Szukanie zaawansowane

Szukanie wraz z odmianą wyrazów
Wstaw * (gwiazdka) po wpisaniu początku wyrazu
np. podatk*, aby znaleźć podatkami, podatkach itd.

Dokładne dopasowanie
Wpisz wyrażenie w cudzysłowie.
Na przykład: "podatek dochodowy".

Wykluczenie wyrażenia
Wstaw - (minus) przed słowem, które chcesz wykluczyć. Na przykład: "sprzedaż -towar"

Brak wyników

TRANSPORT , AKTUALNOŚCI

December 2, 2016

Usługa transportowa na trasie UE - Szwajcaria a VAT

0 3549

Przedsiębiorca ma prawo do zastosowania stawki 0% do usługi transportu towarów na trasie: kraj członkowski Unii Europejskiej – Szwajcaria.

Stanowisko Dyrektora Izby Skarbowej w Katowicach w interpretacji indywidualnej z 29 listopada 2016 roku nr 2461-IBPP4.4512.103.2016.1.LG.

Sytuacja Podatnika

O wydanie indywidualnej interpretacji do organu podatkowego zwrócił się Przedsiębiorca, którego przedmiotem działalności jest transport krajowy i międzynarodowy świadczony zarówno dla polskich jak i zagranicznych kontrahentów. Obecnie świadczy dla firmy spedycyjnej usługę transportową, tj. załadunek Szwajcaria - rozładunek w krajach Unii Europejskiej oraz załadunek w krajach Unii i rozładunek w Szwajcarii. Trasa usługi transportowej nie przebiega przez terytorium Polski. Jednocześnie Przedsiębiorca nie posiada informacji w jakim kraju towar jest dopuszczony do obrotu. Natomiast jest w posiadaniu zlecenia spedycyjnego wystawione przez polską firmę oraz CMR, w którym jest wskazany jako nadający towar oraz określone jest miejsce przeznaczenia, pieczęć i podpis firmy odbierającej towar na terenie Unii Europejskiej lub poza Unią, nr rejestracyjny pojazdu, faktura z danymi zlecenia wystawiona przez Przedsiębiorcę.

W związku z powyższym Przedsiębiorca ma wątpliwości czy do usługi transportu towarów z terytorium kraju członkowskiego Unii Europejskiej na teren poza Unię można zastosować obniżoną stawkę podatku VAT w wysokości 0%, w przypadku braku dokumentów celnych, z których jednoznacznie wynikałoby, że wartość usługi transportowej została doliczona do wartości celnej towarów wprowadzonych na teren poza terytorium Unii Europejskiej, przy posiadaniu tylko CMR i zlecenia spedycyjnego oraz czy dla zastosowania stawki 0% ma znacznie to, że jest podwykonawcą przedmiotowej usługi transportu a nie bezpośrednim zleceniobiorcą.

Odpowiedź Dyrektora Izby Skarbowej

Udzielając odpowiedzi organ podatkowy w pierwszej kolejności wskazał, iż w przypadku świadczonej usługi transportu towarów na rzecz polskiego kontrahenta, który jest czynnym podatnikiem VAT, miejscem świadczenia i opodatkowania przedmiotowej usługi jest, zgodnie z art. 28b ust. 1 ustawy o podatku od towarów i usług, terytorium Polski. Ponadto do świadczonej przez Przedsiębiorcę usługi transportu towarów na trasie kraj członkowski UE - Szwajcaria, gdy trasa ta nie przebiega przez terytorium Polski, nie mają zastosowania przepisy art. 83 ust. 1 pkt 23 i ust. 3 ww. ustawy, bowiem przedmiotowe usługi nie stanowią usług transportu międzynarodowego w rozumieniu tego przepisu.

Natomiast do przedmiotowych usług transportu towarów będzie miał zastosowanie przepis § 6 ust. 1 pkt 3 lit. a oraz ust. 2 rozporządzenia Ministra Finansów w sprawie towarów i usług, dla których obniża się stawkę podatku od towarów i usług, oraz warunków stosowania stawek obniżonych. Zatem prawo do zastosowania preferencyjnej stawki podatku VAT w wysokości 0% do świadczonej przez Przedsiębiorcę przedmiotowej usługi ma wyłącznie podmiot, posiadający dokumenty, o których mowa w art. 83 ust. 5 pkt 1 ww. ustawy, tj.:

  • międzynarodowy list przewozowy CMR, z którego wynika odbiór towaru poza Unią Europejską,

  • fakturę wystawioną przez Przedsiębiorcę - przewoźnika.

Reasumując, usługa transportu towarów na trasie załadunek: kraj członkowski Unii Europejskiej – rozładunek: Szwajcaria podlega opodatkowaniu preferencyjną stawką podatku VAT w wysokości 0% na podstawie § 6 ust. 1 pkt 3 lit. a ww. rozporządzenia, ze spełnieniem warunku o którym mowa w art. 83 ust. 5 pkt 1 ww. ustawy.

Ponadto organ podatkowy wskazał, iż nie ma znaczenia rola w jakiej występuje Przedsiębiorca, tj. że jest podwykonawcą świadczonej usługi. Bowiem spełnia wymogi określone w § 6 ust. 1 pkt 3 lit. a i § 6 ust. 2 ww. rozporządzenia do opodatkowania tej usługi stawką 0%.

Podstawa prawna: art. 83 ust. 5 pkt 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 roku o podatku od towarów i usług, § 6 ust. 1 pkt 3 lit. a i § 6 ust. 2 rozporządzenia z dnia 23 grudnia 2013 roku w sprawie towarów i usług, oraz warunków stosowania stawek obniżonych.