Szukanie zaawansowane

Szukanie wraz z odmianą wyrazów
Wstaw * (gwiazdka) po wpisaniu początku wyrazu
np. podatk*, aby znaleźć podatkami, podatkach itd.

Dokładne dopasowanie
Wpisz wyrażenie w cudzysłowie.
Na przykład: "podatek dochodowy".

Wykluczenie wyrażenia
Wstaw - (minus) przed słowem, które chcesz wykluczyć. Na przykład: "sprzedaż -towar"

Brak wyników

WEWNĄTRZWSPÓLNOTOWA DOSTAWA TOWARÓW , MIEJSCE ŚWIADCZENIA (art. 22-28)

March 1, 2016

Usługa transportu przy wewnątrzwspólnotowej dostawie towarów a stawka VAT

0 1397

Usługi transportu towarzyszące dostawie towarów nie podlegają opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług na terytorium Polski.

Stanowisko Dyrektora Izby Skarbowej w Katowicach w interpretacji indywidualnej z 30 grudnia 2015 roku nr IBPP2/4512-833/15/WN.

Sytuacja Podatnika

O wydanie indywidualnej interpretacji do organu podatkowego zwrócił się Przedsiębiorca, który w ramach prowadzonej działalności gospodarczej dokonuje m.in. wewnątrzwspólnotowych dostaw towarów. Dokonując sprzedaży WDT organizuje transport do danego odbiorcy, a następnie obciąża odbiorcę kosztami transportu. Koszt transportu nie jest doliczany do ceny towaru. Przedsiębiorca nie prowadzi działalności gospodarczej w zakresie świadczenia usług transportowych zatem transport jest zlecany firmom spedycyjnym, które wystawiają faktury za wykonane na jej rzecz usługi transportowe. W celu udokumentowania dostaw towarów w ramach WDT Przedsiębiorca wystawia faktury VAT na sprzedane towary opodatkowane stawką 0%, a następnie na odrębnej fakturze wykazuje koszty transportu, którymi obciąża nabywcę opodatkowane stawką 23%.

Koszty transportu związane z dostawą towarów nie są wkalkulowane w cenę towaru. Cena za przedmiotowy towar jest odrębnie ustalana od ceny za transport, cena ta wynika z cennika firmy spedycyjnej. Kontrahenci z krajów Unii Europejskiej składają zamówienia ustnie lub drogą mailową ze wskazaniem miejsca dostawy. Usługa transportu jest związana z dostawą towaru i jest niezbędna aby towar został dostarczony do siedziby nabywcy. Zewnętrzna firma spedycyjna odbiera towary bezpośrednio z siedziby sprzedawcy i dostarcza je nabywcy oraz ponosi odpowiedzialność za dostarczony towar w czasie transportu. 

Przedsiębiorca dokonuje dostawy towarów na rzecz kontrahentów, którzy są podatnikami w rozumieniu art. 28a ustawy o podatku od towarów i usług oraz posiadają siedzibę działalności gospodarczej w krajach Unii Europejskiej. Przed upływem terminu złożenia deklaracji podatkowej za okres rozliczeniowy dokumentujący dostawę Przedsiębiorca posiada dokumenty, które jednoznacznie potwierdzają, że towary zostały wywiezione z terytorium kraju i dostarczone do miejsca ich przeznaczenia na terytorium państwa członkowskiego innego niż terytorium kraju.

Wątpliwość Przedsiębiorcy budzi zastosowanie stawki podatku VAT na koszty transportu związane z wewnątrzwspólnotową dostawą towaru. 

Odpowiedź Dyrektora Izby Skarbowej

Udzielając odpowiedzi organ podatkowy w pierwszej kolejności wyjaśnił, iż w powyższej sytuacji usługi transportu stanowią odrębne od dostawy towarów świadczenie wykonane na rzecz podatnika mającego siedzibę działalności gospodarczej w krajach Unii Europejskiej. Zatem dla prawidłowego rozliczenia podatku od towarów i usług jest określenie miejsca świadczenia danej usługi. Dokonując analizy opisu sprawy w powiązaniu z obowiązującymi przepisami prawa organ podatkowy uznał, iż skoro kontrahenci, na rzecz których Przedsiębiorca świadczy usługę transportową, są podatnikami w rozumieniu art. 28a ww. ustawy, to w przedmiotowej sprawie zastosowanie znajdzie zasada wyrażona w art. 28b ust. 1 ww. ustawy, zgodnie z którą usługa transportu jest opodatkowana w państwie gdzie kontrahent przedsiębiorcy posiada siedzibę działalności gospodarczej, co w konsekwencji powoduje, że usługa ta nie podlega opodatkowaniu na terytorium kraju.

Reasumując, w przedmiotowej sprawie miejscem świadczenia usługi transportu na rzecz podatnika w rozumieniu art. 28a ww. ustawy jest miejsce, w którym podatnik będący usługobiorcą posiada siedzibę działalności gospodarczej. Tym samym, usługi transportu towarzyszące dostawie towarów nie podlegają opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług na terytorium Polski zgodnie z art. 28b ust. 1 ww. ustawy. 

Podstawa prawna: art. 28a, art. 28b ust. 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 roku o podatku od towarów i usług.