Szukanie zaawansowane

Szukanie wraz z odmianą wyrazów
Wstaw * (gwiazdka) po wpisaniu początku wyrazu
np. podatk*, aby znaleźć podatkami, podatkach itd.

Dokładne dopasowanie
Wpisz wyrażenie w cudzysłowie.
Na przykład: "podatek dochodowy".

Wykluczenie wyrażenia
Wstaw - (minus) przed słowem, które chcesz wykluczyć. Na przykład: "sprzedaż -towar"

Brak wyników

Momentem powstania obowiązku podatkowego z tytułu realizacji przez Spółkę robót budowlanych lub budowlano-montażowych wykonanych w ramach danego miesiąca kalendarzowego, będzie moment wystawienia przez Spółkę faktury, dokumentującej wykonanie ww. prac w przyjętym okresie rozliczeniowym. Natomiast obowiązek podatkowy będzie powstawał z chwilą wystawienia faktury, pod warunkiem, że faktura ta dokumentuje usługi, które zostały wykonane w danym miesiącu kalendarzowym.

Stanowisko Dyrektora Izby Skarbowej w Poznaniu w interpretacji indywidualnej z dnia 1 lipca 2014 roku nr ILPP1/443-241/14-4/AW.

Sytuacja Podatnika

O wydanie indywidualnej interpretacji do organu podatkowego zwróciła się Spółka, która prowadzi działalność m.in. w zakresie handlu detalicznego. Zdarza się, że Spółka zawiera umowy na wykonanie usług budowlanych i budowlano-montażowych, realizowanych dla danego kontrahenta, w wielu miejscach prowadzenia przez siebie działalności gospodarczej. Usługi te realizowane są w przeciągu całego miesiąca lub dłużej, przy czym każda z usług w poszczególnej lokalizacji traktowana jest jako odrębna usługa. Usługi mogą być realizowane codziennie lub tylko w określonych dniach i są fakturowane i rozliczane w PLN.

W następstwie tego, Spółka zamierza wystawiać dla nabywcy tych usług jedną fakturę, dokumentującą wszystkie usługi, dla których obowiązek podatkowy powstaje w jednym okresie rozliczeniowym, przy zachowaniu terminu na wystawienie faktury, np. wszystkie usługi budowlane i budowlano-montażowe dla jednego odbiorcy, dla których obowiązek podatkowy powstaje w momencie wystawienia faktury, byłyby dokumentowane fakturami wystawianymi nie później niż w terminie 30 dni licząc od usługi wykonanej najwcześniej.

Wątpliwości Spółki dotyczą sposobu dokumentowania usług budowlanych i budowlano-montażowych, dla których obowiązek podatkowy powstaje zgodnie z art. 19a ust. 5 pkt 3 ustawy oraz momentu powstania obowiązku podatkowego dla tych usług.

Odpowiedź Dyrektora Izby Skarbowej

W myśl obowiązujących przepisów prawa podatkowego, obowiązek podatkowy będzie powstawał z chwilą wystawienia faktury z tytułu wykonania całości lub części prac budowlanych lub budowlano-montażowych. Faktura taka powinna być wystawiona najpóźniej 30. dnia od dnia wykonania ww. usług. Jeżeli podatnik nie wystawił w tym terminie faktury lub wystawił ją z opóźnieniem, obowiązek podatkowy powstanie z chwilą upływu terminu na jej wystawienie, tj. 30. dnia od dnia wykonania usług.

Prawidłowe określenie momentu wykonania usług budowlanych i budowlano-montażowych ma istotne znaczenie dla prawidłowego wystawienia faktury z tytułu świadczenia tych usług. O wykonaniu usług budowlanych lub budowlano-montażowych będzie decydować faktyczne wykonanie tych usług, nie zaś przyjęcie tych usług na podstawie protokołów zdawczo - odbiorczych lub innych dokumentów.

Natomiast forma, sposób i rodzaj dokumentu potwierdzającego wykonanie robót budowlanych, co do zasady, powinny być określone w umowie łączącej strony. W branży budowlanej, przyjętą przez strony praktyką jest podpisywanie protokołów zdawczo-odbiorczych, potwierdzających wykonanie całości lub części prac przez wykonawcę. Z protokołu wynika zazwyczaj, kto i jakie prace wykonał, kiedy zostały wykonane oraz kiedy zostały przyjęte przez drugą stronę. Protokół zdawczo-odbiorczy potwierdza więc fakt wykonania tych usług, jednak nie przesądza o terminie i zakresie ich wykonania.

Zatem dokonując analizy opisu sprawy oraz obowiązujących przepisów ustawy o podatku od towarów i usług organ podatkowy stwierdził, iż w przypadku, gdy na rzecz jednego kontrahenta w danym miesiącu Spółka będzie dokonywała szereg usług budowalnych lub budowlano-montażowych, będzie mogła wystawić jedną fakturę zbiorczą dokumentującą wykonane usługi z okresu 30 dni. Przy czym na fakturze tej powinna być uwidoczniona każda z wyświadczonych usług. Ponadto Spółka będzie zobowiązana do podania na fakturze daty dla każdego świadczenia odrębnie, za wyjątkiem sytuacji określonej w art. 106i ust. 1 pkt 6 ustawy o podatku od towarów i usług, tj. o ile taka data jest określona i różni się od daty wystawienia faktury.

Podstawa prawna: art. 19a ust. 5 pkt 3 lit. a, art. 106e ust. 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 roku o podatku od towarów i usług.