Szukanie zaawansowane

Szukanie wraz z odmianą wyrazów
Wstaw * (gwiazdka) po wpisaniu początku wyrazu
np. podatk*, aby znaleźć podatkami, podatkach itd.

Dokładne dopasowanie
Wpisz wyrażenie w cudzysłowie.
Na przykład: "podatek dochodowy".

Wykluczenie wyrażenia
Wstaw - (minus) przed słowem, które chcesz wykluczyć. Na przykład: "sprzedaż -towar"

Brak wyników

ŚWIADCZENIE USŁUG W KRAJU I ZA GRANICĄ

May 1, 2016

Usługi dla zagranicznego kontrahenta świadczone przez podmiot zwolniony od VAT

0 960

Założyłam działalność gospodarczą - tworzę komputerowe projekty graficzne. Korzystam ze zwolnienia podmiotowego od VAT. Otrzymałam ofertę zrobienia projektu dla firmy z Włoch. Czy muszę się zarejestrować jako podatnik VAT-UE? Czy muszę składać jakieś dodatkowe zeznania?

ODPOWIEDŹ

Tak, powinna się Pani zarejestrować jako podatnik VAT-UE. Jest Pani również zobowiązania do złożenia informacji VAT-UE dokumentującej świadczoną usługę.

UZASADNIENIE

Usługa wykonywania komputerowych projektów graficznych na rzecz firmy z Włoch, jeżeli nie są to projekty ściśle związane z konkretną nieruchomością, podlega ogólnym przepisom dotyczącym określenia miejsca jej świadczenia, wyrażonym w art.28b ust.1 ustawy o podatku od towarów i usług. Zgodnie z przytoczonym przepisem, miejscem świadczenia takich usług na rzecz podatnika jest co do zasady miejsce, w którym podatnik będący usługobiorcą posiada siedzibę działalności gospodarczej, czyli w opisanym przypadku terytorium Włoch. Gdyby przedmiotowa usługa była świadczona na rzecz stałego miejsca prowadzenia działalności gospodarczej kontrahenta, które znajduje się w innym miejscu niż jego siedziba działalności gospodarczej, miejscem jej świadczenia byłoby, w myśl art.28b ust.2 ustawy o VAT, to stałe miejsce prowadzenia działalności gospodarczej.

Świadczenie takich usług nie podlega opodatkowaniu VAT na terytorium Polski, ale zobowiązanym do jego opodatkowania na terytorium swojego kraju jest usługobiorca, na zasadach odwrotnego obciążenia.

Zgodnie z art.97 ust.1 i ust.3 pkt 2 ustawy o podatku od towarów i usług podatnicy w rozumieniu ustawy o VAT (czyli podmioty prowadzące działalność gospodarczą), świadczący usługi, do których stosuje się art. 28b, inne niż zwolnione od VAT lub opodatkowane stawką 0%, dla podatników podatku od wartości dodanej lub osób prawnych niebędących takimi podatnikami, zidentyfikowanych na potrzeby podatku od wartości dodanej, są obowiązani przed dniem dokonania pierwszej transakcji świadczenia usług zawiadomić naczelnika urzędu skarbowego w zgłoszeniu rejestracyjnym, o zamiarze rozpoczęcia wykonywania tych czynności, nawet jeżeli są podatnikami zwolnionymi podmiotowo od VAT.

Z przytoczonych powyżej przepisów wynika, że, jeżeli zamierza Pani świadczyć na rzecz firmy z Włoch usługę wykonania komputerowego projektu graficznego, jest Pani obowiązana zawiadomić o tym organ podatkowy w zgłoszeniu rejestracyjnym. Naczelnik urzędu skarbowego zarejestruje wtedy Panią jako podatnika VAT UE (art.97 ust.4 ustawy o VAT), a Pani będzie obowiązana użyć tego numeru na fakturze dokumentującej wykonanie usługi na rzecz kontrahenta z Włoch (art.97 ust.10 pkt 3 ustawy). Należy bowiem pamiętać, że, w myśl art.106a pkt 2 lit.a oraz art.106b ustawy o podatku od towarów i usług jest Pani obowiązana do wystawienia faktury dokumentującej usługę świadczoną na rzecz kontrahenta z Włoch.

Przepis art. 100 ust.1 pkt 4 ustawy o podatku od towarów i usług nakłada na podatników w rozumieniu ustawy (czyli podmioty prowadzące działalność gospodarczą), zarejestrowanych jako podatnicy VAT UE, obowiązek składania w urzędzie skarbowym zbiorczych informacji o dokonanych usługach, do których stosuje się art. 28b, na rzecz podatników podatku od wartości dodanej lub osób prawnych niebędących takimi podatnikami, zidentyfikowanych na potrzeby podatku od wartości dodanej, świadczonych na terytorium państwa członkowskiego innym niż terytorium kraju, innych niż zwolnionych od podatku od wartości dodanej lub opodatkowanych stawką 0%, dla których zobowiązanym do zapłaty podatku od wartości dodanej jest usługobiorca. Oznacza to, że będzie Pani zobowiązana do złożenia informacji podsumowującej VAT-UE z tytułu świadczenia usługi opisanej w pytaniu. Zgodnie z art.100 ust.4 pkt 3 ustawy o podatku od towarów i usług może to Pani zrobić w terminie do 15. dnia miesiąca następującego po kwartale, w którym została wykonana usługa.

Ewa Konarska

Podstawa prawna: art.28b ust.1 i 2, art.97, art.100 ust.1 pkt 4 oraz art.106a i 106b ustawy z dnia 11 marca 2004 roku o podatku od towarów i usług.