Szukanie zaawansowane

Szukanie wraz z odmianą wyrazów
Wstaw * (gwiazdka) po wpisaniu początku wyrazu
np. podatk*, aby znaleźć podatkami, podatkach itd.

Dokładne dopasowanie
Wpisz wyrażenie w cudzysłowie.
Na przykład: "podatek dochodowy".

Wykluczenie wyrażenia
Wstaw - (minus) przed słowem, które chcesz wykluczyć. Na przykład: "sprzedaż -towar"

Brak wyników

ŚWIADCZENIE USŁUG W KRAJU I ZA GRANICĄ

April 2, 2013

Usługi biura rachunkowego a prawo do zwolnienia od VAT

0 899

Czy biuro rachunkowe korzystające ze zwolnienia podmiotowego w zakresie VAT (nie przekroczyło obrotu za poprzedni rok, nie prowadzi usług doradztwa, na obecny czas sporządza rozliczenia roczne oraz deklaracje VAT-7 ale podpisują je podatnicy) może przesyłać internetowo rozliczenia roczne i deklaracje VAT-7 za podatników, podpisując je podpisem kwalifikowanym i nadal nie straci w 2013 roku prawa do zwolnienia podmiotowego?

ODPOWIEDŹ

Tak, w wykonywaniu czynności innych niż doradcze, biuro rachunkowe może nadal korzystać ze zwolnienia w zakresie VAT.

UZASADNIENIE

W myśl art.113 ust.1 ustawy o podatku od towarów i usług zwalnia się od podatku podatników, u których wartość sprzedaży opodatkowanej nie przekroczyła łącznie w poprzednim roku podatkowym kwoty 150.000 zł. Do wartości sprzedaży nie wlicza się kwoty podatku. Na mocy art.113 ust.13 pkt 2 ustawy, zwolnień, o których mowa w ust.1 i 9, nie stosuje się między innymi do podatników świadczących usługi prawnicze oraz usługi w zakresie doradztwa, a także usługi jubilerskie.

Zasady wykonywania czynności w zakresie usługowego prowadzenia ksiąg rachunkowych określa ustawa z dnia 29 września 1994 roku o rachunkowości. W myśl art.76a ust.2 ww. ustawy, przedsiębiorcy wykonujący działalność w zakresie usługowego prowadzenia ksiąg rachunkowych są również uprawnieni do wykonywania działalności obejmującej:

1) prowadzenie, w imieniu i na rzecz podatników, płatników i inkasentów, ksiąg podatkowych i innych ewidencji do celów podatkowych oraz udzielanie im pomocy w tym zakresie,

2) sporządzanie, w imieniu i na rzecz podatników, płatników i inkasentów, zeznań i deklaracji podatkowych lub udzielanie im pomocy w tym zakresie

- w zakresie określonym odrębnymi przepisami.

Natomiast w rozporządzeniu z dnia 28 marca 2011 roku w sprawie zwrotu podatku niektórym podatnikom, wystawiania faktur, sposobu ich przechowywania oraz listy towarów i usług, do których nie mają zastosowania zwolnienia od podatku od towarów i usług, Minister Finansów określił listę towarów i usług, do których nie mają zastosowania zwolnienia od podatku. W poz.12 załącznika do w/w rozporządzenia wymieniono doradztwo, z wyłączeniem doradztwa rolniczego związanego z uprawą roślin i hodowlą zwierząt, a także związanego ze sporządzaniem planu zagospodarowania i modernizacji gospodarstwa rolnego - bez względu na symbol PKWiU. Jak wynika z wyżej wymienionych przepisów, prawo do skorzystania ze zwolnienia podmiotowego od podatku od towarów i usług przysługuje podatnikowi, który świadczy usługi rachunkowo-księgowe, o ile nie świadczy przy tym usług doradztwa. Niestety, przepisy dotyczące podatku od towarów i usług nie definiują pojęcia doradztwa i zakresu jego wykonywania przez biura rachunkowe, należy więc odwołać się do wykładni językowej. Zgodnie z Małym Słownikiem Języka Polskiego PWN, Warszawa 1994 „doradzać” znaczy udzielić porady, podać, wskazać sposób postępowania w jakiejś sprawie. Natomiast doradztwo podatkowe, to przede wszystkim, udzielanie konsultacji, związanych z obowiązującymi obowiązkami podatkowymi.

Do czynności doradztwa podatkowego, zgodnie z art.2 ust.1 ustawy z dnia 5 lipca 1996 roku o doradztwie podatkowym, oprócz udzielania podatnikom, płatnikom i inkasentom, na ich zlecenie lub na ich rzecz, porad, opinii i wyjaśnień z zakresu ich obowiązków podatkowych, należy także prowadzenie, w imieniu i na rzecz podatników, płatników i inkasentów, ksiąg podatkowych i innych ewidencji do celów podatkowych oraz udzielanie im pomocy w tym zakresie oraz sporządzanie, w imieniu i na rzecz podatników, płatników i inkasentów, zeznań i deklaracji podatkowych lub udzielanie im pomocy w tym zakresie. Z kolei ust.2 tego artykułu stanowi, iż zawodowe wykonywanie czynności, o których mowa w ust.1, zastrzeżone jest wyłącznie dla podmiotów uprawnionych w rozumieniu ustawy, tj. osób fizycznych wpisanych na listę doradców podatkowych, adwokatów, radców prawnych i biegłych rewidentów.

Z pytania wynika, że Biuro Rachunkowe nie prowadzi usług doradztwa, sporządza rozliczenia roczne oraz deklaracje VAT 7, które podpisują podatnicy. Przesyła także rozliczenia roczne i deklaracje VAT-7 elektronicznie za podatników podpisując podpisem kwalifikowanym. Jak wynika z licznych interpretacji Dyrektorów Izb Skarbowych i orzeczeń sądów, samych usług księgowych, nawet kompleksowych nie można utożsamiać ze świadczeniem usług doradztwa. Jak podkreślił Wojewódzki Sąd Administracyjny w Gdańsku w wyroku z 28 marca 2012 roku (sygn. akt I SA/Gd 175/12), wykonywanie usług księgowych niewątpliwie wiąże się z posiadaniem określonej wiedzy. Prowadzenie ksiąg rachunkowych i sporządzanie deklaracji musi bowiem łączyć się z odpowiednim kwalifikowaniem dokumentów księgowych (rachunków, faktur). Jednak nie jest to równoznaczne z uznaniem, że osoba świadcząca tego rodzaju usługi jest doradcą.

Sporządzanie deklaracji, a nawet podpisywanie ich przez Biuro można uznać jako element kompleksowej usługi w zakresie rachunkowości, a jednocześnie nie jest świadczeniem usług doradczych. A zatem w sytuacji, gdy Biuro Rachunkowe, nie wykonuje usług o charakterze doradczym ani nie udziela porad prawnych, natomiast świadczy kompleksowe usługi rachunkowo – księgowe, w ramach których sporządza deklaracje podatkowe, to może korzystać ze zwolnienia podmiotowego od podatku od towarów i usług na podstawie art.113 ust.1 ustawy o VAT także w 2013 roku.

Iwona Porez