towarów i usług.

Podstawa prawna: art. 5 ust. 1 pkt 1, art. 8 ust. 1 ustawy o podatku od towarów i usług, § 13 ust. 1 pkt 12 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 4 kwietnia 2011 roku w sprawie wykonania niektórych przepisów ustawy o podatku od towarów i usług.