Szukanie zaawansowane

Szukanie wraz z odmianą wyrazów
Wstaw * (gwiazdka) po wpisaniu początku wyrazu
np. podatk*, aby znaleźć podatkami, podatkach itd.

Dokładne dopasowanie
Wpisz wyrażenie w cudzysłowie.
Na przykład: "podatek dochodowy".

Wykluczenie wyrażenia
Wstaw - (minus) przed słowem, które chcesz wykluczyć. Na przykład: "sprzedaż -towar"

Brak wyników

ŚWIADCZENIE USŁUG W KRAJU I ZA GRANICĄ , TRANSPORT

November 1, 2017

Usługa transportu wykonana przez kancelarię podatkową

0 965

Kancelaria podatkowa - czynny podatnik VAT ma możliwość zarobić przewożąc produkt do Szwecji. W tym celu wynajmie samochód ciężarowy lub BUS.

  1. Czy ma prawo wykonać taką usługę - transport?

  2. Czy może odliczyć VAT od wynajmu?

  3. Jaką fakturę - INVOICE musi wystawić?

Dotyczy to transportu dla szwedzkiej fimry - czynnego podatnika VAT. Interesuje mnie również możliwość wykonania tej usługi dla osoby fizycznej.

ODPOWIEDŹ

Tak, Kancelaria ma prawo wykonać usługę transportu. Należy wpisać PKD. Kancelaria ma prawo do odliczenia VAT od wynjamu samochodu ciężarowego lub busa. W tym przypadku faktura dla podatnika nie zawiera danych dotyczących stawki i kwoty podatku, a powinna zawierać wyrazy „odwrotne obciążenie”. Kancelaria nie ma obowiązku wystawiania faktury osobie fizycznej. Jednak na żądanie takiej osoby należy wystawić fakturę pod warunkiem, że żądanie to zostało zgłoszone w terminie 3 miesięcy od dnia wykonania usługi.

UZASADNIENIE

Kancelaria podatkowa ma prawo wykonać usługę transportu. W tym celu należy zgłosić nowe PKD (Polska Klasyfikacja Działalności) w CEIDG w terminie 7 dni od dnia zmiany zgłoszonych wcześniej danych (art. 31 ust. 1 pkt 1 ustawy o swobodzie działalności gospodarczej).

1. Transport towarów na rzecz podatnika

Rozliczenie usługi transportu towarów na terenie państw członkowskich Unii Europejskiej w praktyce nie różni się od innych usług wewnątrzwspólnotowych. W celu ustalenia zatem zasady opodatkowania, należy odnieść się do art. 28b ustawy o podatku od towarów i usług. Zgodnie z powołanym przepisem, w przypadku świadczenia usług na rzecz innego podatnika UE, miejscem opodatkowania będzie kraj, w którym znajduje się siedziba usługobiorcy. Faktura stwierdzająca wykonanie usługi, dla której podatnikiem jest nabywca, zamiast danych dotyczących stawki i kwoty podatku oraz kwoty należności wraz z podatkiem, powinna zawierać wyrazy „odwrotne obciążenie” (art.106e ust.1 pkt 18 i ust.4 pkt 1 ustawy o VAT).

Prosimy pamiętać także o zapisie art.109 ust.3a ustawy o VAT, który stanowi, iż podatnicy świadczący usługi, których miejscem świadczenia nie jest terytorium kraju, są obowiązani w prowadzonej ewidencji podać nazwę usługi, wartość usługi bez podatku od wartości dodanej lub podatku o podobnym charakterze, uwzględniając moment powstania obowiązku podatkowego określany dla tego rodzaju usług świadczonych na terytorium kraju.

2. Transport towarów na rzecz osoby fizycznej - nie podatnika

Miejscem świadczenia usług transportu towarów, którego rozpoczęcie i zakończenie ma miejsce odpowiednio na terytorium dwóch różnych państw członkowskich, na rzecz podmiotów niebędących podatnikami jest miejsce, gdzie transport towarów się rozpoczyna (art.28 f ust.3 ustawy o VAT). Zatem, wykonanie usługi transportu towaru do Szwecji na rzecz osoby fizycznej Kancelaria powinna opodatkować w Polsce wg krajowej stawki, bowiem transport rozpoczyna się w Polsce.

Podatnicy nie mają obowiązku wystawiania faktur osobom fizycznym nieprowadzącym działalności gospodarczej. Jednakże na żądanie tych osób podatnicy są obowiązani do wystawienia faktury pod warunkiem, że żądanie to zostało zgłoszone we właściwym terminie, tj. w terminie 3 miesięcy od dnia wydania towaru lub wykonania usługi (art.106b ust.3 ustawy o VAT).

Prosimy pamiętać, że ewidencja sprzedaży na rzecz osób fizycznych powinna być prowadzona za pomocą kasy fiskalnej, a wpłaty dokumentowane są paragonem fiskalnym. Jeżeli przewidywany przez podatnika obrót z tego tytułu nie przekroczy, w proporcji do okresu wykonywania tych czynności w danym roku podatkowym, kwoty 20.000 zł, można skorzystać ze zwolnienia z obowiązku ewidencjonowania za pomocą kasy.

3. Odliczenie podatku

Zgodnie z podstawową zasadą, w zakresie, w jakim towary i usługi są wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych, podatnikowi przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego (art.86 ust. 1 ustawy o VAT). Podatnik ma także prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego, jeżeli importowane lub nabyte towary i  usługi dotyczą dostawy towarów lub świadczenia usług przez podatnika poza terytorium kraju, jeżeli kwoty te mogłyby być odliczone, gdyby czynności te były wykonywane na terytorium kraju, a  podatnik posiada dokumenty, z  których wynika związek odliczonego podatku z  tymi czynnościami (art.86 ust.8 pkt 1 ustawy o VAT).

Mają zatem Państwo prawo do odliczenia VAT z tytułu wynajmu samochodu ciężarowego lub busa, bowiem usługa transportowa będzie służyła czynnościom opodatkowanym w Polsce (transport na rzecz osoby fizycznej) lub czynnościom z tytułu których podatek naliczony mógłby być odliczony, gdyby czynności te były wykonywane na terytorium kraju (transport na rzecz podatnika).

EWIDENCJA W DEKLARACJACH: W deklaracji VAT-7(17) w pozycji 11 wykazuje się dostawę towarów oraz świadczenie usług poza terytorium kraju, przy czym, świadczenie usług na rzecz podatników UE należy wykazać także w poz. 12, usług tych nie wykazuje się w informacji podsumowującej VAT-UE, świadczenie usługi na rzecz osoby fizycznej jako usługę świadczoną na terytorium kraju, opodatkowaną stawką 23% należy wykazać w pozycji 19 wartość netto  i w pozycji 20 podatek należny.

Jan Falkowski

Podstawa prawna: art.28b i art.28f ust.3, art.86 ust.1 i ust.8 pkt 1, art.106b ust. 3, art.106e ust.1 pkt 18 i ust. 4 pkt 1, art.109 ust.3a ustawy z dnia 11 marca 2004 roku o podatku od towarów i usług.