Szukanie zaawansowane

Szukanie wraz z odmianą wyrazów
Wstaw * (gwiazdka) po wpisaniu początku wyrazu
np. podatk*, aby znaleźć podatkami, podatkach itd.

Dokładne dopasowanie
Wpisz wyrażenie w cudzysłowie.
Na przykład: "podatek dochodowy".

Wykluczenie wyrażenia
Wstaw - (minus) przed słowem, które chcesz wykluczyć. Na przykład: "sprzedaż -towar"

Brak wyników

GMINY I POWIATY , ZAKRES OPODATKOWANIA (art. 5-14)

November 19, 2013

Usługi cmentarne świadczone przez Gminę a VAT

0 904

Świadczone przez Gminę usługi cmentarne stanowią czynności podlegające opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług.

Stanowisko Dyrektora Izby Skarbowej w Poznaniu w interpretacji indywidualnej z 5 sierpnia 2013 roku nr ILPP1/443-420/13-2/AWa.

Sytuacja Podatnika

Gmina, będąca zarejestrowanym, czynnym podatnikiem podatku VAT, jest właścicielem cmentarza komunalnego, na którym świadczy odpłatne usługi. Należą do nich w szczególności:

  • udostępnianie miejsca grzebalnego pod grób ziemny i pod grób ziemny dziecięcy,

  • udostępnienie miejsca grzebalnego pod grób ziemny urnowy oraz pod grób murowany urnowy,

  • udostępnienie miejsca grzebalnego pod grób murowany (pojedynczy, podwójny),

  • rezerwacja miejsca na cmentarzu pod grób do wykonania pochówku,

  • przedłużenie udostępnienia miejsca grzebalnego na kolejne 20 lat,

  • zezwolenie na wjazd na teren cmentarza,

  • obsługa pogrzebu. 

Gmina dokumentuje powyższe czynności fakturami lub paragonami, wykazuje je w rejestrach i deklaracjach VAT oraz rozlicza z tego tytułu VAT należny. Uzyskiwane kwoty wynagrodzenia za usługi stanowią dochody Gminy. Świadcząc powyższe usługi Gmina zleca „techniczną” obsługę wybranych obowiązków zarządcy – Zakładowi Usług Komunalnych. Stosownie do postanowień umowy zawartej z tym podmiotem, do zakresu obowiązków ZUK należy m. in. prowadzenie ewidencji grobów, rejestru zmarłych, wyznaczanie miejsc na cmentarzu, przeprowadzanie bieżących napraw, udostępnianie kaplicy cmentarnej i utrzymanie jej w odpowiednim stanie, utrzymanie czystości na terenie cmentarza, pielęgnowanie trawników, pobieranie opłat za świadczone usługi cmentarne w imieniu Gminy i przekazywanie ich na rachunek Gminy.

Stosownie do zawartej umowy, zarządca jest co do zasady zobowiązany do pokrycia we własnym zakresie kosztów związanych z opłatami za media niezbędnymi do funkcjonowania cmentarza m. in. woda, energia elektryczna, wywóz nieczystości. Stosownie do umowy, wszelkie podejmowane przez zarządcę czynności w zakresie usług cmentarnych są wykonywane w imieniu Gminy i na jej rzecz, wskutek czego na fakturach VAT lub paragonach wystawianych za świadczenie usług cmentarnych jako sprzedawca wskazana jest Gmina. W związku z wykonywaniem przez zarządcę wskazanych powyżej usług, Gmina, na podstawie zawartej z zarządcą umowy, jest zobowiązana do zapłaty wynagrodzenia należnego zarządcy z tego tytułu. Przedstawione powyżej wydatki związane z nabyciem usług zarządcy dokumentowane są wystawianymi na Gminę fakturami, na których wykazywane są kwoty podatku. Gmina podkreśla, iż wydatki te dotyczą tylko i wyłącznie cmentarza komunalnego i działalności cmentarnej. W szczególności nie są to wydatki o charakterze ogólnym, które dotyczyłyby np. wszystkich nieruchomości gminnych. 

Wątpliwości Gminy dotyczą kwestii opodatkowania podatkiem VAT świadczonych przez Gminę usług cmentarnych. 

Odpowiedź Dyrektora Izby Skarbowej

Mając na uwadze opis sprawy oraz powołane przepisy organ podatkowy stwierdził, iż świadczenie przedmiotowych usług cmentarnych na podstawie umów cywilnoprawnych zawartych pomiędzy Gminą a odbiorcami usług jest czynnością cywilnoprawną. Zatem w przedmiotowej sprawie Gmina nie działa jako organ władzy publicznej i w konsekwencji nie może skorzystać z wyłączenia, o którym mowa w art. 15 ust. 6 ustawy o podatku od towarów i usług. Dodatkowo nie może skorzystać ze zwolnienia od podatku, zgodnie z § 13 ust. 1 pkt 12 rozporządzenia w sprawie wykonania niektórych przepisów ustawy o podatku od towarów i usług, bowiem opisane usługi cmentarne są wykonywane na podstawie zawieranych umów cywilnoprawnych. 

Wobec powyższego, odpłatne świadczenie usług cmentarnych na podstawie umów cywilnoprawnych zawartych z odbiorcami tych usług, skutkujące uzyskiwaniem korzyści majątkowej po stronie Gminy, podlega opodatkowaniu podatkiem VAT, a uzyskiwanie przychodu z tego tytułu powoduje obowiązek odprowadzenia należnego podatku VAT. 

Reasumując przedmiotowe czynności podejmowane przez zarządcę w zakresie usług cmentarnych wykonywane w imieniu i na rzecz Gminy stanowią odpłatne świadczenie usług, o którym mowa w art. 8 ust. 1 ww. ustawy i podlegają opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług na mocy przepisu art. 5 ust. 1 pkt 1 ww. ustawy. 

Podstawa prawna: art. 5 ust. 1 pkt 1, art. 8 ust. 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 roku o podatku od towarów i usług.