Szukanie zaawansowane

Szukanie wraz z odmianą wyrazów
Wstaw * (gwiazdka) po wpisaniu początku wyrazu
np. podatk*, aby znaleźć podatkami, podatkach itd.

Dokładne dopasowanie
Wpisz wyrażenie w cudzysłowie.
Na przykład: "podatek dochodowy".

Wykluczenie wyrażenia
Wstaw - (minus) przed słowem, które chcesz wykluczyć. Na przykład: "sprzedaż -towar"

Brak wyników

BUDOWNICTWO , WYSOKOŚĆ OPODATKOWANIA (art. 41-85)

August 1, 2013

Usługi betonowania i ich dokumentacja a VAT

0 920

Podatnik świadcząc kompleksowe usługi betonowania w obiektach budownictwa objętego społecznym programem mieszkaniowym będzie mógł zastosować 8% stawką podatku VAT posiadając dowody wiarygodne, które formalnie i w sposób niebudzący wątpliwości potwierdzać będą powierzchnię użytkową, rozumianą zgodnie z przepisami rozporządzenia w sprawie PKOB w tym zakresie.

Takie stanowisko zajął Dyrektor Izby Skarbowej w Łodzi w interpretacji indywidualnej z 12 kwietnia 2013 roku nr IPTPP1/443-118/13-3/RG.

Sytuacja podatnika

O wydanie indywidualnej interpretacji do organu podatkowego zwrócił się Podatnik, który prowadzi działalność gospodarczą polegającą na produkcji betonu lewarowego oraz produkcji wyrobów betonowych. Od sprzedaży i dostawy wszystkich wyrobów odprowadza podatek VAT wg stawki 23%.

W bieżącym roku Podatnik zamierza rozpocząć świadczenie kompleksowych usług betonowania w ramach budowy, remontu, modernizacji, termomodernizacji lub przebudowy obiektów budowlanych lub ich części zaliczonych do budownictwa objętego społecznym programem mieszkaniowym. Planowane usługi polegałyby na dowiezieniu własnym, specjalistycznym środkiem transportu betonu wytworzonego przez Podatnika do klienta, a następnie podaniu tegoż betonu na wskazaną przez klienta powierzchnię, rozścieleniu podanego betonu, a nadto na życzenie klienta na zagęszczaniu podanego i ułożonego betonu wibratorem wgłębnym bądź listwą wibracyjną i jego pielęgnacji. Wykonane byłyby w ten sposób wylewki, posadzki, stropy, fundamenty, nadproża, podciągi, słupy, schody, wieńce żelbetowe itp. a w cenę usługi wkalkulowana byłaby cena zużytych materiałów, w tym betonu.

Wszystko to odbywałoby się na podstawie pisemnego zlecenia klienta dla Podatnika mającego za przedmiot wykonanie usługi betonowania danego elementu budowlanego np. posadzki czy stropu, które to zlecenie zawierałoby nadto oświadczenie klienta, że zlecana usługa ma być wykonana w ramach realizowanej przez klienta budowy, remontu, modernizacji, termomodernizacji lub przebudowy obiektów budowlanych lub ich część zaliczonych do budownictwa objętego społecznym programem mieszkaniowym z uwzględnieniem ograniczeń z art. 41 ust. 12b ustawy o podatku od towarów i usług. Rozliczenie wykonanej usługi następowałoby na podstawie jednej faktury VAT, zawierającą jedną pozycję „roboty betoniarskie - betonowanie”.

Wątpliwości Podatnika dotyczą zastosowania 8% stawki podatku dla usług betonowania oraz ich prawidłowego dokumentowania.

Odpowiedź Dyrektora Izby Skarbowej

Udzielając odpowiedzi organ podatkowy stwierdził, iż w celu ustalenia prawidłowej stawki podatku VAT zarówno dla usługi, jak i dostawy materiałów wykorzystywanych do wykonania tej usługi, należy ustalić w jakim zakresie jest prowadzona działalność gospodarcza oraz co jest przedmiotem umowy zawartej ze zleceniodawcą.

Jeżeli przedmiotem sprzedaży jest dostawa betonu wraz z pompowaniem i wylewaniem, wówczas nie można z niej wyłączyć poszczególnych elementów kosztów do odrębnej sprzedaży, ponieważ obrotem podatnika jest uzgodniona kwota za wykonanie określonej usługi, bez względu na jej poszczególne elementy. Wyliczenie, co składa się na wykonaną usługę, ma istotne znaczenie informacyjne przy ustalaniu ceny, jednak nie może uzasadniać odrębnego kwalifikowania poszczególnych elementów zawartych w tym wyliczeniu.

Zatem analiza zdarzenia przyszłego na tle obowiązujących przepisów prawa prowadzi do wniosku, iż skoro czynności, o których mowa we wniosku, dotyczyć będą świadczenia kompleksowych usług, a rozliczenie wykonanej usługi następowałoby na podstawie jednej faktury VAT, zawierającą jedną pozycję i przedmiotowe roboty budowlane będą dotyczyć obiektów budownictwa objętego społecznym programem mieszkaniowym, to do tych czynności zastosowanie będzie miała stawka podatku w wysokości 8%, w myśl art. 41 ust. 12 ustawy o podatku od towarów i usług.

Natomiast odnosząc się do kwestii szczególnego sposobu dokumentowania przedmiotowej usługi dla potrzeb stosowania stawki VAT 8% organ podatkowy zaznaczył, iż ustawa o podatku od towarów i usług oraz akty wykonawcze do niej nie nakładają obowiązku na świadczącego usługi, o których mowa ww. art. 41 ust. 12 ww. ustawy, uzyskania od nabywcy jakiegokolwiek oświadczenia, że zlecana usługa ma być wykonana w ramach realizowanej przez klienta budowy, remontu, modernizacji, termomodernizacji lub przebudowy obiektów budowlanych lub ich część zaliczonych do budownictwa objętego społecznym programem mieszkaniowym z uwzględnieniem ograniczeń z art. 41 ust. 12b ww. ustawy. Niemniej jednak fakt posiadania takiego oświadczenia nie pozostaje w sprzeczności z prawem.

Jednocześnie organ podatkowy podkreślił, iż to Podatnik powinien posiadać w swojej dokumentacji dowody wiarygodne, które formalnie i w sposób niebudzący wątpliwości potwierdzać będą powierzchnię użytkową, rozumianą zgodnie z przepisami rozporządzenia w sprawie PKOB w tym zakresie, np. kserokopią dokumentacji budowlanej, na podstawie której taką powierzchnię można obliczyć, aktem notarialnym, w którym wymieniona byłaby powierzchnia mieszkania lub budynku, przydziałem ze spółdzielni z wymienionymi powierzchniami poszczególnych pomieszczeń mieszkalnych. Posiadanie przez Podatnika oświadczeń Klientów o powierzchni użytkowej danego budynku lub lokalu mieszkalnego jako potwierdzenie przynależności obiektu do budownictwa objętego społecznym programem mieszkaniowym nie jest wystarczające do zastosowania preferencyjnej stawki podatku VAT. Również zapisy umowy oraz podpisanie protokołu odbioru nie będą wystarczającymi dowodami, na potwierdzenie, że budynek lub lokal mieszkalny spełnia wymogi określone dla budownictwa społecznego wskazane w art. 41 ust. 12a i 12b ustawy.

Zatem organ podatkowy stwierdził, iż niewystarczającym dla stosowania stawki 8% jest, jak wskazał Podatnik, „poprzestawanie na uprzednim pozyskaniu pisemnego zlecenia klienta mającego za przedmiot wykonanie usługi betonowania danego elementu budowlanego, które to zlecenie zawierałoby nadto oświadczenie klienta, że zlecana usługa ma być wykonana w ramach realizowanej przez klienta budowy, remontu, modernizacji, termomodernizacji lub przebudowy obiektów budowlanych lub ich części zaliczonych do budownictwa objętego społecznym programem mieszkaniowym z uwzględnieniem ograniczeń z art. 41 ust. 12b ww. ustawy.

Podstawa prawna: art. 41 ust. 12, 12a, 12b ustawy z dnia 11 marca 2004 roku o podatku od towarów i usług.