Szukanie zaawansowane

Szukanie wraz z odmianą wyrazów
Wstaw * (gwiazdka) po wpisaniu początku wyrazu
np. podatk*, aby znaleźć podatkami, podatkach itd.

Dokładne dopasowanie
Wpisz wyrażenie w cudzysłowie.
Na przykład: "podatek dochodowy".

Wykluczenie wyrażenia
Wstaw - (minus) przed słowem, które chcesz wykluczyć. Na przykład: "sprzedaż -towar"

Brak wyników

IMPORT USŁUG

September 2, 2018

Usługa pośrednictwa zawarta z kontrahentem unijnym

0 850

Moja działalność polega na tym, że wynajmuję swoje własne mieszkanie na cele mieszkaniowe oraz użytkowe. Korzystam ze zwolnienia. Dodatkowo mam zawartą umowę z portalem Booking.com, że za ich pośrednictwem klient może u mnie wynająć powyższe mieszkanie. Co miesiąc otrzymuję taki raport z prowizją pobraną przez firmę holenderską. Czy mam obowiązek rozliczyć import usług?

ODPOWIEDŹ

Czytelnik nabywając od portalu Booking.com usługę pośrednictwa w wynajęciu swojego mieszkania, powinien rozliczyć import usługi. Będzie zobowiązany do złożenia deklaracji VAT-9M i zapłacenia podatku należnego do urzędu skarbowego.

UZASADNIENIE

Zgodnie z art. 2 pkt 9 ustawy o podatku od towarów i usług przez import usług rozumie się świadczenie usług, z tytułu wykonania których podatnikiem jest usługobiorca, o którym mowa w art. 17  ust.  1  pkt  4 ustawy.  Z  kolei  podatnikami z tytułu importu usług są osoby prawne, jednostki organizacyjne niemające osobowości prawnej oraz osoby fizyczne nabywające usługi, jeżeli łącznie spełnione są następujące warunki:

  • a) usługodawcą jest podatnik nieposiadający siedziby działalności gospodarczej oraz stałego miejsca prowadzenia działalności gospodarczej na terytorium kraju, a  w przypadku usług, do których stosuje się art.  28e, podatnik ten nie jest zarejestrowany, jako podatnik VAT czynny,

  • b) usługobiorcą jest:

    • w przypadku usług, do których stosuje się art. 28b - podatnik, o  którym mowa w art.15, lub osoba prawna niebędąca podatnikiem,, zarejestrowana lub obowiązana do zarejestrowania jako podatnik VAT-UE,

    • w pozostałych przypadkach - podatnik, o  którym mowa w art. 15, posiadający siedzibę działalności gospodarczej lub stałe miejsce prowadzenia działalności gospodarczej na terytorium kraju lub osoba prawna niebędąca podatnikiem, o  którym mowa w  art. 15, posiadająca siedzibę na terytorium kraju i zarejestrowana lub obowiązana do zarejestrowania jako podatnik VAT-UE.

Zatem, w opisanej sytuacji, nabyta usługa od  portalu  holenderskiego,  pośredniczącego w wynajmie nieruchomości stanowi dla Czytelnika import usługi, który należy opodatkować i wykazać w deklaracji podatkowej VAT-9M. Powyższą deklarację należy złożyć za pomocą środków komunikacji elektronicznej do 25. dnia miesiąca następującego po miesiącu, w którym powstał obowiązek podatkowy. Obowiązek podatkowy z tytułu importu usług powstaje na zasadach ogólnych, tj. z chwilą wykonania usługi lub otrzymania zapłaty, jeśli zapłatę otrzymano przed wykonaniem usługi. Podstawą opodatkowania w imporcie usług jest wszystko, co stanowi zapłatę, którą usługodawca otrzymał lub ma otrzymać z tytułu sprzedaży od usługobiorcy lub osoby trzeciej. Podstawa ta obejmuje podatki, cła, opłaty i inne należności o podobnym charakterze (z wyjątkiem kwoty VAT), a także koszty dodatkowe, takie jak: prowizje, koszty opakowania, transportu i ubezpieczenia, pobierane przez zagranicznego usługodawcę od polskiego usługobiorcy (importera usług). Nie obejmuje ona natomiast udzielonych usługobiorcy rabatów, opustów i obniżek cen. Kwoty z faktury w walucie obcej należy przeliczyć na polskie złotówki po średnim kursie NBP z dnia poprzedzającego powstanie obowiązku podatkowego.

Należy także pamiętać, że w myśl art. 97 ust. 3 ustawy o VAT podatnik zwolniony chcąc nabywać usługi od kontrahentów zagranicznych, do których stosuje się art. 28b, które stanowią u niego import usług, jest zobowiązany do rejestracji do transakcji wewnątrzwspólnotowych przed pierwszym nabyciem tych usług. Naczelnik urzędu skarbowego  rejestruje  podmiot i potwierdza tę rejestrację, jako podatnika VAT-UE. W celach identyfikacji zarejestrowany podmiot zobowiązany jest w powyższych transakcjach do posługiwania się numerem identyfikacyjnym z prefiksem danego kraju (PL). Zgłoszenie rejestracyjne składa się na formularzu VAT-R, zaznaczając w poz. 30 zwolnienie z VAT, w poz. 38 – datę, od której Czytelnik korzysta z powyższego zwolnienia, następnie  w  cz.  C.3  należy zaznaczyć  kwadrat w poz. 60 (dotyczy podmiotu, który nie jest podatnikiem  VAT  czynnym)  oraz  w  poz.  61, w której należy wskazać przewidywaną datę takiego nabycia, będącego u Czytelnika importem usługi.

Ewidencja w deklaracji: W deklaracji  VAT-9M(8) import usług od podatników podatku od wartości dodanej należy wykazać  w pozycji 12 podstawa opodatkowania w wartości netto i w pozycji 13 podatek należny.

Ewa Kot

Podstawa prawna: art.2 pkt 9, art. 17 ust. 1 pkt 4 , art. 19a ust. 1 i ust. 8, art. 29a ust. 1 i ust. 6 i ust. 7, art. 31a, art.97 ust. 3, art. 99 ust.9, art.103 ust.1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług.