Szukanie zaawansowane

Szukanie wraz z odmianą wyrazów
Wstaw * (gwiazdka) po wpisaniu początku wyrazu
np. podatk*, aby znaleźć podatkami, podatkach itd.

Dokładne dopasowanie
Wpisz wyrażenie w cudzysłowie.
Na przykład: "podatek dochodowy".

Wykluczenie wyrażenia
Wstaw - (minus) przed słowem, które chcesz wykluczyć. Na przykład: "sprzedaż -towar"

Brak wyników

OCHRONA ZDROWIA , AKTUALNOŚCI , WYSOKOŚĆ OPODATKOWANIA (art. 41-85)

June 9, 2016

Usługi doradcze dotyczące przeciwdziałania przemocy w rodzinie a VAT

0 1056

Psycholog nie będzie korzystać ze zwolnienia od podatku na podstawie ww. przepisu art. 43 ust. 1 pkt 22 ustawy o VAT, bowiem nie jest podmiotem wskazanym w ww. przepisie.

Stanowisko Dyrektora Izby Skarbowej w Katowicach w interpretacji indywidualnej z 4 lutego 2016 roku nr IBPP1/4512-871/15/BM.

Sytuacja Podatnika

O wydanie indywidualnej interpretacji do organu podatkowego zwrócił się Psycholog, któremu zaproponowano wykonanie doradztwa dla jednostek pomocy społecznej, zleconego przez Regionalny Ośrodek Polityki Społecznej w zakresie przeciwdziałania przemocy w rodzinie. Usługa doradztwa ma na celu poprawę beneficjentów korzystających z usług pomocy społecznej - pracy socjalnej, związanej z problemem przemocy, nie koniecznie ubóstwa. Usługa jest kierowana do pracowników OPS mających bezpośredni kontakt z beneficjentami.

Ponadto Psycholog wskazał, iż nie jest podmiotem leczniczym w rozumieniu ustawy o działalności leczniczej. Zawód psychologa i psychoterapeuty wykonuje w ramach prowadzonej działalności sklasyfikowanej pod PKD 86.90.E – pozostałą działalność w zakresie opieki zdrowotnej gdzie indziej niesklasyfikowana. Dodatkowo wskazał, iż nie mieści się w katalogu podmiotów uprawnionych do zwolnienia z podatku VAT na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 22 ustawy o VAT.

W związku z powyższym Psycholog zwrócił się do organu podatkowego z zapytaniem, czy przedmiotową usługę dotyczącą przeciwdziałania przemocy, czy inne usługi doradcze, które byłyby świadczone dla jednostek pomocy społecznej i ich beneficjentów, mogą korzystać ze zwolnienia z podatku od towarów i usług na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 22 ustawy o VAT.

Odpowiedź Dyrektora Izby Skarbowej

Dokonując analizy opisu sprawy w powiązaniu z obowiązującymi przepisami prawa organ podatkowy wskazał, iż warunkiem zwolnienia od podatku usług, a także dostaw towarów i świadczenia usług ściśle z tymi usługami związanych, m. in. w zakresie pomocy społecznej, jest nie tylko spełnienie przesłanki o charakterze przedmiotowym dotyczącej rodzaju świadczonych usług, tj. usług pomocy społecznej w rozumieniu przepisów o pomocy społecznej, ale również przesłanki podmiotowej odnoszącej się do usługodawcy, który musi być jednym z enumeratywnie wskazanych w tym przepisie podmiotów. Niespełnienie chociażby jednej z ww. przesłanek powoduje, iż zwolnienie nie będzie miało zastosowania.

Ponadto, aby świadczenie usług ściśle związanych z usługami wskazanymi w art. 43 ust. 1 pkt 22 ustawy o podatku od towarów i usług, korzystało ze zwolnienia od podatku, muszą być one dokonywane przez podmioty świadczące usługi podstawowe.

Reasumując organ podatkowy stwierdził, iż skoro Psycholog nie jest podmiotem wskazanym w art. 43 ust. 1 pkt 22 ww. ustawy mimo, iż świadczone usługi są wykonywane na rzecz pracowników ośrodków pomocy społecznej i są związane z ich doskonaleniem zawodowym, to nie będą korzystać ze zwolnienia od podatku na podstawie ww. przepisu art. 43 ust. 1 pkt 22 ustawy o VAT.

Podstawa prawna: art. 43 ust. 1 pkt 22 ustawy z dnia 11 marca 2004 roku o podatku od towarów i usług.