Szukanie zaawansowane

Szukanie wraz z odmianą wyrazów
Wstaw * (gwiazdka) po wpisaniu początku wyrazu
np. podatk*, aby znaleźć podatkami, podatkach itd.

Dokładne dopasowanie
Wpisz wyrażenie w cudzysłowie.
Na przykład: "podatek dochodowy".

Wykluczenie wyrażenia
Wstaw - (minus) przed słowem, które chcesz wykluczyć. Na przykład: "sprzedaż -towar"

Brak wyników

Usługa organizacji szkolenia, polegająca na zapewnieniu sal szkoleniowych, wyżywienia oraz zakwaterowania, jest usługą samoistną (odrębną) i podlega opodatkowaniu podstawową stawką podatku od towarów i usług w wysokości 23%.

Stanowisko Dyrektora Izby Skarbowej w Poznaniu w interpretacji indywidualnej z 13 stycznia 2014 roku nr ILPP2/443-1020/13-2/MN.

Sytuacja Podatnika

Spółka, czynny podatnik VAT, wygrała konkurs na świadczenie usług w ramach projektu unijnego, który w co najmniej 70% jest finansowany ze środków publicznych. Opis przedmiotu zamówienia składał się z dwóch niezależnych części: część 1 – świadczenie usług szkoleniowych – w ramach tej części oferenci mieli przeprowadzić szkolenia, zapewnić zespół trenerów, prowadzić dokumentację szkoleniową, przygotować programy i materiały szkoleniowe; część 2 – organizacja szkoleń – w ramach tej części oferenci mieli zapewnić sale szkoleniowe, wyżywienie oraz zakwaterowanie. Zgodnie z zapytaniem ofertowym, Zleceniodawca dopuścił możliwość składania ofert częściowych, co oznacza, że oferenci mogli złożyć ofertę na obie usługi lub tylko na jedną z nich. W związku z tym, w zależności od oceny oferty, na każdą część zamówienia umowa na realizację usług mogła być podpisana z dwoma oferentami, tj. innym na część 1 i innym na część 2, lub jednym i tym samym w przypadku, gdy oferta danego oferenta była najkorzystniejsza, zarówno w zakresie części 1, jak i części 2.

W przedstawionym przypadku, oferta Spółki była najkorzystniejsza, zarówno w zakresie części 1, jak i części 2, dlatego też Zleceniodawca podpisał ze Spółką odrębną umowę na świadczenie usług szkoleniowych i odrębną na organizację szkoleń. Usługi realizowane przez Spółkę na podstawie umowy na organizację szkoleń, tj. zapewnienie sal szkoleniowych, wyżywienia i zakwaterowania, fakturowane są z zastosowaniem stawki podstawowej podatku VAT dla organizacji szkoleń (23%), gdyż nie zawierają w swoim zakresie usługi szkolenia.

Wątpliwości Spółki dotyczą tego, czy czynności wykonywane w ramach części 2 przedmiotu zamówienia, na rzecz tego samego podmiotu, dla którego świadczona jest usług szkoleniowa, lecz wyłonione na podstawie odrębnego postępowania przetargowego i realizowane na podstawie odrębnej umowy, stanowią usługę samoistną od świadczonej usługi szkoleniowej, dla której należy zastosować podstawową stawkę podatkową.

Odpowiedź Dyrektora Izby Skarbowej

Udzielając odpowiedzi organ podatkowy w pierwszej kolejności stwierdził, że w przedmiotowej sprawie nie mamy do czynienia z usługami złożonymi (kompleksowymi), których celem jest realizacja jedynie szkolenia. Wskazuje na to przeprowadzenie dwóch odrębnych postępowań przetargowych, skutkiem których jest zawarcie dwóch odrębnych umów – jedną na realizację usługi szkoleniowej, a drugą na realizację usługi organizacji szkolenia. Zatem usługa organizacji szkolenia, polegająca na zapewnieniu sal szkoleniowych, wyżywienia oraz zakwaterowania, jest samoistną usługą, odrębną od usługi szkoleniowej.

Bez znaczenia pozostaje fakt, że usługi te są świadczone na rzecz tego samego podmiotu i w tym samym czasie – wynika to jedynie z wygrania dwóch odrębnych przetargów, którego rezultatu w momencie przystępowania do nich Spółka nie mogła przewidzieć.

Konsekwencją powyższego jest brak podstaw prawnych do zastosowania jednolitej stawki podatku VAT dla usługi szkoleniowej oraz usługi organizacji szkolenia. Usługa organizacji szkolenia będzie w przedstawionej sytuacji opodatkowana według właściwej dla niej stawki podatku VAT.

Zatem dokonując analizy przepisów ustawy o podatku od towarów i usług organ podatkowy stwierdził, iż przedmiotowa usługa organizacji szkolenia, polegająca na zapewnieniu sal szkoleniowych, wyżywienia oraz zakwaterowania – nie została wymieniona w treści ww. ustawy, jak i przepisów wykonawczych do niej, jako czynność podlegająca opodatkowaniu stawką obniżoną lub zwolniona od podatku, gdyż jak wskazano powyżej, usługa ta jest usługą odrębną od świadczonej usługi szkoleniowej.

Reasumując organ podatkowy stwierdził, iż świadczenie usług organizacji szkolenia podlega opodatkowaniu podstawową stawką podatku VAT w wysokości 23%, zgodnie z art. 41 ust. 1 w związku z art. 146a pkt 1 ww. ustawy.

Podstawa prawna: art. 41 ust. 1 w związku z art. 146a pkt 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 roku o podatku od towarów i usług.