Szukanie zaawansowane

Szukanie wraz z odmianą wyrazów
Wstaw * (gwiazdka) po wpisaniu początku wyrazu
np. podatk*, aby znaleźć podatkami, podatkach itd.

Dokładne dopasowanie
Wpisz wyrażenie w cudzysłowie.
Na przykład: "podatek dochodowy".

Wykluczenie wyrażenia
Wstaw - (minus) przed słowem, które chcesz wykluczyć. Na przykład: "sprzedaż -towar"

Brak wyników

IMPORT USŁUG , TRANSPORT

January 1, 2013

Usługa transportowa ujęta w dokumencie SAD a import usług

0 2301

Od przewoźnika z Austrii nabyłam usługę transportową z Turcji do Polski. Czy muszę wystawić do niej fakturę wewnętrzną i wykazać w deklaracji VAT-7 ze stawką 0%, skoro wartość usługi jest już uwzględniona w dokumencie SAD?

ODPOWIEDŹ

Jeżeli podstawa opodatkowania z tytułu importu towarów jest podwyższona o wartość usługi transportowej, ale usługa ta nie zwiększa wartości celnej importowanych towarów, wówczas na podatniku ciąży obowiązek rozpoznania i opodatkowania importu usługi.

UZASADNIENIE

Zgodnie z art. 29 ust.17 ustawy o podatku od towarów i usług (UPTiU), podstawą opodatkowania w imporcie usług jest kwota, którą usługobiorca jest obowiązany zapłacić, z wyjątkiem przypadku gdy wartość usługi została wliczona do podstawy opodatkowania wewnątrzwspólnotowego nabycia towarów lub wartość usługi – na podstawie odrębnych przepisów – zwiększa wartość celną importowanego towaru.

Z art.29 Wspólnotowego Kodeksu Celnego wynika, że za wartość celną przywożonych towarów należy przyjąć ich wartość transakcyjną, czyli cenę faktycznie zapłaconą lub należną za towary, wówczas gdy zostały one sprzedane w celu wywozu na wspólnotowy obszar celny.

Natomiast podstawą opodatkowania w imporcie towarów jest wartość celna powiększona o należne cło. Jeżeli przedmiotem importu są towary opodatkowane podatkiem akcyzowym, podstawą opodatkowania jest wartość celna powiększona o należne cło i podatek akcyzowy. Podstawa opodatkowania obejmuje, o ile elementy takie nie zostały do niej włączone: prowizję, opakowania, transport i koszty ubezpieczenia, które zostały już poniesione albo będą poniesione do pierwszego miejsca przeznaczenia na terytorium kraju, przy czym przez pierwsze miejsce przeznaczenia rozumie się miejsce wymienione w dokumencie przewozowym lub innym dokumencie, na podstawie którego towary są importowane (art.29 ust.13-16 UPTiU).

Z treści pytania wiadomo, że poniesione przez Panią koszty transportu nie były doliczone do ceny transakcyjnej zakupionego towaru, lecz usługa transportowa została nabyta odrębnie, od innego kontrahenta i podwyższyła ona tylko podstawę opodatkowania na dokumencie SAD. Ponieważ w opisanej sytuacji koszty transportu nie zwiększają wartości celnej zaimportowanego towaru, jest Pani zobowiązana do rozpoznania i opodatkowania importu usługi transportowej od kontrahenta z Austrii.

Nabyta przez Panią usługa spełnia definicję transportu międzynarodowego określoną w art. 83 ust.3 pkt.1b UPTiU, ponieważ transport odbywa się z miejsca wyjazdu (nadania) poza terytorium Unii Europejskiej do miejsca przyjazdu (przeznaczenia) na terytorium kraju. Do usług transportu międzynarodowego stosuje się 0% stawkę VAT, pod warunkiem posiadania przez podatnika stosownych dokumentów poświadczających wykonanie tych usług.

Zgodnie z art.83 ust.5 UPTiU dokumentami stanowiącymi dowód świadczenia usług międzynarodowego transportu towarów importowanych są:

1) list przewozowy lub dokument spedytorski (kolejowy, lotniczy, samochodowy, konosament morski, konosament żeglugi śródlądowej), stosowany wyłącznie w komunikacji międzynarodowej, lub inny dokument, z którego jednoznacznie wynika, że w wyniku przewozu z miejsca nadania do miejsca przeznaczenia nastąpiło przekroczenie granicy z państwem trzecim, oraz faktura wystawiona przez przewoźnika (spedytora),

2) dokument potwierdzony przez urząd celny, z którego jednoznacznie wynika fakt wliczenia wartości usługi do podstawy opodatkowania z tytułu importu towarów.

Import usługi transportowej należy wykazać w deklaracji VAT-7 ze stawką podatku 0%, pod warunkiem posiadania wszystkich opisanych powyżej dokumentów. Od 1 stycznia 2013 roku może Pani wystawić fakturę wewnętrzną dokumentującą import usługi, nie ma Pani jednak takiego obowiązku.

Dorota Mróz

Biegły Rewident