Szukanie zaawansowane

Szukanie wraz z odmianą wyrazów
Wstaw * (gwiazdka) po wpisaniu początku wyrazu
np. podatk*, aby znaleźć podatkami, podatkach itd.

Dokładne dopasowanie
Wpisz wyrażenie w cudzysłowie.
Na przykład: "podatek dochodowy".

Wykluczenie wyrażenia
Wstaw - (minus) przed słowem, które chcesz wykluczyć. Na przykład: "sprzedaż -towar"

Brak wyników

Usługi w zakresie porad żywieniowych wykonywane przez osobę posiadającą zawód dietetyka, korzystają ze zwolnienia od podatku VAT na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 19 ustawy o VAT.

Takie stanowisko zajął Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy w interpretacji indywidualnej z 1 marca 2013 roku nr ITPP1/443-1482/12/MS.

Sytuacja podatnika

O wydanie indywidualnej interpretacji do organu podatkowego zwróciła się Wnioskodawczyni, która zamierza prowadzić działalność gospodarczą w zakresie usług dietetycznych. Usługi dietetyczne polegać będą na udzielaniu porad żywieniowych dla osób zgłaszających się z określonymi problemami zdrowotnymi. Świadczona przez Wnioskodawczynię usługa będzie obejmować identyfikację zapotrzebowania pacjenta na konkretne składniki pokarmowe poprzez m.in. analizę składu ciała, analizę wyników badań morfologicznych krwi pacjenta, analizę dotychczasowego sposobu żywienia. Następnie dobór właściwej dla pacjenta diety odpowiadającej jego zapotrzebowaniu na składniki odżywcze biorąc pod uwagę wyniki przeprowadzonych analiz. Uzyskane informacje pozwolą Wnioskodawczyni zidentyfikować ewentualne niedobory pokarmowe pacjenta, rozpoznać możliwą genezę jego choroby, przyczyny jego złego stanu zdrowia, braku skuteczności prowadzonego pod nadzorem lekarza leczenia farmakologicznego, bądź złego samopoczucia. Na tej podstawie Wnioskodawczyni będzie zalecać pacjentom zmianę dotychczasowych nawyków żywieniowych, zaproponuję właściwą dla ich stanu zdrowia oraz jednostki chorobowej dietę, aby pokryć indywidualne zapotrzebowanie pacjenta na składniki pokarmowe oraz zagwarantować prawidłowy i równomierny rozwój fizyczny i psychiczny pacjenta. Układana przez Wnioskodawczynię dieta ma również na celu wsparcie dotychczas prowadzonego procesu leczenia farmakologicznego. Właściwe ułożenie diet oraz ich ścisłe stosowanie przez pacjentów przyczyni się do zniwelowania, negatywnych objawów złego odżywiania, poprawi stan ich zdrowia a niekiedy nawet zmniejszy ryzyko utraty życia przez pacjentów ze stwierdzoną alergią pokarmową.

Jednocześnie Wnioskodawczyni wskazała, iż z wykształcenia jest magistrem psychologii oraz ukończyła studia podyplomowe w zakresie dietetyki w chorobach wewnętrznych oraz metabolicznych, które dały Pani gruntowną wiedzę min. z zakresu chorób układu krążenia, cukrzycy oraz sposobu jej leczenia, otyłości oraz sposobów jej leczenia, chorób przewodu pokarmowego, chorób nerek, osteoporozy, chorób dzieci, żywienia dzieci i młodzieży, chorób krwi i chorób nowotworowych, dla których przewidziane są całkowicie odrębne sposoby leczenia.

Wątpliwości Wnioskodawczyni sprowadzają się do zastosowania zwolnienia od podatku zgodnie z z art. 43 ust. 1 pkt 19 ustawy VAT do świadczenia planowych usług dietetycznych, polegających na udzielaniu porad żywieniowych.

Odpowiedź Dyrektora Izby Skarbowej

Udzielając odpowiedzi organ podatkowy dokonał oceny, czy zawód dietetyka można uznać za zawód medyczny zgodnie z art. 2 ust. 1 pkt 2 ustawy o działalności leczniczej. Bowiem jak wynika z powyższego artykułu przez osobę wykonującą zawód medyczny należy rozumieć „osobę uprawnioną na podstawie odrębnych przepisów do udzielania świadczeń zdrowotnych oraz osobę legitymującą się nabyciem fachowych kwalifikacji do udzielania świadczeń zdrowotnych w określonym zakresie lub w określonej dziedzinie medycyny”. Powyższy warunek ma na celu zapewnienie, aby zwolnienie od podatku było stosowane wyłącznie do świadczeń opieki medycznej wykonywanych przez osoby posiadające wymagane kwalifikacje zawodowe.

Pomimo, iż zawód dietetyka nie został objęty unormowaniem odrębnych aktów prawnych, to jednak inne przepisy określające m. in.: zasady jego wykonywania, zasady związane z uzyskiwaniem kwalifikacji do wykonywania zawodu, zasady i formy wykonywania zawodu, wskazują, iż osoba, która zdobyła wyższe wykształcenie w zakresie dietetyki jest osobą uprawnioną do udzielania świadczeń zdrowotnych oraz osobą legitymującą się nabyciem fachowych kwalifikacji do udzielania świadczeń zdrowotnych w dziedzinie medycyny.

A zatem, biorąc pod uwagę powołane przepisy prawa oraz przedstawione we wniosku okoliczności faktyczne sprawy, organ podatkowy stwierdził, że świadczone przez Wnioskodawczynię (magistra psychologii), jako osobę posiadającą jednocześnie dyplom potwierdzający kwalifikacje zawodowe w zawodzie dietetyka, usługi dietetyczne w zakresie, w jakim dotyczą one profilaktyki, zachowania, ratowania, przywracania i poprawy zdrowia, korzystają ze zwolnienia od podatku w oparciu o przepis art. 43 ust. 1 pkt 19 lit. c ustawy o podatku od towarów i usług.

Podstawa prawna: art. 43 ust. 1 pkt 19 lit. c ustawy z dnia 11 marca 2004 roku o podatku od towarów i usług.